המשט היום בצפון רצועת עזה, טוויטר

עימותים בצפון עזה: צה"ל ירה לעבר משט מחאה; אלפים הפגינו בחוף

סירות ששטו לכיוון זיקים שבו על עקבותיהן לאחר ירי מספינות צה"ל. עשרה מפגינים שנפצעו פונו לבתי החולים ברצועה, ונפגעים נוספים, בעיקר מגז מדמיע, טופלו בשטח

המתיחות בדרום: ספינות צה"ל פתחו היום (שני) בירי הרחקה לעבר משט שיצא מצפון רצועת עזה. על פי כלי תקשורת פלסטיניים, המשט, שכוון לחוף זיקים הסמוך לגדר, יצא בניסיון לפרוץ את הגבולות באזור המותר לדיג סביב הרצועה.

במקביל, כ-5,000 בני אדם הפגינו בחוף הצפוני ברצועה. בתגובה, צה"ל ירה לעברם אש חיה וריסס גז מדמיע. משרד הבריאות הפלסטיני בעזה דיווח כי באירועים נפצעו עשרה בני אדם שהועברו לטיפול בבתי החולים, ועשרות נפגעים נוספים טופלו במקום ולא נזקקו לפינוי.

מדובר צה"ל נמסר כי "החלה הפרת סדר ימית בה השתתפו עשרות בודדות של כלי שיט פלסטינים שיצאו ממעגן עזה ונעו לכיוון שטח מדינת ישראל, ובמהלכה המפגינים הבעירו צמיגים. בתגובה לוחמי צה"ל ביצעו ירי אזהרה לאוויר וירי לקרבת הסירות".

"במקביל, ברצועת החוף התקהלו אלפי מפרי סדר פלסטינים שהבעירו צמיגים ויידו אבנים", עוד נמסר. "מספר מפרי סדר זרקו מטען לעבר לוחמי צה"ל. אין נפגעים לכוחותינו. לוחמי צה"ל מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש".

 מפגינים בחוף הצפוני ברצועת עזה
 

מפגינים בחוף הצפוני ברצועת עזה ( טוויטר)

 

לפני כחודש עשרות פעילים השתתפו במשט "ספינות החופש" ברצועת עזה ושבו על עקבותיהם בעקבות ירי אזהרה של צה"ל, בעת שככל הנראה ניסו להגיע לחוף זיקים. על פי דיווחים בכלי התקשורת הפלסטיניים, לפחות שניים מהפעילים נפצעו מהירי, עת התקרב המשט לגבול השטח המותר לדיג. על פי דיווחים לא מאומתים, הפעילים חצו את גבול הדיג.

מדובר צה"ל נמסר אז כי עשרות כלי שיט השתתפו במשט. עוד נמסר כי "המפגינים השליכו צמיגים בוערים והציתו מצוף ימי". בתגובה לכך, כוח של חיל הים קרא לעבר המשתתפים וירה באוויר ובקרבת הסירות. על פי דובר צה"ל, האירוע הסתיים ללא נפגעים, והמשט לא חצה את הגבול הימי.