"קים ז'ונג און לא מתכוון לנקוט בצעדים חד-צדדיים לפירוז"

סוכנות הידיעות הרוסית ציטטה בכירה רוסייה שפגשה את שליט המדינה המבודדת. לדבריה, קים היה "מנומס ודיפלומטי" כשדיבר על טראמפ. פוטין הזמין את קים לביקור רשמי במוסקבה

ולנטינה מטוויינקו, דוברת הבית העליון של הפרלמנט הרוסי שפגשה את קים ז'ונג און, טענה כי מנהיג קוריאה הצפונית לא מתכוון לנקוט בצעדים חד-צדדיים להתפרק מנשק גרעיני, כך דיווחה היום (שני) סוכנות הידיעות הרוסית RIA. לדבריה, קים הבהיר כי הכדור נמצא כעת במגרשה של ארצות הברית.

לפי הדיווח, קים היה "מנומס ודיפלומטי" כשדיבר על נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ואמר כי הוא ממתין לתגובה אמריקנית בנוגע לצעדים הקודמים שנקטה המדינה המבודדת. כמו כן, מטוויינקו טענה שקים אמר לה כי הוא מקווה לזכות בתמיכתה של מוסקבה במאבק להקלת הסנקציות האמריקניות.

בתוך כך, דובר הקרמלין מסר כי נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, העביר מכתב לקים והזמין אותו באופן רשמי לבקר במוסקבה. הדובר הוסיף כי בשלב זה לא ידועים פרטים נוספים על הפגישה המתוכננת. בשבוע שעבר, הנשיא האמריקני שלח מכתב לקים דרך קוריאה הדרומית, ובהמשך, אישר שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, כי התקבל מכתב תגובה של קים דרך אותה מדינה. "נמסר לי מכתב אישי מקים ז'ונג און", אמר פומפאו. הוא הוסיף כי הוא מאמין שהמכתב יהיה בעל מסר חיובי. היום אישרו בבית הלבן כי נעשות הכנות לפגישה נוספת בין קים לטראמפ

בזמן שעדויות רבות מצביעות על כך שקוריאה הצפונית ממשיכה בפיתוח הנשק הגרעיני שלה, גורמים בממשל האמריקני לוחצים על טראמפ לנקוט בעמדה תקיפה יותר כלפי פיונגיאנג.

על פי דיווח ברשת NBC מפי שלושה בכירים בממשל האמריקני, מידע מודיעיני מראה כי משטרו של קים מגביר את המאמצים להסוות את הפעילות הגרעינית. כך, למשל, קוריאה הצפונית בנתה מבנים שונים כדי לטשטש את הכניסה לאחד המתקנים, והיא מרבה לנייד ציוד מתוך המתקן על מנת להפריע לאיסוף מודיעין זר. "מאז תחילת 2018, קים לא פירק אף נשק, ואפילו, ככל הנראה, בנה בין חמש לתשע נשקים גרעיניים חדשים", אמר ברוס וו. בנט, חוקר בכיר בתחום הביטחון.

שליט קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און, במצעד הצבאי
 

נשיא קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, במצעד הצבאי בפברואר 2018 ( רויטרס)

 

אתמול חגגה קוריאה הצפונית 70 שנה להיווסדה במצעד צבאי גדול, בטקסי עם ובאירועי שירה וריקודים. טקס החגיגה השנתי שנערך בבירה פיונגיאנג היה רחב במיוחד, ובעוד כלי הנשק החדשים המוצגים כבדרך קבע באירועים מעין אלו נותרו מאחור, האירוע כולו הוקדש למאמצי המשטר לחדש את הכלכלה במדינה. השינוי באופיו הצבאי של המצעד, נעוץ ככל הנראה ברצונו של המנהיג קים להמשיך לצעוד בדרך הדיפלומטית תוך מניעת חיכוך מיותר עם שכנתו, קוריאה הדרומית, ועם האמריקנים.

עם זאת, חרף התמורה בהתנהגות המשטר מומחים סבורים כי "אין שום אינדיקציה שקוריאה הצפונית הפסיקה את המחקר והפיתוח של מערכות טילים חדשות", כך הסביר אדם מאונט, חוקר צבאי באיגוד המדענים האמריקניים. דייב שמרלר, עמית מחקר במרכז ג'יימס מרטין ללימודי מניעת הפצת נשק גרעיני, הוסיף בשיחה עם CNN כי "אם הם יפגינו את היכולות הצבאיות שלהם לפגיעה במטרות בטווח ארוך או אלו שפותחו כדי לפגוע במטרות אמריקאיות, זה יהרוס את המומנטום למשא ומתן שהם מנסים לבנות עם ארה"ב".

בשנה החולפת הנשיא קים ז'ונג און נפגש עם מנהיגי סין, דרום קוריאה וארצות הברית. עם זאת, לאחרונה בוטל ביקורו של שר החוץ פומפאו במדינה האסייתית. החלטתו של נשיא ארצות הברית נבעה ממכתב תקיף שנשלח מקים יונג צ'ול, הבכיר הצפון קוריאני שהוביל את המו"מ מול פומפאו בשבועות האחרונים. כמו כן, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי הוא "לא מרגיש שתהליך הפירוז הגרעיני בחצי האי הקוריאני מתקדם". טראמפ הוסיף כי "המתיחות הכלכלית עם סין לא עוזרת במאמצים לפירוק מנשק גרעיני", וציין כי "פומפאו ישוב לבקר בפיוניאנג בעתיד הקרוב, ככל הנראה לאחר שהיחסים עם סין יפתרו".