הצגה של שייקספיר "הנרי החמישי" בלונדון, רויטרס

בגלל ריקוד של גבר ואישה - נעצרו שני אמנים בטהראן

בטריילר למחזה "חלום ליל קיץ" של שייקספיר נראו גבר ואישה רוקדים, ובעקבות חוק האוסר על ערבוב מגדרי במדינה המוסלמית, בית המשפט דרש כי שני עובדי הפקה ייעצרו

ההצגה חייבת להימשך? הרשויות באיראן עצרו אתמול (ראשון) שני אמנים העובדים בהפקה של המחזה "חלום ליל קיץ" של שייקספיר, רק בגלל שכחלק מההצגה שני שחקנים, גבר ואישה, רקדו יחד - פעולה האסורה על פי החוק באיראן. 

מנהלת המחזה, מרים קמזי, ומנהל התיאטרון, סעיד עסאדי, נעצרו לאחר שבית המשפט באיראן דרש את מעצרם – כך סיפר שר התרבות, שרם קרמי, לסוכנות הידיעות "IRNA". לדבריו של קרמי, השניים נעצרו בעקבות טריילר להצגה שהופץ ברשתות החברתיות ויצר "חוסר הבנה". השניים שוחררו בעבור ערבות של 24 אלף דולר לכל אחד.

במדינה המוסלמית, המנסה להמנע ככל האפשר מהתרבות המערבית, קיים איסור מוחלט על ריקוד נשים בציבור ועל ערבוב מגדרי. עם זאת, "חלום ליל קיץ" הוצגה על הבמה במשך שבעה ערבים לפני ההחלטה על המעצר. המחזה, שנכתב על ידי ויליאם שייקספיר במאה ה-16, הוא קומדיה רומנטית המתרחשת ביער הסמוך לאתונה, ומספרת שלושה סיפורים במקביל – גורלם של ארבעה צעירים עם סיפור אהבה מורכב, סיפור של חבורת שחקנים צעירים וסיפורם של פיות ושוכני היער.  זהו אחד המחזות הפופולריים ביותר של שייקספיר, והיא מוצגת על הבמות בכל רחבי העולם.

בחודש יולי האחרון, הרשויות באיראן עצרו את מאדה הוג'אברי, נערה מתבגרת שפרסמה בחשבון האינסטגרם שלה סרטונים בהם היא רוקדת לצלילי מוזיקה מערבית, כשהיא אינה עוטה כיסוי ראש, כנדרש במדינה. בשנת 2014, בית המשפט גזר עונש מאסר על תנאי לשישה צעירים ולצעירה אחד בגלל שנצפו בסרטון רוקדים לצלילי השיר "Happy" של פארל וויליאמס.