הטיל הבליסטי החדש שחשפה איראן, חדשות עשר

איראן: "עידן ה'פגע וברח' נגמר - נגיב לכל פעולה עוינת נגדנו"

לדברי מזכיר המועצה האיראנית לביטחון לאומי שמחאני, טהראן "מסוגלת להגן על עצמה בכל תחום". ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית באיראן: הושלמה בניית מתקן לייצור צנטריפוגות

איראן משגרת מסר תקיף לעולם: "עידן ה'פגע וברח' בכל העולם נגמר. כל פעולה עוינת נגד איראן תזכה לתגובה חזקה פי עשרה", ציטטה סוכנות הידיעות "טסנים" את דבריו של עלי שמחאני, מזכיר המועצה האיראנית לביטחון לאומי. "אנו מסוגלים להגן על עצמנו בכל תחום" הוסיף.

דבריו של שמחאני מגיעים כיממה לאחר שראש הסוכנות לאנרגיה אטומית האיראנית, עלי אכבר סאלחי, צוטט כאומר שאיראן השלימה את בנייתו של מתקן לייצור צנטריפוגות. סאלחי, אף איים בפרישה מהסכם הגרעין. "זה התרחיש הגרוע ביותר, אך אני מקווה שבעזרת שיתוף הפעולה של המדינות שנותרו בהסכם, זה לא יקרה", אמר סאלחי בריאיון לעיתון "איראן דיילי". סאלחי הוסיף כי טהראן יכולה גם לעצור זמנית חלק מההגבלות שהוטלו עליה, כגון העשרת אורניום.

"ההחלטה לפרוש מהסכם הגרעין צריכה להתקבל על ידי בכירי המדינה", אמר סאלחי. "ההשלכות של מעשה זה הן כה חמורות, שאיני רוצה לחשוב עליהן. התגובה תבוא לאחר התחשבות בכל ההיבטים. כך לדוגמה, המנהיג הורה להשלים בניית צנטריפוגות מצוידות היטב ועשינו זאת. נוסף על כך, ניתנה הוראה להתחיל הפיתוח כלי שיט הפועלים באמצעות מנוע גרעיני, פרויקט שיימשך 10-15 שנה".

 נתניהו וחמינאי
 

נתניהו וחמינאי (רויטרס, getty images )

 

"הנשיא טראמפ תייג את הסכם הגרעין כעסקה גרועה שלא עונה על דרישות ארצות הברית ואמר כי הוא חושש שההסכם יאפשר לאיראן לפתח יכולות גרעיניות. במונחים של פוליטיקה אזורית, התחזקות ההשפעה האיראנית במזרח התיכון נגדה את האינטרסים הפוליטיים של ארה"ב, כתומכת ישראל וסעודיה", טען.

"מו"מ בין וושינגטון לטהראן עשוי להיות חשוב מאוד עבור טראמפ", הוסיף ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית האיראנית, "טראמפ מודע היטב לכוחה הרב של איראן והוא יודע שהוא ייהפך לאגדה אם יצליח להגיע להסכם כלכלי-פוליטי מקיף עם הרפובליקה האסלאמית".

בתוך כך, גם המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, התייחס למאבק מול ארצות הברית. "נמשיך להדוף את מדיניותה של ארה"ב אשר מזינה מלחמות פנימיות וטרור. ארה"ב והישות הציונית חוששות מכוח משותף שיתרכז בעקרונות האסלאם. העובדה שחלק ממדינות האזור תומכות במדיניותה של ארה"ב - מצערת. ארה"ב הובסה בסוריה, בעיראק ובלבנון", אמר אתמול חמינאי בטקס סיום קורס קצינים בטהראן.

בד בבד, חוסיין דהקאן, יועצו של חמינאי לתעשיות צבאיות, אמר בריאיון ל-"RT" כי איראן הגיבה באופן הולם ומרתיע להתקפות של ישראל שפגעו בבסיסיה של איראן ברוסיה, ובייחוד תקיפת בסיס T4 שבה נהרגו כמה לוחמים איראניים. עוד טען דהקאן כי ישראל לא חזרה על פעולותיה בסוריה וכך באה לידי ביטוי השפעת התגובה של איראן. באשר למתקפות שמיוחסות לישראל על בסיסים איראניים אחרים בסוריה, אמר דהקאן כי מדובר במפקדות של יועצים צבאיים שמסייעים בלחימה מול דאע"ש ולא מדובר בבסיסים צבאיים של איראן. 

בהמשך אמר דהקאן כי יכולות הטילים של איראן לא נתונות למו"מ משום שמדובר בסוגיה קיומית טהראן והיא לא תנהל מו"מ לגביה לא עם ארה"ב ולא עם אף גורם אחר. דהקאן ציין גם כי אם הממשלה הסורית תחליט להילחם בכוחות האמריקנים מזרחית לנהר הפרת אזי טהראן מוכנה לסייע לדמשק באופן צבאי והוסיף "אני לא אומר שנילחם בכוחות אמריקנים, אנחנו בעד אחדות סוריה ובעד החזרת היציבות והביטחון אליה, זה דורש להילחם בטרור ולהוציא את הכוחות הזרים שלא פועלים בתיאום עם ממשלת סוריה ולכן על ארה"ב לצאת מסוריה מאחר והיא לא הוזמנה".