תומכי מפלגת הדמוקרטים השוודים, רויטרס

בחירות בשוודיה: קרב צמוד בין הימין לשמאל; הישג לימין הקיצוני

לפי תוצאות חלקיות, הפער בין קואליציית המרכז-שמאל למרכז-ימין עומד על פחות מאחוז, ואף אחד מהגושים לא זכה ברוב מוחלט. המפלגה המתנגדת להגירה זכתה בכ-18% מהקולות

הבחירות בשוודיה: קואליציית המרכז-שמאל מובילה ביתרון זעום על פני קואליציית המרכז-ימין בבחירות הכלליות - כך עולה מתוצאות ראשוניות שפורסמו הלילה (שני). מפלגת הימין הקיצוני "השוודים הדמוקרטים" רשמה, על פי התוצאות החלקיות, הישג מרשים, כפי שצפו הסקרים.

אף אחת מהקואליציות הגדולות לא זכו ברוב מוחלט, מה שעלול לגרור משבר בנוגע להרכבת הממשלה, ולהוביל לתרחישים של קואליציה אפשרית עם מפלגת הימין הקיצוני או של ממשלת מיעוט. התוצאות הרשמיות צפויות להתפרסם בשעות הקרובות. 

 

על פי התוצאות החלקיות, קואליציית המרכז-שמאל, בהובלת הסוציאל-דמוקרטים והירוקים, קיבלה 40.6% מקולות הבוחרים, וקואליציית המרכז-ימין קיבלה 40.1% מהקולות - פער של מחצית האחוז. מפלגת הימין הקיצוני "השוודים הדמוקרטים" קיבלה, על פי הקולות שנספרו עד כה, 17.8% תמיכה, ובכך שיפרה את עמדתה ביחס לבחירות האחרונות.

 ראש ממשלת שוודיה סטפן לופבן
 

ראש ממשלת שוודיה סטפן לופבן (רויטרס)

 

סטפן לופבן, ראש הממשלה המכהן מטעם הסוציאל-דמוקרטים אמר עם קבלת תוצאות המדגמים כי "שום דבר לא ייקבע הלילה. בשבועיים הקרובים אמלא בשלווה את תפקידי כראש הממשלה. בלי קשר לתוצאותיה, מערכת הבחירות הנוכחית צריכה לסמן את סוף עידן הגושים הפוליטיים במדינה". שלשום הזהיר לפובן מפני הצבעה לפלגת הימין בשל סכנה לדמוקרטיה: "ההצבעה לדמוקרטים השוודים לא תעזור לפתור את הבעיות שלנו", אמר באירוע בחירות. "להיפך, זה כמו לנסות לכבות אש עם אלכוהול".

מנהיג מפלגת הימין הקיצוני "השוודים הדמוקרטים", ג'ימי אוקסון, אמר הלילה כי "אנחנו המנצחים של הבחירות האלה ונשיג השפעה גדולה על הפוליטיקה השוודית. אנחנו מוכנים לדבר ולשתף פעולה עם כל הצדדים ובמיוחד עם מפלגת הימין-מרכז".

"התוצאות מראות שגוש השמאל-מרכז לא יצליח כנראה להשיג תמיכה בפרלמנט", טען מנהיג מפלגת הימין המתון, אולף קריסטרסון, שעשוי להיות ראש הממשלה הבא של המדינה". לכן הממשלה צריכה להתפטר. נדבר עם בני בריתנו ונבחן כיצד ניתן להקים ממשלה חדשה בשוודיה".

מנהיג המפלגה הליברלית מהימין השוודי, יאן ביורקלנד הצהיר כי הוא "מעוניין להיות חלק מהממשלה, אך לא כתוצאה משיתוף פעולה עם מפלגת הימין הקיצוני 'השוודים הדמוקרטים'".

הסקרים חזו, כאמור, עלייה בתמיכה במפלגת הימין הקיצוני, בהנהגת ג'ימי אקסון, שזכתה בבחירות ב-2014 ל-13% מהקולות בלבד. עם זאת, מפלגות השמאל והמרכז בשוודיה כבר הכריזו כי לא ישבו עם מפלגת הימין הקיצוני בקואליציה. מפלגתו של אקסון הייתה מקושרת במשך שנים עם ניאו נאצים וקבוצות קיצוניות אחרות בימין. בתוך המפלגה נעשה מאמץ למתג אותה מחדש כמתונה יותר, וב-2010 היא נכנסה לראשונה לפרלמנט.

בדומה לאקלים הפוליטי באירופה בשנים האחרונות, הנושא המרכזי בבחירות אלו הוא סוגיית המהגרים. ב-2015 קלטה שוודיה 163 אלף מבקשי מקלט - המספר הגבוה ביותר באירופה, ביחס לגודל האוכלוסייה במדינה הקולטת. על אף שהכלכלה השוודית משגשגת, בוחרים רבים מודאגים שקליטת מבקשי מקלט נרחבת תגרום למצוקה בשוק הדיור, ותעמיס על מערכות הבריאות והרווחה במדינה.

מפלגת "הדמוקרטים השוודים" נקטה בקו אנטי-הגירה, ובתשדירי הבחירות האשימה את מבקשי המקלט בעלייה באלימות ובמקרי הירי במדינה. זאת, על אף שהרשויות הפריכו כי יש קשר בין השניים. בנוסף, אקסון הציע תוכנית לעזיבת האיחוד האירופי, בתוכנית שדומה ל"ברקזיט". עם זאת, שאר המפלגות המתמודדות מתנגדות לרעיון זה, כך שלא סביר שמהלך זה יצבור תאוצה.