המתיחות בדרום: פלסטיני נורה למוות, נוספים נפצעו בצפון הרצועה

דובר צה"ל אישר כי חשוד שניסה לחבל בגדר המערכת נורה ליד ג'באליה, ובכלי התקשורת הפלסטיניים נטען כי נמנע ממנו טיפול רפואי. מפגינים שהתקרבו לגדר באזור מעבר ארז נורו

המתיחות בדרום: חשוד פלסטיני שהתקרב לגדר המערכת בגבול רצועת עזה נורה היום (ראשון) למוות על ידי כוחות צה"ל, ככל הנראה באזור ג'באליה, בצפון הרצועה. מדובר צה"ל נמסר כי לוחמים שזיהו כי החשוד מנסה לחבל בגדר ירו לעברו. הוא נפצע והועבר לטיפול על ידי כוחות צה"ל, אולם בהמשך מת מפצעיו. 

בכלי התקשורת הפלסטיניים דווח על ירי לעבר מפגינים באזור ג'באליה, ממנו נפצע עטאף סלאח, בן 32. עוד נטען כי כוחות צה"ל מנעו ממנו גישה לסיוע רפואי ועצרו אותו.

בסוכנות הידיעות הפלסטינית "שיהאב" דווח כי מפגינים שהגיעו מאזור בית חנון, נפצעו מירי צה"ל במהלך הפגנה שהתרחשה סמוך למעבר ארז, בצפון רצועת עזה. מדובר צה"ל נמסר כי שלושת החשודים ניסו לחצות את הגדר, נעצרו והועברו לחקירת כוחות הביטחון, וכי נתפסו עליהם שני סכינים.

מוקדם יותר, התייחס אלוף פיקוד דרום, הרצי הלוי, למתיחות בדרום ואמר כי "אני לא חושב שנכון שנאמר, לא בעשור הקרוב וגם לא יותר מזה אם אני מסתכן בהערכה ארוכת טווח, שנראה שקט מוחלט, או חוסר ניסיון לאתגר אותנו". הדברים נאמרו בריאיון לרדיו דרום.

 
 
 
 אלוף הרצי הלוי, מפקד פיקוד דרום
 

אלוף הרצי הלוי, מפקד פיקוד דרום (חדשות עשר)

 

"אני חושב שלא נכון שנשלה את עצמנו, יש כאן מקום רוחש טרור, בונה יכולות", הוסיף הלוי, "אנחנו חזקים ממנו בסדרי גודל, אך הוא מפעם לפעם ינסה אותנו". עוד אמר האלוף כי אינו רואה כיצד כיבוש עזה ישפר את המצב הביטחוני. "אם נידרש, אנחנו יודעים לעשות. אבל אני לא בטוח שזה יהיה הדבר הראשון שיהיה נכון להפעיל", הוסיף מפקד פיקוד דרום.

נוסף על כך, הביע הלוי תמיכה בבניית נמל בעזה. "אני בעד לעשות כל דבר על מנת לשפר את המציאות האזרחית בעזה - בתנאי שהוא לא מחזק את כוחו של חמאס ושהוא משאיר את המציאות הביטחונית של אזרחי ישראל ותושבי הדרום לפחות טובה כפי שהיא היום", אמר הלוי, "אם יהיה נמל שיכניס רק סחורות שישמשו את האזרחים בעזה, ולא יאשר הכנסה שיעצימו את כוחו של חמאס, זה יהיה נכון לעשות את זה. זה גם יוריד את מפלס העוינות".

בתוך כך, היום דווח כי חמאס ויתר הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה, דנו ביניהם לאחרונה בנושא הפיוס, בעקבות התנגדות יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, להסכם עם ישראל. כך נכתב בעיתון אל-חיאת. מקורות פלסטיניים אמרו כי חמאס והג'יהאד האסלאמי, שואפים לסיים את המצור על רצועת עזה בכל מחיר, מבלי להגיע למצב של מלחמה עם ישראל. עם זאת, הארגונים ברצועה מתכוונים להמשיך להפריח עפיפוני תבערה ובלונים, במידה פחותה.

 הפגנות צעדת השיבה בעזה
 

הפגנות צעדת השיבה בעזה (שיהאב)

 

אתמול, כזכור, ארבעה חשודים שניסו לחצות את גדר המערכת בצפון רצועת עזה נעצרו על ידי כוח צה"ל. על החשודים נמצאו סכין וגרזן. הם הועברו לחקירת כוחות הביטחון. 

זאת, יום לאחר שכ-7,500 פלסטינים הפגינו בסמוך לגדר הרצועה במסגרת אירועי "צעדות השיבה" תחת הסיסמה "חוזרים לפלסטין - על אפו וחמתו של טראמפ". המתפרעים הפגינו במספר מוקדים לאורך הגדר ברצועת עזה והבעירו צמיגים, יידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה ורימון לעבר חיילי צה"ל וגדר המערכת. לוחמי צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. 

משרד הבריאות בעזה מסר כי צעיר בן 17, נהרג בעימותים באזור רפיח, וכי נער נוסף, בן 16, מת אתמול מפצעיו. כמו כן, דווח על עשרות פצועים.