ראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן, עלי אכבר סאלחי, רויטרס

"איראן עלולה לפרוש מהסכם הגרעין אם הצדדים לא ימלאו את חובתם"

ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית האיראנית הזהיר כי פרישה של טהראן תזיק לכל המדינות וכי ישנה אפשרות לעצור זמנית חלק מההגבלות. "מקווה שבעזרת שיתוף פעולה זה לא יקרה"

הסכם הגרעין: ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית האיראנית, עלי אכבר סאלחי, איים היום (שישי) בפרישה מהסכם הגרעין. "זה התרחיש הגרוע ביותר, אך אני מקווה שבעזרת שיתוף הפעולה של המדינות שנותרו בהסכם, זה לא יקרה", אמר סאלחי בריאיון לעיתון "איראן דיילי". סאלחי הוסיף כי טהראן יכולה גם לעצור זמנית חלק מההגבלות שהוטלו עליה, כגון העשרת אורניום.


"ההחלטה לפרוש מהסכם הגרעין צריכה להתקבל על ידי בכירי המדינה", אמר סאלחי. "ההשלכות של מעשה זה הן כה חמורות, שאיני רוצה לחשוב עליהן. התגובה תבוא לאחר התחשבות בכל ההיבטים. כך לדוגמה, המנהיג הורה להשלים בניית צנטריפוגות מצוידות היטב. נוסף על כך, ניתנה הוראה להתחיל הפיתוח כלי שיט הפועלים באמצעות מנוע גרעיני, פרויקט שיימשך 10-15 שנה".

 
 
 
טראמפ ורוחאני
 

טראמפ ורוחאני (רויטרס)

 


"הנשיא טראמפ תייג את הסכם הגרעין כעסקה גרועה שלא עונה על דרישות ארצות הברית", אמר סאלחי, "ואמר כי הוא חושש שההסכם יאפשר לאיראן לפתח יכולות גרעיניות. במונחים של פוליטיקה אזורית, התחזקות ההשפעה האיראנית במזרח התיכון נגדה את האינטרסים הפוליטיים של ארה"ב, כתומכת ישראל וסעודיה".
 
"מו"מ בין וושינגטון לטהראן עשוי להיות חשוב מאוד עבור טראמפ", הוסיף ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית האיראנית, "טראמפ מודע היטב לכוחה הרב של איראן והוא יודע שהוא ייהפך לאגדה אם יצליח להגיע להסכם כלכלי-פוליטי מקיף עם הרפובליקה האסלמאית".

בתשובה לשאלה האם האמריקנים והאיראנים יוכלו ליישב את חילוקי הדעות שלהם אם ידונו בנושאים אחרים, אמר סאלחי כי "בתחילת השיחות על הסכם הגרעין, האמריקנים רצו לדון בנושאים אחרים, אך המנהיג חמינאי לא אישר זאת. הוא האמין שאי אפשר לסמוך עליהם, ומתברר למפרע שהוא צדק".