לאחר פסגת המנהיגים בטהראן: תקיפה רוסית-סורית במחוז אידליב

ארגון אופוזיציה תיאר את המתקפה, שמגיעה לאחר שאיראן ורוסיה דחו את הצעת טורקיה להפסקת אש, כקשה ביותר באזור זה כחודש. עדי ראייה: הושלכו חביות נפץ על מוקדים אזרחיים

מטוסי קרב רוסיים וסוריים הפציצו היום (שבת) עיירות במחוז אידליב, הנשלט בידי כוחות המורדים. זאת, יום לאחר פסגת נשיאי טורקיה, איראן ורוסיה, בה לא הצליחו המנהיגים להסכים על הפסקת אש זמנית באזור. עדי ראייה וגורמי הצלה מסרו כי זוהו לפחות 12 מתקפות בכפרים ובעיירות שבדרום אידליב, כמו גם בעיירה א-לטאמנה שמצפון לחמאה, גם היא בשליטת המורדים.

על פי הארגון הסורי לזכויות אדם, המזוהה עם האופוזיציה, מדובר במתקפה הקשה ביותר באזור זה כחודש, וגורמי הצלה דיווחו על ארבעה הרוגים עד כה. בין היתר נמסר כי בוצעו 60 תקיפות אוויריות בתוך שלוש שעות. תושבי דרום אידליב דיווחו כי מסוקים סוריים הפילו חביות נפץ על מוקדים אזרחיים בפרברי חאן שייחון, שהייתה מוקד מתקפה כימית המיוחסת למשטר אסד בחודש אפריל 2017.

פוטין ארדואן ורוחאני בפסגה המשולשת בטהראן (ארכיון)
 

פוטין ארדואן ורוחאני בפסגה המשולשת בטהראן (אל-אנאדול )

 

במהלך פסגת הנשיאים בטהראן, נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן אמר כי הוא הציע הכרזה על הפסקת אש מלאה באידליב. עם זאת, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הבהיר כי "זה בלתי אפשרי. ישנם ארגוני מורדים, בהם דאע"ש וחזית ג'בהת אל-נוסרה, שאינם חלק מהשיחות". פוטין הוסיף כי "השיחות יביאו לתוצאות חשובות שיתרמו ליציבות העתידית בסוריה", ואמר כי הוא מקווה שיש למורדים "היגיון בריא" ושהם ייכנעו.

בהתייחסות לאידליב, נשיא איראן חסן רוחאני אמר כי "יש לעשות הכל כדי למנוע פגיעה באזרחי המחוז". בהצהרת הסיכום, הסכימו מנהיגי רוסיה, איראן וטורקיה על חשיבות שמירת הריבונות הסורית על שטחי סוריה ועל המשך שיתוף הפעולה בין שלוש המדינות במטרה לחסל באופן סופי את פעילותם של ארגוני הטרור, להגדרתם, בסוריה.

בתוך כך, יושב ראש המטות המשולבים של ארצות הברית, הגנרל ג'וזף דנפורד, אמר הבוקר כי הוא ונשיא ארצות דונלד טראמפ מקיימים שגרת שיחות בנוגע לאפשרות של תקיפה צבאית בסוריה, במידה והאחרונה תשתמש בנשק כימי בקרב על אידליב. הגנרל הדגיש כי לא התקבלה החלטה לגבי התנאים שיובילו בהכרח לתקיפה כזאת, והוסיף: "הנשיא מצפה שנדע לספק אופציה צבאית במקרה כזה, ואנו דאגנו לספק לו את כל העדכונים על היכולות שלנו".