המצעד הצבאי בקוריאה הצפונית בפברואר 2018, רויטרס

בצל המגעים: העיניים נשואות למצעד הענק שתערוך קוריאה הצפונית

חגיגות ה-70 למדינה ילוו במצעד צבאי שעשוי לכלול רמזים לפיתוח הגרעין ולכוונותיה של פיונגיאנג • לאחר ביטול ביקורו, שר החוץ האמריקני קיבל "מכתב אישי מקים ז'ונג און"

מצעד צבאי גדול, לרגל חגיגות ה-70 לייסודה של קוריאה הצפונית, מתוכנן להיערך מחר (ראשון) בפיונגיאנג, ומומחים רבים מעריכים כי הוא יכלול רמיזות בנוגע לכוונותיה של המדינה המבודדת בעולם, בצל המגעים עם ארצות הברית ועם שכנתה מדרום. בין היתר, ההערכה היא כי הצבא הצפון קוריאני יציג טילים בליסטיים בין-יבשתיים, שיכולים לפגוע גם בארה"ב. הממשל בפיונגיאנג ידוע בהצגת כוונותיו ומדיניותו העתידיות בשיטות עקיפות, ומומחים מעריכים כי המצעד יכול לתת רמזים גם על פיתוח הגרעין במדינה.

המדינה צפויה לקיים מופע ראווה ענק, שבו יוצגו גם ההישגים והפיתוחים הצבאיים החדשים. יהיה זה המצעד הצבאי השני שנערך בקוריאה הצפונית השנה, לאחר זה שהתקיים ערב פתיחת אולימפיאדת החורף בקוריאה הדרומית, שהחלה את ההתקרבות בין שתי המדינות. לצד המצעד, ייערך גם מפגן אזרחי ענק, שכדוגמתו נערך לאחרונה רק לפני חמש שנים. 

"אין שום אינדיקציה שקוריאה הצפונית הפסיקה את המחקר והפיתוח של מערכות טילים חדשות, ולכן ייתכן שהם יציגו את היכולות במצעד הצבאי", הסביר אדם מאונט, חוקר צבאי באיגוד המדענים האמריקניים. דייב שמרלר, עמית מחקר במרכז ג'יימס מרטין ללימודי מניעת הפצת נשק גרעיני, הוסיף בשיחה עם CNN כי "אם הם יפגינו את היכולות הצבאיות שלהם לפגיעה במטרות בטווח ארוך או אלו שפותחו כדי לפגוע במטרות אמריקאיות, זה יהרוס את המומנטום למשא ומתן שהם מנסים לבנות עם ארה"ב". 

על פי כוונות קוריאה הצפונית, המצעד ייערך בהיקף משוער של טקס פתיחת האולימפיאדה. "יום עצמאות למדינה זו הזדמנות לחגיגות לתחושות גאווה וגם להעביר מסר לעולם החיצוני", אמר ג'ין לי, מנהל מרכז קוריאה של מרכז וילסון וראש לשכת פיונגיאנג לשעבר של סוכנות הידיעות AP.

שליט קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און, במצעד הצבאי
 

נשיא קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, במצעד הצבאי בפברואר 2018 (רויטרס)

 

בשנת החולפת הנשיא קים ג'ונג און נפגש עם מנהיגי סין, דרום קוריאה וארצות הברית. עם זאת, לאחרונה בוטל ביקורו של שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, במדינה האסייתית. החלטתו של נשיא ארצות הברית נבעה ממכתב תקיף שנשלח מקים יונג צ'ול, הבכיר הצפון קוריאני שהוביל את המו"מ מול פומפאו בשבועות האחרונים. כמו כן, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי  הוא "לא מרגיש שתהליך הפירוז הגרעיני בחצי האי הקוריאני מתקדם". טראמפ הוסיף כי "המתיחות הכלכלית עם סין לא עוזרת במאמצים לפירוק מנשק גרעיני", וציין כי "פומפאו ישוב לבקר בפיוניאנג בעתיד הקרוב, ככל הנראה לאחר שהיחסים עם סין יפתרו".

בתוך כך, טראמפ שלח השבוע מכתב לקים דרך קוריאה הדרומית, והיום אישר שר החוץ כי התקבל מכתב תגובה של קים דרך אותה מדינה. "נמסר לי מכתב אישי מקים ז'ונג און", אמר פומפאו. הוא הוסיף כי הוא מאמין שהמכתב יהיה בעל מסר חיובי.