מטוס צרפתי נוחת בקפריסין לאחר התקיפה בסוריה, רויטרס

מפקד צבא ארה"ב: "שוחחתי עם טראמפ על אופציות צבאיות בסוריה"

הגנרל ג'וזף דנפורד סיפר הבוקר על שגרת השיחות בנושא: "סיפקנו לו את כל העדכונים על הכולות שלנו", אך הדגיש כי טרם הוחלט האם לתקוף במידה ואסד ישתמש בנשק כימי

יושב ראש המטות המשולבים של ארצות הברית, הגנרל ג'וזף דנפורד, אמר הבוקר (שבת) כי הוא ונשיא ארצות דונלד טראמפ מקיימים שגרת שיחות בנוגע לאפשרות של תקיפה צבאית בסוריה, במידה והאחרונה תשתמש בנשק כימי בקרב על אידליב.

הגנרל הדגיש כי לא התקבלה החלטה לגבי התנאים שיובילו בהכרח לתקיפה כזאת, והוסיף: "הנשיא מצפה שנדע לספק אופציה צבאית במקרה כזה, ואנו דאגנו לספק לו את כל העדכונים על היכולות שלנו".

הרמטכ"ל האמריקני ג'וזף דנפורד
 

הרמטכ"ל האמריקני ג'וזף דנפורד (רויטרס )

 

אתמול נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ונשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, נחתו בבירה האיראנית בדרכם לפסגה המשולשת עם נשיא איראן, חסאן רוחאני. בפתח הפגישות הנפרדות עם פוטין וארדואן טרם התכנסותם של השלושה יחדיו אמר רוחאני "הנוכחות האמריקנית בסוריה איינה חוקית, גם היישות הציונית צריכה לסגת מכל השטחים הכבושים בסוריה". 

השלושה דנו במהלך הפסגה בעיקר בהבנות לקראת מתקפה מתוכננת על מחוז אידליב, המעוז האחרון שנותר בידי המורדים. "יש לעשות הכל כדי למנוע פגיעה באזרחי המחוז", אמר רוחאני. הוא פנה גם לישראל ואמר: "היישות הציונית צריכה לסגת מכל השטחים הכבושים בסוריה. התמיכה שארה"ב מספקת ליישות הציונית, לא תואמת את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם ועלינו לשים לה סוף".

נשיא רוסיה פוטין אמר מצדו, כי "השיחות יביאו לתוצאות חשובות שיתרמו ליציבות העתידית בסוריה". בנוסף טען כבעבר, כי המורדים מתכננים לעשות שימוש בנשק כימי "או בפעולות פזיזות אחרות", כהגדרתו ואמר כי הוא מקווה שיש להם היגיון בריא ושייכנעו. נשיא טורקיה ארדואן אמר, כי הוא מציע שבסיום הפסגה יוכרז על הפסקת אש מלאה באידליב. "זה בלתי אפשרי", אמר פוטין, "ישנם ארגוני מורדים, בהם דאע"ש וחזית ג'בהת אל-נוסרה, שאינם חלק מהשיחות". בהצהרת הסיכום, הסכימו מנהיגי רוסיה, איראן וטורקיה על חשיבות שמירת הריבונות הסורית על שטחי סוריה ועל המשך שיתוף הפעולה בין שלוש המדינות במטרה לחסל באופן סופי את פעילותם של ארגוני הטרור בסוריה. עוד נמסר כי הפגישה הבאה בין השלושה תיערך ברוסיה.