בדרך לארוחות החג: עומסי תנועה ברחבי הארץ • צפו במפת הפקקים

המשטרה הזהירה מפני נהיגה בהשפעת אלכוהול; רכבת ישראל פרסמה לוח זמנים ייעודי לימים הקרובים; צה"ל רכש 15 טון תפוחים והשיק שירות דיגיטלי לבחירת סעודה חגיגית בבסיס

  • פורסם ב:
  • 08/09/2018 03:52
  • |
  • עודכן ב:
  • 09/09/2018 15:45
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

ההכנות לחג בעיצומן: משטרת ישראל פרסמה את מפת העומסים הצפויים בערב החג (ראשון) ובחג עצמו. בצה"ל הודיעו על הטלת סגר כללי על אזור יהודה ושומרון וסגירת המעברים ברצועת עזה, רכבת ישראל פרסמה לוח זמנים ייעודי לחג, ובמגן דוד אדום פרסמו הנחיות לשמירה על הבטיחות במהלך חגי תשרי.

עומסי תנועה חריגים נרשמים משעות הצהריים, עת החלו מיליוני ישראלים לעשות את דרכם לארוחות החג. בצפון הארץ דווח על פקקים בכביש 85 למזרח ממג'דל כרום לראמה, כביש 77 למזרח מצומת המוביל לבית רימון, כביש 79 למזרח מצומת המוביל למשהד, כביש 722 לצפון מצומת התשבי לצומת השומרים, כביש 6 לצפון ממחלף באקה לעין תות, וכביש 65 למזרח מעירון לפחם. במרכז הארץ, עומס תנועה בכביש 6 ממחלף קסם לאייל, ובכביש 2 לצפון מנתניה לאולגה.

על פי הערכת המשטרה, בהמשך הערב צפויים בנוסף לכך גם עומסים בדרום הארץ, בצומת שוקת, צומת להבים, וצומת שילת. במרכז הארץ, צפוי להיווצר עומס חריג גם בכביש 4, בקטע שבין פרדסיה לעוגן.

במשטרה ביקשו להדגיש כי למרות המאמצים לנהל את התנועה כסדרה, צפויים עומסים רבים בשל כמות משתמשי הדרך החריגה. עוד נמסר בהודעת משטרת התנועה כי הציבור מתבקש להישמע להנחיות שוטרי ומתנדבי התנועה, שיהיו פזורים בכל הארץ כדי לאכוף עבירות תנועה מסכנות חיים, כמו נהיגה תחת השפעת אלכוהול, בריונות בכביש ונהיגה בהיסח דעת. הנהגים מתבקשים  לגלות משנה זהירות בימי החג, המאופיינים בנסיעות משפחתיות ארוכות,  ובכמות גדולה יחסית של הולכי רגל, וביניהם ילדים רבים שנמצאים בחופשה לרגל החג.

 מפת העומסים הצפויים בראש השנה

מפת העומסים הצפויים בראש השנה (משטרת התנועה)

 

דובר צה"ל הודיע כי בהתאם להערכת המצב הביטחונית ולהנחיית הדרג המדיני, יוטל סגר כללי על אזור יהודה ושומרון ויסגרו המעברים בגבול רצועת עזה במהלך חגי תשרי. הסגר החל ביום שבת בחצות, והסרתו עתידה להתבצע בחצות הלילה שבין שלישי לרביעי.
 

בתוך כך, צה"ל פרסם נתונים אודות היערכות מנהלי המטבחים ביחידות השונות לקראת ארוחות החג. בין היתר נפתחה לראשונה אפשרות מיוחדת לחיילים לבחור את ארוחת החג שתוגש להם באתר צה"ל, בו עלו אופציות שונות למנות, מתוכן נתבקשו החיילים לבחור. התפריטים שנקבעו הורכבו מהמנות בעלות מספר ההצבעות הכי גבוה בכל קטגוריה ופורסמו באתר צה״ל.
 
כ- 15 טון תפוחי עץ, שייטבלו כמיטב המסורת בכשלוש טונות  של דבש, נרכשו על ידי הצבא לכבוד החג. בנוסף, יסופקו לחדרי אוכל כ-3 טון פירות יבשים, 7 טון רימונים, 5 טון תמרים צהובים טריים ולקינוח יסופקו 8 טון עוגות.

אלפי רימונים בדרך לבסיסי צה"ל
 

אלפי רימונים בדרך לבסיסי צה"ל (דובר צה"ל)

 

רכבת ישראל הודיעה כי תתגבר את תנועת הרכבות סביב החג, ולפיכך ביום ראשון יופעלו הרכבות על פי לוחות הזמנים של ימי שישי, ביום שני לא יופעלו רכבות, ביום שלישי, הרכבות יעבדו במתכנות של מוצאי שבת, וביום רביעי יפעלו הרכבות על פי לוח הזמנים המתוגבר של ימי ראשון. בשל השינויים, מומלץ לבדוק את לוח זמני הנסיעות מראש.

ממגן דוד אדום נמסר כי תקופת החגים מאופיינת בעלייה במספר הפצועים, וביקשו להזכיר לציבור כמה כללי בטיחות שעשויים לסייע בהצלת חיים: שימו לב לילדים המצויים בסביבה לא מוכרת, כמו בתים של קרובי משפחה וחברים, השהות בסביבה חדשה עשויה לכלול סכנות כמו חלונות ללא סורגים וכבישים לא מוכרים. הקפידו להשגיח בכל עת על ילדים הרוחצים בים, בבריכה, או מצויים בקרבת מקור מים אחר. הקפידו להתרענן לפני שאתם יוצאים לנסיעה ארוכה, והימנעו מצריכת אלכוהול בכל כמות שהיא לפני שאתם עולים על ההגה.