ארבעת המועמדים לתפקיד המפכ"ל, חדשות עשר

המירוץ למפכ"לות בעיצומו: מי מנסה לטרפד את מינוי יורם הלוי?

העשן סביב ממצאי בדיקת הפוליגרף שנערכה למועמדים עדיין לא שקע, ונראה שחקירות ראש הממשלה ימשיכו להוות גורם משמעותי בתהליך בחירת מפקד המשטרה הבא

המירוץ למפכ"לות בעיצומו, והעשן סביב ממצאי בדיקת הפוליגרף שנערכה למועמדים לתפקיד עדיין לא שקע. בימים האחרונים קראו בכירים וחברי כנסת לחקור את הדלפת תוצאות הבדיקה, שכזכור הצביעה על חשש להתנהלות אישית שנויה במחלוקת של ניצב יורם הלוי, מפקד מחוז ירושלים שנחשב למקורב לראש הממשלה, בנימין נתניהו.

סביר להניח שהקריאות לא יבשילו לכדי חקירה בנוגע להדלפה, ובכל זאת מסתמן כאן ניסיון ברור של  בכירים במשרה למנוע מיורם הלוי, שנחשב לדמות דומיננטית בארגון, להתמנות לתפקיד המפכ"ל. סיטואציה שמזכירה במידה מסוימת את פרשת גל הירש, שהחקירה בעניינו הסתיימה לאחרונה ללא אישומים, אך בכל זאת סיכלה את מינויו לתפקיד.

ניצב דוד ביתן, מפקד מחוז תל אביב, נחשב למועמד ראוי לתפקיד, בעבר דווח כי בכוונתו לסיים את הקריירה המשטרתית הארוכה שלו, אך בהמשך נבחר על ידי אלשיך לשמש כקצין בודק בחקירות גיא ניר ורוני ריטמן. גם משה (צ'יקו) אדרי נחשב למועמד מוביל לתפקיד המפכ"ל, וזאת גם בשל קרבתו לשר הממונה, גלעד ארדן. אדרי משמש כמנכ"ל המשרד לביטחון פנים, ועצם העובדה שארדן בכר בו לתפקיד זה ושהשניים מצויים בשיתוף פעולה אינטנסיבי והדוק, מעידה עד כמה הוא סומך עליו ומאמין בו.

 ארבעת המועמדים לתפקיד המפכ"ל
 

ארבעת המועמדים לתפקיד המפכ"ל (חדשות עשר)

הסיכויים שיוחלט לבסוף להאריך את הקדנציה של המפכ"ל הנוכחי, רוני אלשיך, נראים קטנים מאוד בשלב זה. אבל דווקא בשל העובדה שבשנה הקרובה צפוי להסתיים תפקיד המשטרה בחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה, ייתכן שיוחלט להשאיר את אלשיך בתפקיד, כדי לא לאפשר להחלפתו להצטייר כחוסר אמון בחפות ראש הממשלה.

בעבר פורסם בחדשות עשר כי גורמים המקורבים למפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, חוששים כי ראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה פועלים לקדם את ניצב הלוי, מפקד מחוז ירושלים, לתפקיד המפכ"ל הבא. זאת, לפי הפרטים שפורסמו בחדשות עשר, בשל קירבה בין שרה נתניהו ליורם הלוי. בסביבתו של אלשיך חששו אז כי בלשכת נתניהו סימנו את הלוי, על רקע הקירבה בין בני הזוג ששקועים שניהם בחקירות בשלבים שונים. 

הקדנציה של אלשיך כמפכ"ל המשטרה צפויה להסתיים בדצמבר 2018 וההערכה, כאמור, היא שהשר ארדן לא יאריך את כהונתו.