ניקי היילי ודונלד טראמפ, רויטרס

השגרירה היילי תקפה את מחבר המאמר נגד טראמפ: "פוגע באומה"

במאמר ב"וושינגטון פוסט" כתבה שגרירת ארה"ב לאו"ם כי "יש דרך נכונה לפעול במקרה של אי הסכמה". ב"ניו יורק טיימס" הגיבו לקריאה לפתוח בחקירה: "שימוש לרעה בכוח ממשלתי"

נמשך הלחץ על מחבר המאמר האנונימי נגד טראמפ: שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי, פרסמה אמש (שישי) טור דעה ב"וושינגטון פוסט" וטענה כי "מה ש'הבכיר בממשל טראמפ' עשה" הוא אנטי-דמוקרטי ופגיעה באומה האמריקנית.

תחת הכותרת "כשאני מאתגרת את הנשיא - אני עושה את זה ישירות. הקולגה האנונימי שלי היה צריך לעשות זאת גם כן", כתבה השגרירה על הדרך שבה, לדבריה, מתנהל הממשל במקרים של אי-הסכמה.

"יש לנו מספיק דברים להתמודד עמם, אך אני מרגישה מחויבת להתייחס למאמר האנונימי שפורסם השבוע ב'ניו יורק טיימס'", פתחה היילי. "המחבר חושב שהוא או היא תורמים במשהו למדינה. אני מתנגדת לכך נחרצות. מה ש'הבכיר בממשל טראמפ' עשה, וככל הנראה מתכוון להמשיך לעשות, הוא נזק - לא רק לנשיא אלא למדינה כולה".

"גם אני בכירה בממשל טראמפ. אני משרתת את הממשל בגאווה ואני תומכת בהתלהבות במרבית ההחלטות ובכיוון אליו הוא מנהיג את המדינה. אבל אני לא מסכימה עם הנשיא על הכול. כשיש אי הסכמה - יש דרך נכונה ודרך לא נכונה להתייחס אליה. אני מתקשרת אליו או נפגשת איתו פנים אל פנים", הוסיפה. "כמו הקולגות שלי בקבינט ובמועצה לביטחון לאומי, יש לי גישה ישירה לנשיא. הוא לא ממדר את יועציו ולא דורש שכולם יסכימו עמו. אני יכולה לשוחח איתו ועושה זאת לעתים קרובות. אם אני לא מסכימה במשהו ומרגישה שיש צורך לערב את הנשיא, אני עושה זאת. והוא מקשיב. לפעמים הוא משנה את החלטתו ולפעמים לא. זו הדרך שבה המערכת צריכה לעבוד והעם האמריקני יכול לחוש בנוח שזו הדרך שבה עובדת המערכת בממשל זה".

 
 

לדברי היילי, הפעולות שבהן נוקט מחבר המאמר האנונימי מסוכנות. עוד טוענת היילי כי אם מחבר המאמר אכן בכיר, הרי שיש לו גישה ישירה לנשיא ואם הוא אינו מסכים עם החלטותיו - הוא יכול להתפטר.

 טראמפ חותם על צו לחידוש הסנקציות
 

הנשיא טראמפ (הבית הלבן )

 

בסיום דבריה, פנתה היילי ישירות למחבר האנונימי וכתבה: "התייצב ועזור לממשל לעשות דברים נהדרים עבור המדינה. אם אתה לא מסכים עם חלק מהמדיניות - פנה ישירות לנשיא. אם זה לא עובד ואתה מוטרד מהכיוון אליו מוביל הממשל - התפטר מתוך עיקרון. אין בכך שום בושה. אבל אל תישאר בתפקידך ותחתור בחשאיות תחת הנשיא וצוותו. זה פחדני, זה אנטי-דמוקרטי וזו פגיעה באומתנו".

בתוך כך, ג'ורג' פפדופולוס, שלקח חלק בקמפיין הבחירות של הנשיא טראמפ, נשלח לכלא ל-14 ימים לאחר שהורשע בגין שקר בחקירת ה-FBI בנושא המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות בארה"ב. פפדופולוס טען בריאיון לרשת CNN כי אינו זוכר שסיפר למישהו מאנשי הצוות של קמפיין הבחירות על המידע הרגיש אליו נחשף בפרשה, אך סרב להתחייב כי לא עשה זאת.

ב"הניו יורק טיימס" הגיבו אמש לקריאתו של הנשיא האמריקני לפתוח בחקירה בנושא. "אנו בטוחים כי משרד המשפטים מבין שהתיקון הראשון לחוקה מגן על כל האזרחים האמריקנים ולא ישתתף בשימוש לרעה של כוח ממשלתי. איומי הנשיא מדגישים מדוע אנו צריכים לשמור על האנונימיות של המחבר ומשמשים כתזכורת לחשיבות של עיתונות עצמאית וחופשית לדמוקרטיה האמריקנית".

מוקדם יותר אתמול, קרא טראמפ למשרד המשפטים לחקור את "הניו יורק טיימס" בעקבות הטור האנונימי שפורסם השבוע ויוחס לבכיר בממשלו, שהטיל ספק בכשירותו לתפקיד. "אנחנו נראה, אני בוחן זאת עכשיו", אמר הנשיא בשיחה עם כתבים במטוס הנשיאותי. טראמפ הוסיף כי הוא מאמין שהמאמר האנונימי קשור ל"ביטחון הלאומי" של ארה"ב.

בד בבד, נשיא ארה"ב לשעבר, ברק אובמה, מתח ביקורת חריגה על טראמפ והתייחס למאמר האנונימי. "זו לא הדרך שבה הדמוקרטיה שלנו צריכה לעבוד", אמר במהלך נאום שנשא באוניברסיטה באילינוי. "האנשים האלה לא עושים עבורנו שירות כשהם מקדמים 90 אחוזים מהדברים המשוגעים שיוצאים מהבית הלבן ואז אומרים 'אל תדאגו, אנחנו מונעים את עשרת האחוזים האחרים'. הדברים לא צריכים להתנהל כך, זה לא נורמלי". טראמפ, מצדו, טען כי נאומו של אובמה היה "מרדים".