בנימין ושרה נתניהו, רויטרס

נשקלת העברת חשדות נגד שרה נתניהו מתיק 4000 לתיק המעונות

על פי החשד, רעיית רה"מ הציגה מצג שווא בפני מבקר המדינה. בכירים במשרד המבקר העידו במשטרה. מש' נתניהו בתגובה: "עוד קשקוש. לא רק שאין בשר, אין אפילו עצם"

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שוקל להעביר חשדות נגד רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, מתיק 4000 לתיק המעונות. מדובר בחשד בנוגע להצגת מצג שווא בפני מבקר המדינה.

הבוקר חשף העיתונאי גידי וייץ ב"הארץ" כי במהלך חקירת תיק 4000 עלה חשד חדש, נוסף לשוחד, נגד שרה נתניהו - מרמה בהעסקת ניר חפץ.

על פי החשד, בשנת 2015 אחרי שחפץ עבד אצל נתניהו, עו"ד שמרון פנה לוועדת ההיתרים של משרד מבקר המדינה כדי לקבל פטור מתשלום לחפץ. הוועדה לא הסכימה ורעיית ראש הממשלה הציעה שתתרום עשרות אלפי שקלים לעמותת צדקה. על פי החשד, שרה נתניהו אמרה שתרמה אולם לא תרמה. באמצע 2016 הנושא עלה שוב ואז רעיית ראש הממשלה אכן נתנה צ'קים לחפץ אולם ביקשה ממנו שלא יפקיד אותם ושאם יפקיד - שיחזיר לה חלק מהכסף. כלומר על פי חשד המשטרה, נתניהו רימתה כמה פעמים את ועדת ההיתרים של משרד מבקר המדינה ולא שילמה לחפץ עשרות אלפי שקלים. כמה מחברי הוועדה וכן בכירים במשרד מבקר המדינה העידו במשטרה.

רעיית ראש הממשלה, מצדה, טענה בחקירתה: "שילמתי צ'ק גדול של עשרות אלפי שקלים לחפץ ואחר כך צ'קים קטנים של אלפי שקלים. מעולם לא אמרתי לו - לא להחזיר או לא להפקיד" וגם הציגה צ'קים. היועמ"ש מנדלבליט העביר את העניין לטיפול פרקליטות מחוז ירושלים שדנה בתיק המעונות וייתכן שהנושא יתווסף לכתב האישום.

מטעמה של משפ׳ נתניהו נמסר: "עוד קשקוש. אפשר רק לקוות שכשהאמת תתברר, התקשורת תדווח עליה באותה התלהבות ולא 'תקבור' אותה יחד עם סיפורי בדייה אחרים כמו האשמות השווא על חוקרים שנשכרו מטעם משפ׳ נתניהו או מתלוננת שנשלחה מטעמה. גם כאן, לא רק שאין בשר, אין אפילו עצם".

 שרה נתניהו
 

שרה נתניהו (חדשות עשר )

 

בשבוע שעבר פורסם בחדשות עשר כי היועץ המשפטי לממשלה החליט לדחות את הצעתם של פרקליטי רעיית ראש הממשלה לעסקת טיעון בתיק המעונות. הצעת הפרקליטים שנדחתה כוללת החזרת חלק נכבד מהכסף מבלי להודות בעבירות כמו גם עיכוב הליכים לתקופה ממושכת בשל נסיבות אישיות.

החלטתו של מנדלבליט התגבשה לאחר שבין הצדדים נערכה פגישה על מנת להגיע להסדר שימנע הגעה לבית המשפט. לפני כחודש הגיעו פרקליטי נתניהו, עורכי הדין יוסי כהן, אלון קוסטליץ ועמית חדד לפרקליטות המדינה בירושלים והגישו את ההצעה יש לציין כי בין הצדדים היו פערים גדולים בנוגע להסדר אפשרי. עמדת הפרקליטות היא שבלי הודאה של נתניהו בחלק מהעובדות וקבלת אחריות פלילית, לא יהיה הסדר טיעון.

בתחילת החודש שעבר פורסם בחדשות עשר כי מתנהלים מגעים להסדר טיעון. עוד פורסם כי בפרקליטות לא יסכימו לאי הרשעה ולא יסכימו כי במסגרת הסדר שיושג, פרקליטי נתניהו יטענו לאי הרשעה בבית המשפט.

כזכור, לפני כשלושה חודשים הוגש כתב האישום נגד אשתו של ראש הממשלה בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות במסגרת תיק המעונות. נתניהו מואשמת כי בין השנים 2013-2010 הזמינה ארוחות ממסעדות ומשפים בשווי של כ-359 אלף שקלים למעון ראש הממשלה, בזמן שיצרה מצג שווא לפיו לא מועסקת במעון מבשלת, על מנת לחייב את הארוחות על חשבון המדינה. הוגשה בקשה לקבוע הרכב של שלושה שופטים, בשל "מעמדה המיוחד" של נתניהו.

נוסף לכך, פורסמו פרטים מתוך חדר החקירות של נתניהו. מתוך תמלילי החקירה שהגיעו לידי חדשות עשר עולה כי נתניהו טוענת שאנשי המעון משקרים ומחליפה עקיצות עם חוקרות המשטרה. למשל, החוקרת שאלה: "עלו דברים של עדים במשטרה שאת כל הבקשות שלך צריך למלא ויהי מה. תגובתך?" ונתניהו הגיבה: "זהו שקר וכזב. את רוב הבקשות שלי מסרבים סירוב מוחלט. שום דבר שאני מבקשת לא עושים... אני אזמין שוב את מושיק גלאמין שיראה שהבית נוטף, פגום והרוס. כתבו כתבה ששומרי הסף התרשלו. אז הם החליטו להגיד לי לא לא ולא. זה שקר וכזב".