הפלס' הפגינו בסמוך לגדר בעזה; 2 עמדות תצפית של חמאס הותקפו

אלפי פלסטינים הפגינו אחר הצהריים במסגרת אירועי "צעדות השיבה". בקרבת אל-בוריג' הופרחו בלוני תבערה. משרד הבריאות בעזה: הרוג ומספר פצועים כתוצאה מירי של חיילי צה"ל

המתיחות בדרום: כ-7,500 פלסטינים הפגינו היום (שישי) בסמוך לגדר הרצועה במסגרת אירועי "צעדות השיבה" תחת הסיסמה "חוזרים לפלסטין - על אפו וחמתו של טראמפ". המתפרעים הפגינו במספר מוקדים לאורך הגדר ברצועת עזה והבעירו צמיגים, יידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה ורימון לעבר חיילי צה"ל וגדר המערכת. בקרבת אל-בוריג' הופרחו בלוני תבערה. לוחמי צה״ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. משרד הבריאות בעזה מסר כי לפחות אדם אחד, צעיר בן 17, נהרג בעימותים. כמו כן דווח על עשרות פצועים.

כלי טיס של צה"ל תקף עמדת תצפית של חמאס בצפון רצועת עזה בתגובה להשלכת רימון. כמו כן, כלי טיס של צה"ל תקף עמדת תצפית נוספת של ארגון הטרור בדרום רצועת עזה בתגובה לפגיעה במגדל תקשורת לא מאויש.

דובר חמאס פאוזי ברהום מסר: "ההשתתפות הגדולה של הציבור הפלסטיני בצעדות השיבה והעובדה שהוא מתעמת עם כוחות צה"ל, מדגישים כי העם הפלסטיני מיוצג רק ע"י גורם שיוכל להגן עליו, לשאת נשק להקריב למענו, ולא ע"י מי שמטיל עליו מצור, משתף פעולה עם האויב וחותם עם הסכמים שפוגעים בזכויות העם הפלסטיני". בכיר חמאס ח'ליל אל-חייה הוסיף: "העם שלנו לא ייכנע, ולא ימשיך לנהוג בסבלנות כלפי המצור, כל הנוגעים בדבר צריכים להבין את המסר הזה". הצוות העליון של "צעדות השיבה" סיכם את אירועי היום וקרא לציבור ברצועת עזה להשתתף בפעילויות ביום שישי הבא תחת הכותרת "הבחירה שלנו היא ההתנגדות".

ההפגנות היום מתקיימות בצל קיצוץ הסיוע האמריקני לאונר"א והדברים שאמר טראמפ אמש בנוגע להפסקת הזרמת הכסף לפלסטינים. זאת כאשר במקביל דיווחים בכלי תקשורת פלסטיניים על כך ששיחות ההסדרה בין ישראל לחמאס שמתקיימות בתיווך מצרי בקהיר עלו על שרטון. בניגוד לשבועות האחרונים, בחמאס ובשאר הפלגים הפלסטיניים קוראים למפגינים להתעמת עם כוחות צה"ל ולפגוע בתשתיות בגבול. המסר של חמאס בכלי התקשורת המזוהים עמו הוא: "נמשיך להפגין - עד להסרת המצור".

עמדת צה"ל מעלה עשן בגבו להרצועה
 

עמדת צה"ל מעלה עשן בגבול הרצועה (חדשות עשר )

 

מוקדם יותר היום, כלי טיס של חיל האוויר תקף חולייה של פלסטינים ששיגרה בלוני תבערה באזור העיירה בית חנון בצפון רצועת עזה. על פי דיווחים לא מאומתים, שני בני אדם נפגעו בתקיפה.

 מפגינים פלסטינים בגבול הרצועה
 

מפגינים פלסטינים בגבול הרצועה. ארכיון ( חדשות עשר)

 

מוקדם יותר הבוקר דווח בעיתון הערבי "אל-חיאת", כי יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, איים לנתק את הקשרים עם ישראל - כולל התיאום הביטחוני - אם תושג הסדרה בין ישראל לחמאס. על פי הדיווח, איומו של אבו מאזן גרם למצרים להעדיף קיום פיוס פנים פלסטיני על פני הסדרה שכוללת רגיעה עם ישראל.

ובתוך כך אמר אמש נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כי התנה את העברת התקציבים לפלסטינים בקידום המשא ומתן עם ישראל. במהלך שיחת הוועידה המסורתית לרגל החגים עם ראשי הקהילה היהודית אמר טראמפ: "הפסקתי להזרים כסף להנהגה הפלסטינית ולפלסטינים. אמרתי - אנחנו לא משלמים לכם עד שלא תעשו עסקה. אמרו לי שזה לא מכובד להפסיק לשלם לפלסטינים אבל זה לא מכובד כשאנשים לא באים לשולחן המו"מ".

"יומיים-שלושה לפני ההכרזה על ירושלים הפסקתי לקחת שיחות ממנהיגים זרים שרצו לשכנע אותי לא לעשות זאת. הורדנו את ירושלים מהשולחן. זה יעזור להשיג עסקה. האם ישראל תעשה משהו שיהיה טוב עבור הפלסטינים? כן היא תעשה", הצהיר והוסיף: "נמשיך להגן על ישראל במוסדות בינלאומיים. יועציי קושנר, גרינבלט ופרידמן עובדים על תוכנית השלום. אמרו לי שזו העסקה הקשה ביותר ואני מתחיל להאמין שזה באמת המצב. אנחנו השגנו התקדמות בעבודה על תוכנית השלום. זו נחשבת העסקה הקשה ביותר שיש. אבל אנחנו נשיג את זה"