פוטין ארדואן ורוחאני בפסגה המשולשת בטהראן (ארכיון), אל-אנאדול

רוחאני: הנוכחות האמריקנית בסוריה אינה חוקית - וחייבת להסתיים

בשעה זו נפגשים בטהראן מנהיגי איראן, טורקיה ורוסיה, על מנת להגיע להבנות לקראת המתקפה הצפויה על מחוז אידליב בסוריה. פוטין: "המורדים מתכננים שימוש בנשק כימי"

"פסגת הניצחון" בטהראן: נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ונשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, נחתו אחר הצהריים (שישי) בבירה האיראנית בדרכם לפסגה המשולשת עם נשיא איראן, חסאן רוחאני. בפתח הפגישות הנפרדות עם פוטין וארדואן טרם התכנסותם של השלושה יחדיו אמר רוחאני "הנוכחות האמריקנית בסוריה איינה חוקית, גם היישות הציונית צריכה לסגת מכל השטחים הכבושים בסוריה". 

בווידאו: סיכום הפסגה >>

השלושה דנו במהלך הפסגה בעיקר בהבנות לקראת מתקפה מתוכננת על מחוז אידליב, המעוז האחרון שנותר בידי המורדים. "יש לעשות הכל כדי למנוע פגיעה באזרחי המחוז", אמר רוחאני. הוא פנה גם לישראל ואמר: "היישות הציונית צריכה לסגת מכל השטחים הכבושים בסוריה. התמיכה שארה"ב מספקת ליישות הציונית, לא תואמת את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם ועלינו לשים לה סוף".

 
 
 

נשיא רוסיה פוטין אמר מצדו, כי "השיחות יביאו לתוצאות חשובות שיתרמו ליציבות העתידית בסוריה". בנוסף טען כבעבר, כי המורדים מתכננים לעשות שימוש בנשק כימי "או בפעולות פזיזות אחרות", כהגדרתו ואמר כי הוא מקווה שיש להם היגיעון בריא ושייכנעו. נשיא טורקיה ארדואן אמר, כי הוא מציע שבסיום הפסגה יוכרז על הפסקת אש מלאה באידליב. "זה בלתי אפשרי", אמר פוטין, "ישנם ארגוני מורדים, בהם דאע"ש וחזית ג'בהת אל-נוסרה, שאינם חלק מהשיחות". בהצהרת הסיכום, הסכימו מנהיגי רוסיה, איראן וטורקיה על חשיבות שמירת הריבונות הסורית על שטחי סוריה ועל המשך שיתוף הפעולה בין שלוש המדינות במטרה לחסל באופן סופי את פעילותם של ארגוני הטרור בסוריה. עוד נמסר כי הפגישה הבאה בין השלושה תיערך ברוסיה.

פוטין ארדואן ורוחאני בפסגה המשולשת בטהראן (ארכיון)
 

פוטין ארדואן ורוחאני בטהראן, היום (אל-אנאדול )

 

בד בבד, שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, כתב בטוויטר: "טראמפ הורס את אמינות האמריקנים ומשפיל את בעלות בריתו בזמן שאיראן חותרת לפתרון פוליטי בסוריה". בארגוני המורדים הביעו מוקדם יותר היום פסימיות ביחס לתוצאות הפסגה, והודיעו כי הם נערכים לקרב מול צבא אסד באידליב. אך עם זאת הודיעו כי הם מקווים שהשיחות בכל זאת יניבו פירות, ו"ימנעו אסון הומניטרי כבד". 

בהמשך, המנהיג העליון של איראן, האייתולה עלי חמינאי, אמר הערב במהלך פגישה עם נשיא רוסיה פוטין, כי שתי המדינות יכולות לעבוד יחדיו על מנת לרסן את ארצות הברית, כך על פי דיווח בסוכנות הידיעות האיראנית "פארס". עוד אמר חמינאי כי הם צריכים לעשות זאת מכיוון "שאמריקה היא אסון לאנושות", בלשונו.