תיעוד החשודים בהרעלת המרגל הרוסי, אתר ה"דיילי מייל"

בקור רוח, מול חלון ראווה: כך תועד הצמד שהרעיל את המרגל הרוסי

בסרטון ב"דיילי מייל" נראים שני האזרחים הרוסים, החשודים בנסיון הרצח של המרגל הרוסי לשעבר ובתו, רגעים ספורים לאחר ההרעלה; רוסיה: אין בכוונתנו לחקור את המקרה

השבוע פרסמה בריטניה את זהותם של צמד החשודים בהרעלת המרגל הרוסי לשעבר, סרגיי סקריפל ובתו יוליה במארס האחרון. בתיעוד ממצלמות אבטחה שפורסם היום (שישי) באתר ה"דיילי מייל", נצפים שני החשודים בהרעלה רגעים ספורים לאחר המעשה. בסרטון ניתן לראות את השניים, אלכסנדר פטרוב ורוסלן בושיקוב, פוסעים בשלווה ברחוב, בוחנים את חלון הראווה של אחת החנויות, נראה שאף שוקלים להיכנס אליה – וממשיכים בדרכם לתחנת הרכבת, במטרה להימלט מהמקום.

לפני יומיים, התביעה בבריטניה פרסמה הצהרה לפיה יש בידיה מספיק ראיות על מנת להעמיד לדין את פטרוב ובושיקוב באשמת קשירת קשר לרצח המרגל הרוסי לשעבר בחודש מרץ האחרון בסליסברי שבאנגליה.

ראשת ממשלה בריטניה, תרזה מיי, אמרה כי "צדקנו מלכתחילה כשאמרנו שרוסיה אחראית לכך. שני החשודים בהרעלה הם סוכנים של המודיעין הצבאי הרוסי". עוד הוסיפה מיי כי פעולת ההרעלה אושרה בדרג גבוה – מחוץ למודיעין הצבאי הרוסי. נעשה כל צעד אפשרי על מנת להעמיד את שני החשודים לדין בבריטניה", הוסיפה מיי.

 אלכסנדר פטרוב ורוסלן בושירוב, חשודים בניסיון הרצח של המרגל הרוסי סרגיי סקריפל
 

אלכסנדר פטרוב ורוסלן בושירוב, חשודים בניסיון הרצח של המרגל הרוסי סרגיי סקריפל (משטרת בריטניה )

 

אתמול התקיים דיון במועצת הביטחון של האו"ם בנוגע לפרשה. שגריר רוסיה באו"ם, וסילי נבנזיה, האשים את בריטניה כי היא מפיקה "קוקטייל שקרי וחסר שחר". הוא הוסיף כי אין ראיות לכך שמדינתו אחראית למעשה וכי "הסוגיה היחידה היא איזה סוג תכסיס תעשה לונדון על מנת למנוע חקירה רצינית".

שגרירת בריטניה באו"ם, קארן פירס, האשימה את הרוסים כי עברו על האיסור לשימוש בנשק כימי, לאחר שהרעילו את סקריפל בעזרת גז הנוביצ'וק. לדבריה, מעשה הרוסים היה הימור על חיי תושבי האזור. פירס דרשה מהקהילה הבינלאומית לנקוט באמצעים כדי להגן על אוכולסייה מפני שימוש בנשק כימי ומפני "התערבות זרה ועוינת".

עוד הוסיפה פירס כי בריטניה תשקול יחד עם בעלות בריתה בצעדיה בנושא. הבריטים קיבלו תמיכה ממעצמות האו"ם, כאשר ארה"ב, גרמניה, צרפת וקנדה הכריזו כי הם מגבים את ממצאי החקירה הבריטית. עוד הוסיפו כי המבצע "אושר כמעט בכל דרג ממשלתי בכיר"

הקרמלין הכחיש את האשמת בריטניה ומסר כי לא נפתחה חקירה נגד שני החשודים, שעליהם הצביעה בריטניה. "לרוסיה אין ולא היה שום קשר לאירועים בסליסבורי. רוסיה לא הייתה מעורבת בשום צורה", מסר דוברו של הנשיא פוטין, דימטרי פסקטוב. "עבורנו, לא מתקבל על הדעת שההאשמות כאלה יופנו נגד מנהיגי רוסיה. אנו מדגישים לאף פקיד ברוסיה, בכל דרגה שהיא, אין קשר למקרה. אין על כך עוררין, וכל הנחה או האשמה דומה – אינה מתקבלת על הדעת".