טראמפ ופוטין , רויטרס

שינוי באסטרטגיה האמריקנית בסוריה: "נישאר עד יציאת האיראנים"

על פי דיווח הלילה, טראמפ יודיע על הרחבת המעורבות האמריקנית במלחמת האזרחים על רקע העליה בכוחה של רוסיה באזור; ארה"ב: "יש ראיות לכוונה להפעיל נשק כימי באידליב"

מלחמת האזרחים בסוריה: כחצי שנה אחרי שהודיע כי בכוונתו להוציא את הכוחות האמריקניים מסוריה בשל תבוסת ארגון המדינה האסלאמית, טראמפ צפוי לשנות את האסטרטגיה בנושא סוריה  – כך על פי דיווח הלילה (שישי) בוושינגטון פוסט מפי בכיר בבית הלבן.

על פי הדיווח הנשיא מתכנן אף להרחיב ולהעמיק את מעורבותה של ארצות הברית במלחמת האזרחים, זאת בשילוב הגברת המאמץ הדיפלומטי התואם את האינטרסים האמריקניים.  לדברי הבכיר, ארצות הברית צפויה לפעול להוצאת כל הכוחות האיראניים והמיליציות השיעיות מסוריה, על מנת להשיב את היציבות לאזור. עוד הוסיף, כי הרקע לשינוי האסטרטגי – כוחה הגובר של רוסיה באזור, והספק בדבר מוכנותה של מוסקבה לפעול נגד הכוחות האיראניים.

 
 
 

ובתוך כך אמר הלילה נציג ארצות הברית לענייני סוריה באו"ם, ג'ים ג'פרי, כי "ישנן הוכחות רבות המצביעות על כוונתו של אסד להפעיל נשק כימי באידליב". בנוסף הזהיר, כי "תקיפה שכזו בריכוזי המורדים צפויה להביא להסלמה משמעותית באזור". את הדברים אמר על רקע כוונת הצבא הסורי לצאת למתקפה לכיבוש אידליב, אחד המעוזים האחרונים שנשארו בידי המורדים. 

פוטין, ארדואן ורוחאני
 

פסגת ניצחון בטהראן. פוטין, ארדואן ורוחאני (ארכיון רויטרס )

 

הדברים מגיעים על רקע יציאתה לדרך של "פסגת הניצחון" בטהראן, בה יקחו חלק נשיא איראן, חסן רוחאני, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן. מטרת הפסגה - לנסות להגיע להסדרה באידליב ללא לחימה; במהלך הפיסגה צפוי פוטין לבקש מארדואן להכיר בלגיטימיות של אסד בשלטון. 

בתוך כך, ערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני דיווח כי סגן שר החוץ האיראני, חסין ג'אברי אנסארי, מסר כי הוועידה תעסוק בהתפתחויות בסוריה. עוד מסר אנסארי כי ההצהרה הסופית של הוועידה תהיה מסמך סביב סוגיות הקשורות למצב בסוריה ובהצהרה זו יהיה גם אישור להמשך המאבק בטרור והחזרת הפליטים. נוסף לכך, אנסארי אמר כי מחוז אידליב הוא מחוץ לשליטת סוריה ויש להחזיר אותה לשליטתה של סוריה.

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, כתבה אמש כי "השקרים של הסורים והרוסים לא יטהרו אותם. השקרים האלה רק חושפים את אשמת אסד. ארה"ב לא תפסיק להדוף בכוח שקרים אלו. לא ננטוש את אזרחי סוריה. אנחנו רוצים לנצל את ההזדמנות ולהזכיר לאסד, לרוסיה ולאיראנים: אתם לא רוצים להמר נגד תגובת ארצות הברית".

ביום רביעי, אמר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על הקרב הצפוי באידליב כי "זה מאוד עצוב מה שקורה שם. יש שם 3 מיליון אנשים שחיים שם. המתקפה צריכה להיות מאוד זהירה כי העולם צופה. אם יהיה טבח ארצות הברית תכעס מאוד". בתוך כך, בתוך כך, הכחיש טראמפ את הדיווח לפיו תכנן להתנקש בנשיא סוריה, בשאר אסד.

בד בבד, משרד החוץ הרוסי מסר אמש כי רוסיה תמלא את חובתה לשחרר את אידליב מ"טרוריסטים" עד "שהחיסול יושלם באופן סופי". רוסיה קראה למדינות אחרות לתמוך במהלך ולא להתנגד לו, שכן, על פי הצהרת משרד החוץ הרוסי, פעולות אלה תואמות את ההסכם הרב צדדי נגד קבוצות מיליטנטיות.