נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, רויטרס

המאמר נגד טראמפ צפוי להגביר שנאתו כלפי חלק מהממשל • פרשנות

טור הדעה של בכיר בממשל האמריקני, שבו הצהיר כי חברים בכירים בממשלו של טראמפ פועלים על מנת לסכל את מדיניות הנשיא האמריקני, עלול לסבך את המצב בארה"ב

טור הדעה שפורסם בניו יורק טיימס ושבו הצהיר בכיר בממשל האמריקני כי הוא ובכירים נוספים פועלים מבפנים על מנת לסכל חלק מתוכניות הנשיא, צפוי לזרוע בהלה נוספת בקרב טראמפ ולהגביר את איבתו כלפי חלק מהממשל. שכן, המאמר מחזק קונספירציה שמרנית רפובליקנית, לפיה מקורבים לטראמפ מנסים למנוע ממנו ליישם את מדיניותו.

זאת, בנוסף לדברי הבכיר כי בקבינט דנו באפשרות להדיח את הנשיא באמצעות סעיף מסוים בחוקה האמריקנית, מסבכים מאוד את המצב בארה"ב ואת ממשל טראמפ, במיוחד ברקע חקירת מולר.

 
 
 טראמפ בנאום מצב האומה
 

טראמפ בנאום מצב האומה (רויטרס)

 

ארצות הברית סוערת בעקבות מאמר הדעה שפרסם ביום רביעי בכיר אמריקני עלום שם בעיתון ה"ניו יורק טיימס". כלי התקשורת ומשתמשי רשתות חברתיות עסוקים הבוקר בעיקר בפיזור השערות בנוגע לזהות העומד מאחורי הדברים, שכתב בין היתר כי הוא ואחרים רואים את נשיא ארה"ב כ"פזיז, לעומתי, קטנוני ולא אפקטיבי".

קוראים רבים התבססו בניחושיהם על העובדה שמערכת העיתון התייחסה לכותב המאמר בלשון זכר, בעת שדבריו פורסמו בחשבון הטוויטר של ה"ניו יורק טיימס", אלא שדובר העיתון מיהר להודיע כי גם מי שערך את הידיעה לא היה מודע לזהות מחבר המאמר. כלומר, ייתכן שמדובר בכלל באישה.

רשת CNN הצטרפה למשחק הניחושים, ופרסמה באתרה טור ובו רשימה של 13 דמויות בכירות שעשויות לעמוד מאחורי הדברים הקשים על טראמפ. בראש הרשימה ניצב היועץ המשפטי לממשלת ארצות הברית, דון מקהאן, שכבר הודיע כי בכוונתו לעזוב את הבית הלבן בסתיו הקרוב. מקהאן הספיק בעבר גם להתייצב בנחישות מול טראמפ בנוגע לחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות. שם נוסף שעלה הוא זה של ראש המודיעין הלאומי, דן קואטס, פוליטיקאי ותיק ומוכר שהעז לחרוג מדף המסרים של דונלד טראמפ מספר פעמים בתקופה האחרונה.

נשיא ארהב, דונלד טראמפ, והגברת הראשונה, מלניה טראמפ
 

נשיא ארהב, דונלד טראמפ, והגברת הראשונה, מלניה טראמפ (רויטרס)

 

כזכור, ביום רביעי פרסם ה"ניו יורק טיימס" מאמר דעה יוצא דופן בעילום שם של בכיר בממשל האמריקני, שטוען כי הוא, לצד בכירים נוספים, פועלים לסיכול המדיניות של הנשיא טראמפ. "הנשיא טראמפ עומד בפני מבחן שכמותו לא עמד אף מנהיג אמריקני", אמר הבכיר. "בכירים רבים בממשלו פועלים מבפנים לסכל חלקים מתכניותיו ונטיותיו הגרועות ביותר".

הבכיר הבהיר כי הוא ועמיתיו מעוניינים בהצלחת הממשל וסבורים כי חלק מהמדיניות בה נקט הפכו את ארה"ב לבטוחה ומשגשגת יותר. "עם זאת, אנו מאמינים שחובתנו הראשונה היא למדינה", הסביר הכותב. "הנשיא הזה פוגע באופן עקבי בבריאותה של הרפובליקה".

"לכן, רבים מאיתנו התחייבו לעשות כל מה שניתן כדי לשמר את המוסדות הדמוקרטיים, תוך ניסיון להכשיל את דחפיו השגויים של מר טראמפ, עד אשר הוא יסיים את תפקידו", כתב. "שורש הבעיה היא חוסר המוסריות שלו. כל מי שעבד עמו יודע החלטותיו לא נובעות מעקרונות כלשהם".

זמן קצר לאחר פרסום המאמר, הגיב הנשיא טראמפ בפומבי לדברים שנאמרו בו: "זוהי חרפה. איש לא עשה בפחות משנתיים מה שאנחנו עשינו. זהו מקור אנונימי מתוך הממשל, בטח כושל, שנמצא כאן מכל הסיבות הלא נכונות. גם ה'ניו יורק טיימס' נכשל, בלעדיי העיתון לא היה קיים. יום אחד, כשלא אהיה נשיא, כל כלי התקשורת המזויפים יפשטו רגל". מאוחר יותר צייץ טראמפ את המילה: "בגידה?" ושאל "האם ה'בכיר' באמת קיים, או שה'ניו יורק טיימס' הכושל משתמש במקור מזוייף? אם המקור האנונימי אכן קיים, העיתון צריך, מטעמי ביטחון לאומי, להסגיר אותו לידי הממשל".