חוטובלי על התקרית עם פרגוואי: "מסמנים קו אדום לכל ידידותינו"

סגנית שר החוץ חיזקה החלטת רה"מ לסגור נציגות ישראל באסונסיון: "העברת השגרירות לי-ם היא נושא מהותי, זה בליבת היחסים". שר החוץ של פרגוואי: "החלטה נמהרת ומוגזמת"

סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטובלי, התייחסה אתמול להחלטת ראש הממשלה ושר החוץ, בנימין נתניהו, לסגור את שגרירות פרגוואי ואמרה כי "אני מסכימה לחלוטין עם התגובה של ראש הממשלה". הדברים נאמרו בריאיון בתוכנית "לונדון את קירשנבאום".

"מאז ומתמיד החלטנו שהעברת השגרירות לירושלים היא נושא מהותי, זה בליבת היחסים. כאשר מדינה מחליטה לעשות זאת, אנו לא מצפים ל'פליק-פלאקים' כמו שפרגוואי עשתה", הוסיפה חוטובלי, "כשקורה דבר כזה, אנחנו מסמנים קו אדום, ומסמנים זאת לכל הידידות שלנו".

סגנית שר החוץ הסבירה מדוע פרגוואי החליטה להעביר חזרה את השגרירות לתל אביב. "זה חלק מהמחיר שאנחנו משלמים על חילופי ממשל", אמרה חוטובלי. "הם ראו בהחלטת הנשיא קארטס כמחטף פוליטי של שלהי הכהונה. אנחנו לא חשבנו ככה, אלא ראינו זאת כמצב שבו רוב העם בפרגוואי לא ראה בהחלטה הזו פרובוקציה, אלא להיפך".

 
 
 
 ראש הממשלה נתניהו ונשיא פרגוואי קארטס בטקס חנוכת השגרירות בירושלים
 

ראש הממשלה נתניהו ונשיא פרגוואי קארטס בטקס חנוכת השגרירות בירושלים (חדשות עשר)

 

"היום במשרד החוץ יש תוכנית עבודה לבצע מאמצי עומק סביב כעשר מדינות להעביר את השגרירויות שלהם", הוסיפה סגנית שר החוץ. "אם אני מסתכלת בראיית רוחב, קרה כאן מהלך ענק. אנחנו מאמינים שעוד מדינות צפויות להעביר את השגרירות בשנה הקרובה. אני אישית הייתי במגעים מול צ'כיה".

"בעיני זה חלק ממהלך לגאולת פלסטינים מתעשיית האשליות", אמרה על המאבק הישראלי להעברת שגרירויות לירושלים. "המהלך של הנשיא טראמפ מול אונר"א זה חלק מאותו סיפור. יותר מדי שנים נתנו לפלסטינים למשוך את שיח האשליות, של זכות שיבה ושירושלים יכולה להיות בירה פלסטינית. הדברים האלה לא יקרו. הם הפסידו במלחמה ב-48 והגיע הזמן שיכירו בכך".

בד בבד, שר החוץ של פרגוואי, אלברטו קסטיגליוני אמר הערב כי "אנחנו מצטערים על ההחלטה של ישראל לסגור את השגרירות בפרגואי. חושבים שזו הייתה החלטה נמהרת ומוגזמת. ניקח את הזמן שלנו להגיב, אבל נכבד את ההחלטה".

בתוך כך, בכיר הרשות הפלסטינית, סאאב עריקאת, בירך היום על "ההחלטה האמיצה של פרגוואי". "אנו מקווים שממשלת גוואטמלה תפעל באופן דומה. זהו גם מסר לנשיא טראמפ, ששלום לא ייתכן מבלי שירושלים המזרחית תהיה בירת פלסטין", אמר עריקאת.

יועצו הפוליטי של שר החוץ הפלסטיני אחמד אל דיק אמר כי החזרת שגרירות פרגוואי לתל אביב היא "ניצחון לדיפלומטיה הפלסטינית ומסר חזק מאד לנשיא טראמפ, שהמדיניות המוטה שלו לא תצליח להעביר את כל שגרירויות העולם מתל אביב לירושלים".

 ראש הממשלה נתניה עם רעייתו ונשיא פרגוואי קארטס בטקס חנוכת השגרירות בירושלים
 

ראש הממשלה נתניה עם רעייתו ונשיא פרגוואי קארטס בטקס חנוכת השגרירות בירושלים ( עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

אתמול, שוחח סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, עם נשיא פרגוואי, מריו אבדו בניטס, בעקבות החלטתו להעביר את שגרירות המדינה מירושלים בחזרה לתל אביב – כך אישר לכלי תקשורת במדינה שר החוץ, לואיס אלברטו קסטיליוני. "הנשיא קיבל שיחת טלפון מסגן נשיא ארצות הברית מייק פנס כדי לדון בנושא", אמר השר. "השיחה התקיימה בנעימות. הנשיא עדכן את פנס בהחלטתו וציין כי המדינה קיבלה את ההחלטה מתוך רצון לתרום לתהליך המו"מ לשלום".

מוקדם יותר כתב נשיא פרגוואי בטוויטר: "מעוניינים בשלום עבור ישראל ופלסטין. אנו מכבדים את החוק הבין לאומי". שר החוץ קסטיליוני הוסיף: "אחינו וחברינו בישראל לא צריכים לכעוס. יש למעלה מ 85 מדינות שהשגרירות שלהן בתל אביב ואנו חברים ובני ברית היסטוריים של ישראל. זה לא צריך להישכח שהצבעתה של פרגוואי הייתה הקול המכריע בעד הקמת מדינת ישראל".

ברשות הפלסטינית מיהרו לברך על ההחלטה. בהודעה רשמית מטעם הרשות נכתב: "החלטה אמיצה", ונטען: "היא התקבלה לאור המאמצים הדיפלומטיים שהבהירו עד כמה מסוכנת העברת שגרירויות לירושלים לתהליך השלום במזרח התיכון ולהקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית".


נשיא פרגוואי היוצא, הוראסיו קארטס, שהוביל את העברת השגרירות לבירת ישראל, הגיב למהלך העברת השגרירות לתל אביב בחשבון הטוויטר שלו. "היום חברה שלנו נבגדה!" כתב בתקיפות. "הרצון והתחושות של העם הפרגוואי נבגדו!". הוא אמר כי מהלך זה של הנשיא החדש מהווה בגידה בידידות שבין המדינות, והזהיר כי כל מדינה שהפנתה עורף לישראל "שילמה ביוקר".