הקרמלין: "לרוסיה אין קשר להרעלת המרגל; ההאשמה - אינה מקובלת"

בצל הדיון במועצת הביטחון של האו"ם, דובר הנשיא פוטין הכחיש טענת מיי כי המעשה אושר ע"י דרג גבוה מחוץ למודיעין הרוסי. "לאף פקיד ברוסיה, בכל דרגה שהיא, אין קשר לכך"

  • פורסם ב:
  • 06/09/2018 16:45
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/09/2018 23:04
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

הרעלת המרגל הרוסי: הקרמלין הכחיש היום (חמישי) את האשמת בריטניה לפיה הרעלת המרגל סרגיי סקריפל ובתו יוליה, שבה נחשדים שני אזרחים רוסים, אושרה ע"י דרג גבוה מחוץ למודיעין הרוסי. נוסף על כך, נמסר כי לא נפתחה חקירה נגד שני החשודים, שעליהם הצביעה בריטניה.

"לרוסיה אין ולא היה שום קשר לאירועים בסליסבורי. רוסיה לא הייתה מעורבת בשום צורה", מסר דוברו של הנשיא פוטין, דימטרי פסקטוב. "עבורנו, לא מתקבל על הדעת שההאשמות כאלה יופנו נגד מנהיגי רוסיה. אנו מדגישים לאף פקיד ברוסיה, בכל דרגה שהיא, אין קשר למקרה. אין על כך עוררין, וכל הנחה או האשמה דומה – אינה מתקבלת על הדעת".

 
 
 
 
 אלכסנדר פטרוב ורוסלן בושירובהחשודים בניסיון הרצח של סרגיי סקריפל ובתו יוליה
 

אלכסנדר פטרוב ורוסלן בושירובהחשודים בניסיון הרצח של סרגיי סקריפל ובתו יוליה (משטרת בריטניה)

 

בתוך כך, התקיים היום דיון במועצת הביטחון של האו"ם בנוגע להרעלת המרגל. שגריר רוסיה באו"ם, וסילי נבנזיה, האשים את בריטניה כי היא מפיקה "קוקטייל שקרי וחסר שחר". הוא הוסיף כי אין ראיות לכך שמדינתו אחראית למעשה וכי "הסוגיה היחידה היא איזה סוג תכסיס תעשה לונדון על מנת למנוע חקירה רצינית".

שגרירת בריטניה באו"ם, קארן פירס, האשימה את הרוסים כי עברו על האיסור לשימוש בנשק כימי, לאחר שהרעילו את סקריפל בעזרת גז הנוביצ'וק. לדבריה, מעשה הרוסים היה הימור על חיי תושבי האזור.

פירס דרשה מהקהילה הבינלאומית לנקוט באמצעים כדי להגן על אוכולסייה מפני שימוש בנשק כימי ומפני "התערבות זרה ועוינת". עוד הוסיפה פירס כי בריטניה תשקול יחד עם בעלות בריתה בצעדיה בנושא. הבריטים קיבלו תמיכה ממעצמות האו"ם, כאשר ארה"ב, גרמניה, צרפת וקנדה הכריזו כי הם מגבים את ממצאי החקירה הבריטית. עוד הוסיפו כי המבצע "אושר כמעט בכל דרג ממשלתי בכיר".

 סרגיי סקריפל
 

סרגיי סקריפל ( חדשות עשר)

 

כזכור, התביעה בבריטניה פרסמה אתמול הצהרה לפיה יש בידיה מספיק ראיות על מנת להעמיד לדין שני בני אדם בעלי אזרחות רוסית באשמת קשירת קשר לרצח המרגל הרוסי לשעבר, סרגיי סקריפל ובתו יוליה בחודש מרץ האחרון בסליסברי שבאנגליה.

ראשת ממשלה בריטניה, תרזה מיי, אמרה כי "צדקנו לכתחילה כשאמרנו שרוסיה אחראית לכך. שני החשודים בהרעלה הם סוכנים של המודיעין הצבאי הרוסי". עוד הוסיפה מיי כי פעולת ההרעלה אושרה בדרג גבוה – מחוץ למודיעין הצבאי הרוסי. 

נעשה כל צעד אפשרי על מנת להעמיד את שני החשודים לדין בבריטניה", הוסיפה מיי. "רוסיה מבקשת לערער את ביטחוננו. נדחוף לרשימת סנקציות חדשות נגד רוסיה. בעזרת בעלות בריתנו נספק מגוון של כלים על מנת להתנגד למודיעין הצבאי הראשי". עם זאת, ציינה מיי כי "אנו לא נלחמים בעם הרוסי".

 יוליה סקריפל בריאיון לכלי תקשורת בבריטניה
 

יוליה סקריפל בריאיון לכלי תקשורת בבריטניה ( רויטרס)

 

צו מעצר אירופי הונפק לשני האזרחים הרוסים, אלכסנדר פטרוב ורוסלן בושיקוב, כך מסרו בתביעה. "לא נפנה לרוסיה בבקשה להסגרת האנשים האלה, כיוון שהחוקה הרוסית לא מרשה הסגרה של אזרחיה", אמרה סו המינג מהתביעה הבריטית. בתוך כך, שגריר בריטניה ברוסיה שוחח היום עם גורמים במשרד החוץ הרוסי בנוגע לפרשה. דוברה של מיי אמר כי בריטניה תציג את ממצאי החקירה בישיבת מועצת הביטחון שתיערך מחר.

מחקירת המשטרה עולה החשד כי את גז הנוביצ'וק הבריחו האזרחים הרוסים בתוך בקבוק בושם של נינה ריצ'י: "זה היה כיסוי מושלם להברחת הנשק לתוך המדינה", מסרו מהמשטרה. "ואמצעי מושלם לשילוח הגז לפתח דלתו של סקריפל". על פי החשד, דון סטרוג'ס, שמתה מהרעלת נוביצ'וק מספר חודשים לאחר האירוע, נגעה בבקבוק הבושם הקטלני, שככל הנראה לא הועלם כראוי לאחר הרעלת סקריפל ובתו.

ממשטרת בריטניה נמסר כי שני החשודים הגיעו ללונדון ממוסקבה בשני במרץ השנה וברביעי במרץ שבו לרוסיה ותמונותיהם פורסמו. מפקד המחלקה ללוחמה בטרור במשטרה, ניל בסו, שני החשודים הגיעו לבריטניה לפני כן. נוסף על כך אמר כי שאריות גז העצבים "נוביצ'וק" נמצאו בחדר המלון בו שהו השניים. כשנשאל האם שני החשודים הם סוכנים רוסים, השיב המפקד כי "אני פונה לציבור בכל העולם לזהות אותם".