מתפרצות: הגל הנשי שהולך וצובר תאוצה בליגת ה-NBA

עוזרות מאמן, מנכ"לית וסגנית נשיא - נשים תופסות עמדות מפתח בליגת הכדורסל הטובה בעולם, ויש גם מי שמשנה את קבוצת המעודדות. מה הסיבות לפריצת הדרך, ומה הקשר ל-MeToo?

הטבעות, מסירות מאחורי הגב, סלי ניצחון – אם בזכותם אתם אוהבים לראות NBA, תמשיכו. אבל אם אתם צופים במשחקים בגלל המעודדות והריקודים שלהן – יש לנו בעיה.
  
כמה מקבוצות ה-NBA החלו לשנות מדיניות. בסן אנטוניו החליפו את הרקדניות החשופות ב"נבחרת פעלולים", ובדאלאס החליטו ללכת על יותר בד - ופחות ישבן חשוף. וכמו הרבה דברים שקרו בעולם בשנה האחרונה, גם כאן, מילות המפתח הן Me Too.
 
מוקדם יותר השנה חשפו עיתונאי ספורטס אילוסטרייטד, ג'ון ורטהיים וג'סיקה לותר, פרשה חמורה של הטרדות מיניות בדרגים הניהוליים הבכירים ביותר של דאלאס מאבריקס, אחד המועדונים המובילים בליגה, שהבעלים שלו הוא המיליארדר המפורסם מארק קיובן. "אחת האירוניות בסיפור", אומר ורטהיים לחדשות עשר, "היתה שקיובן ידוע מאוד כבעלים המעורב בכל דבר במועדון, וכשהתרבות הזו צמחה תחתיו, נראה שהוא התעלם מכך". דויל ריידר, המסקר את הקבוצה עבור הבלוג "Mavs Moneyball", מוסיף: "היה די מזעזע לגלות שדבר כזה נמשך כל כך הרבה זמן, ולא טופל, או נעצר לגמרי".
 

ג'ני בוסק מאמנת במשחק האולסטאר של ה-WNBA

ג'ני בוסק. עושה היסטוריה מסוג אחר (רויטרס )

 

כצעד ראשון לניקוי הזוהמה, נשכרה מנכ"לית ראשונה ב-NBA, סינתיה מארשל שהובאה מענקית התקשורת AT&T כדי לקדם תרבות של שונות והכלה. גם המעודדות עברו מהפך כאמור, ולצוות האימון צורפה ג'ני בוסק, שהפכה גם למאמנת הראשונה בליגה שיוצאת לחופשת לידה.

אצל המאבריקס היה זה אירוע מביש שהביא לטלטלה - "המאבריקס עשו מאמצים גדולים לתקן את התדמית שלהם, וטוב שכך - הם היו חייבים", מעיד ריידר, אבל מתחת לפני השטח, בכל רחבי ה-NBA, הולך וגואה גל נשי. ומי שמתגעגע לימים שבהם שאקיל אוניל וצ'רלס בארקלי הלכו מכות כדי להוכיח גבריות על הפרקט, יתקשה מעט להסתגל למציאות החדשה - בה מגוון נשים כבר מכהנות בתפקידי אימון וניהול בכירים. בקי האמון, ג'ני בוסק ומאוגוסט גם כוכבת העבר לינדזי הארדינג (אחראית סקאוטינג בפילדלפיה סיקסרס), כבר תפסו תפקידים בצוותים מקצועיים, ואל מארשל אפשר להוסיף גם את מאטינה קולוקוטרוניס, סגנית נשיא בסקרמנטו קינגס, תחנתה הקודמת של בוסק.
 

ננסי ליברמן זוכה באליפות ליגת ה-BIG3
 

ננסי ליברמן זוכה באליפות ליגת ה-BIG3 (גטי אימג'ס/אימג'בנק )

 

ננסי ליברמן, האישה הראשונה בארצות הברית שאימנה קבוצת גברים מקצוענית, חברת היכל התהילה ואחת שאפילו שיחקה מול גברים בליגת הקיץ של ה-NBA - ואגב, גם האלופה הטרייה של ליגת ותיקי ה-NBA, הביג-3, ומאמנת העונה שם - אומרת בראיון מיוחד לחדשות עשר כי בעקבות פרשת MeToo כל מי שנמצאים בענף, גברים וגם נשים, חייבים להיות זהירים יותר. "אם מישהו או מישהי חושבים שיש להם כסף, תהילה, כוח, שהם טפלון - אז בעידן של התקשורת והרשתות החברתיות היום, כדאי שייזהרו, וכדאי שיהיו ממושמעים".

ההערכה לנשים עשויה להתבטא בקרוב גם בשבירתה של תקרת זכוכית נוספת: בקי האמון מסן אנטוניו כבר אימנה את הקבוצה בליגת הקיץ, ובקיץ האחרון הייתה לאישה הראשונה שהתראיינה למשרת אימון ראשית. היא לא זכתה בה, אבל קודמה על הספסל של גרג פופוביץ' בספרס.

"השחקנים אוהבים אותה, יש לה ידע ויחסים בין-אישיים מצוינים", מפרגנת ליברמן ואומרת כי האחראי העיקרי לכך הוא הקומישנר אדם סילבר, "שאמר כי במוקדם או במאוחר תהיה מאמנת בליגה. גם ריק קרלייל, מאמן המאבריקס ויו"ר ארגון המאמנים, אמר ש'אנחנו הגברים צריכים להיות מוכנים - כי הנשים באות, והן ממש טובות'". ורטהיים מוסיף: "השחקנים מחונכים היטב, ויכולים לקבל מרות מאשה. רבים מאוד  קרובים לאמם".

בקי האמון, מאמנת כדורסל בסן אנטוניו ספרס
 

בקי האמון. תשבור את תקרת הזכוכית? (רויטרס )

 

  
ואיך יגיבו השחקנים על מאמנת אישה? לפחות כיום, כשהדיון עדיין תיאורטי, הם נותנים את ברכת הדרך. "היא לא 'יודעת לאמן יחסית לאישה', או 'יודעת לאמן כמעט ברמה של NBA'. היא יכולה לאמן ב-NBA, נקודה", כתב פאו גאסול בבטאון השחקנים, ה-Players Tribune. "אם מישהו יכול לגרום לך לנצח, להשתפר ולהרוויח היטב - לא משנה אם זו אשה או שזה גבר", מוסיף כוכב העבר ג'יילן רוז.
 
על שחקניות בליגת ה-NBA כנראה עוד מוקדם לדבר – שם ההבדלים הפיזיים, כפי שחוותה ליברמן, עדיין מכריעים ("הייתי 1.75 מטר, אשה ולבנה, היו לי מכשולים מקצועיים..."), אבל בכל מה שמסביב לפרקט, נראה שליגת הכדורסל הטובה בעולם כבר מוכנה לגמרי לקבל לתוכה את המין החזק.