בנימין נתניהו ומייק פנס בפגישתם בירושלים, חיים צח, לעמ

בעקבות החזרת השגרירות לתל אביב: פנס שוחח עם נשיא פרגוואי

שר החוץ של המדינה הדרום אמריקנית אישר כי השיחה "התקיימה בנעימות". נשיא המדינה הקודם, שהורה על העברת השגרירות לבירה, צייץ: "הרצון של העם נבגד"

סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, שוחח עם נשיא פרגוואי, מריו אבדו בניטס, לאחר שהחליט להעביר את שגרירות המדינה מירושלים בחזרה לתל אביב – כך אישר לכלי תקשורת במדינה שר החוץ, לואיס אלברטו קסטיליוני. "הנשיא קיבל שיחת טלפון מסגן נשיא ארצות הברית מייק פנס כדי לדון בנושא", אמר השר. "השיחה התקיימה בנעימות. הנשיא עדכן את פנס בהחלטתו וציין כי המדינה קיבלה את ההחלטה מתוך רצון לתרום לתהליך המו"מ לשלום". הלילה, אישרו גם בבית הלבן את דבר השיחה ומסרו כי פנס ביקש מבניטס שלא להעביר את השגרירות.

מוקדם יותר כתב נשיא פרגוואי בטוויטר: "מעוניינים בשלום עבור ישראל ופלסטין. אנו מכבדים את החוק הבין לאומי".  שר החוץ קסטיליוני הוסיף: "אחינו וחברינו בישראל לא צריכים לכעוס. יש למעלה מ 85 מדינות שהשגרירות שלהן בתל אביב ואנו חברים ובני ברית היסטוריים של ישראל. זה לא צריך להישכח שהצבעתה של פרגוואי הייתה הקול המכריע בעד הקמת מדינת ישראל".

ברשות הפלסטינית מיהרו לברך על ההחלטה. בהודעה רשמית מטעם הרשות נכתב: "החלטה אמיצה", ונטען: "היא התקבלה לאור המאמצים הדיפלומטיים שהבהירו עד כמה מסוכנת העברת שגרירויות לירושלים לתהליך השלום במזרח התיכון ולהקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית".


נשיא פרגוואי היוצא, הוראסיו קארטס, שהוביל את העברת השגרירות לבירת ישראל, הגיב למהלך העברת השגרירות לתל אביב בחשבון הטוויטר שלו. "היום חברה שלנו נבגדה!" כתב בתקיפות. "הרצון והתחושות של העם הפרגוואי נבגדו!". הוא אמר כי מהלך זה של הנשיא החדש מהווה בגידה בידידות שבין המדינות, והזהיר כי כל מדינה שהפנתה עורף לישראל "שילמה ביוקר". 

  ראש הממשלה נתניהו ונשיא פרגוואי קארטס בטקס חנוכת השגרירות בירושלים
 

ראש הממשלה נתניהו ונשיא פרגוואי לשעבר קארטס בטקס חנוכת השגרירות בירושלים (עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

אתמול דווח כאמור כי שגרירות פרגוואי בישראל תועבר מירושלים לתל אביב. לפי הודעת משרד החוץ של המדינה, הוחלט לבצע את השינוי לאחר בחינה מחדש. שר החוץ של פרגוואי לואיס אלברטו קסטיליוני אמר כי החלטתו של הנשיא הקודם הוראסיו קארטס, בימיו האחרונים בתפקיד, להעביר את השגרירות מתל-אביב לירושלים היתה "חסרת הצדקה". "פרגוואי רוצה לתרום לחיזוק המאמצים הדיפלומטיים על מנת להשיג שלום יציב והוגן במזרח התיכון", הוסיף.

ממשרד החוץ נמסר כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הנחה את משרד החוץ לסגור את שגרירות ישראל בפרגוואי ולהחזיר לירושלים את השגריר לצורך התייעצויות. "ישראל רואה בחומרה רבה את ההחלטה החריגה של פרגוואי שתעיב על היחסים בין המדינות", הוסיפו. במשרד החוץ הפלסטיני טענו כי שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאלכי לחץ על פרגוואי להחזיר השגרירות לתל אביב והכתירו את ההודעה כ"הישג פלסטיני דיפלומטי חדש". בתקשורת הפלסטינית דווח כי הרשות תפתח שגרירות בפרגוואי.

השגרירות הזרה השלישית שעברה לירושלים נפתחה בטקס מיוחד, בנוכחות נשיא פרגוואי דאז, הוראסיו קארטס וראש הממשלה נתניהו. זהו יום גדול למדינה שלנו ולמדינה שלכם", אמר ראש הממשלה נתניהו לקארטס. "אני חייב לומר שהמהלך הזה מייצג את הידידות בין המדינות. המשלחת הזאת היא הוכחה ליחסים בינינו. פרגוואי עזרה ליהודים רבים לברוח מהנאצים. לעולם לא נשכח את זה. עשיתם את זה לפני, אחרי ובמהלך השואה. פרגוואי תמכה בהקמת ישראל ובהכרה הבין-לאומית בישראל לעולם לא נשכח זאת. אנחנו מעודדים את שיתוף הפעולה. אין לנו חברים טובים יותר מכם".  קארטס הוסיף: "זה יום היסטורי שמחזק את הקשרים בין פרגוואי וישראל".

בחודש אפריל, באירוע לרגל יום העצמאות בשגרירות ישראל בבירה אסונסיון, אמר קארטס כי הוא מעוניין להעביר את שגרירות ארצו מתל אביב לירושלים לפני תום כהונתו. קארטס הדגיש אז כי הוא "מחכה לאיתות" בנושא מנתניהו.