מנהיגי הקוריאות ייפגשו בפיונגיאנג: "ידונו בפירוז מגרעין"

בתום מפגש בין בכירים משני הצדדים, הוחלט כי קים ז'ונג און ומון ג'יאה אין יקיימו פסגה ב-20-18 בספטמבר, בה ידונו בתכנית הגרעין של צ' קוריאה. "קים מחויב לנושא"

קוריאה הצפונית וקוריאה הדרומית הסכימו לערוך פסגה משותפת של שני המנהיגים בפיונגיאנג בתאריכים 20-18 בספטמבר, בה ידונו בפירוז מוחלט של חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני. כך מסר הלילה (חמישי) צ'ונג יו יונג, היועץ לביטחון לאומי של קוריאה הדרומית, יום לאחר שפגש את מנהיג קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און, בבירת המדינה המבודדת.

הבכיר הדרום קוריאני מסר כי קים "אישר מחדש את מחויבותו לפירוז מלא מנשק גרעיני" וכי הוא הביע נכונות לשיתוף פעולה עם קוריאה הדרומית וארה"ב בנושא זה.

 דונלד טראמפ וקים ז'ונג און
 

"ינסו להפשיר הקיפאון בין קוריאה הצפונית לארה"ב". דונלד טראמפ וקים ז'ונג און (רויטרס )

 
 
 

בסיאול צוטט קים כאומר שביטול אתר הטילים משמעותו הקפאת כל ניסויי הטילים לטווח ארוך, וכי עדיין יש לו אמון בנשיא ארה"ב דונלד טראמפ, למרות הקשיים ששתי המדינות חוות לאחרונה. כמו כן, נמסר כי קים לא צפוי להגיע לעצרת האו"ם בניו יורק בחודש ספטמבר. 

סוכנות הידיעות המרכזית הקוריאנית דיווחה גם היא כי קים אמר בפגישתו אתמול עם השליחים המיוחדים מקוריאה הדרומית, ששתי המדינות צריכות להמשיך במאמציהן לפירוז חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני. קים הוסיף שעל שתי הקוריאות לקדם את קשריהן המשותפים שהביאו למצב של שלום ופיוס, ודן עם השליחים בפסגה הצפויה.

נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה אין, שלח את יועצו לביטחון לאומי ומספר שליחים נוספים לפיוגיאנג, והם נפגשו אתמול עם בכירים בממשל הצפון קוריאני, כמו גם עם קים עצמו, כדי לקבוע צאריך לפסגה, וכדי לשבור את הקיפאון בין קוריאה הצפונית לארה"ב, בנוגע לפירוז תכנית הגרעין הצפון קוריאנית.

צילומי לווין מעל אתר הניסויים בקוריאה הצפונית
 

צילומי לווין מעל אתר הניסויים בקוריאה הצפונית ( 38NORTH)

 

לפני כשבוע דווח ב"וושינגטון פוסט" כי החלטתו של טראמפ, לבטל את ביקורו של שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, בקוריאה הצפונית, נבעה ממכתב תקיף שנשלח מקים יונג צ'ול, הבכיר הצפון קוריאני שהוביל את המו"מ מול פומפאו בשבועות האחרונים.

על פי הדיווח, המכתב התקבל בשבוע שלפני, מספר שעות לאחר שפומפאו הכריז על ביקורו המתוכנן בקוריאה הצפונית, שם הוא תכנן להציג את הנציג החדש לשיחות עם פיונגיאנג, סטיבן בייגאן, סגן נשיא חברת פורד. לפי רשת CNN, המכתב כלל אזהרה לפיה "המשך השיחות שוב נמצא בסכנה, והן עשויות להיכשל". לפי המכתב, לא ניתן להתקדם במו"מ שכן "ארצות הברית לא מוכנה לעמוד בציפיות של פיונגיאנג הנוגעות לחתימה על הסכם שלום". זאת, בהתייחס לכך שוושינגטון מסרבת לחתום על הסכם טרם פירוז קוריאה הצפונית מגרעין. "אם לא ניתן יהיה להשיג פשרה, פיונגיאנג עשויה לחדש את הפעילות הגרעינית", נכתב.

לפני כשבועיים דווח באתר "North 38" כי קוריאה הצפונית הפסיקה את העבודות לפירוק אתר הטילים סוהאי שבדרום-מערב המדינה. הדיווח התבסס על תצלומי לווין שצולמו בשבוע שעבר. בתצלומים נראה כי מתחילת חודש אוגוסט לא נערכה פעילות פירוק משמעותית באתר וכי כל הפריטים שפורקו עד כה נותרו בערימה על הקרקע ולא פונו מהמקום.

אם אכן קוריאה הצפונית הפסיקה את פירוק האתר, הרי שמדובר בפעולות המנוגדות להבטחותיו של שליט המדינה, קים ז'ונג און, לנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ בפגישתם בחודש יוני. 

צילומי הלווין מצטרפים לקביעתם של פקחי האו"ם שטענו באמצע השבוע כי קוריאה הצפונית לא עצרה את פעילותה הגרעינית. בדוח של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) נכתב כי "המשך פיתוח תכנית הגרעין של קוריאה הצפונית וההצהרות ששחררה בנושא מטרידים ביותר".

בחודש אפריל נערכה הפסגה ההיסטורית הראשונה בין שני המנהיגים, בעיירה דרום קוריאנית, הסמוכה לאזור המפורז שבין שתי המדינות. לאחר שלחץ את ידו של מון, סקר קים את משמר הכבוד ואמר כי הוא אינו רוצה לחזור על העבר "שבו לא היינו מסוגלים למלא את ההסכמים שלנו". הוא הוסיף כי הוא מקווה להגשים את תקוות האנשים שמבקשים שלום. קים אף הצהיר כי שתי הקוריאות "מחוברות בדם" ואינן מסוגלות לחיות בנפרד.

בהמשך הבוקר, שתלו השניים עץ אורן סמוך לגבול. לצד העץ ניצבת לוחית אבן עם הכיתוב "נוטעים שלום ושגשוג". מנהיגי שתי המדינות הכריזו כי יפעלו לפירוז קוריאה מנשק גרעיני והצהירו כי לא תהיה מלחמה נוספת. נשיא קוריאה הדרומית הודיע כי יבקר בקוריאה הצפונית בסתיו.

זו הפעם הראשונה בה נפגשו שני המנהיגים הנוכחיים של שתי המדינות, והפעם השלישית מאז שנת 1953, בה נועדים שני מנהיגי המדינות המסוכסכות. קים, שהפך למנהיג הצפון קוריאני הראשון שחוצה את הגבול לכיוון שכנתו מדרום, כתב בספר המבקרים: "היסטוריה חדשה התחילה עכשיו, עידן השלום". הפגישה צפויה לעסוק בניסיונות להשיג שלום אזורי ולהוביל לפירוזה הגרעיני של המדינה המבודדת בעולם.