"מי שיחדור לישראל לא יחזור חי": צה"ל הציג המכשול בגבול לבנון

קצין בכיר בפיקוד צפון אמר כי "חיזבאללה לא רוצה מלחמה - אך במקרה של הסלמה ינסה לפשוט על יישובים בארץ" • צפו בתיעוד החומה שהוקמה כדי למנוע חדירה לשטח ישראל

קצין בכיר בפיקוד הצפון דיבר אתמול (רביעי) על המוכנות לאפשרות של הסלמה בגבול לבנון, וחשף מידע על אודות פעילות חיזבאללה במרחב. במקביל, צה"ל הציג את מכשול החומה שאמור להגן על יישובי הצפון.

"העובדה שחיזבאללה נלחם בשנים האחרונות בסוריה מחזקת את ביטחונו העצמי ואת הסיכוי שינסה להוציא פעולת הסתננות ופשיטה על יישוב או מוצב בגליל", אמר הקצין, והוסיף: "יכולים להיות להם הישגים מסוימים, אבל רחוק ממה שהם מתכננים. במקום שזה יקרה, הם לא יצליחו לחזור חזרה. אנחנו נכתר את הכוח הזה, והוא לא יחזור".

בשיחה עם כתבים צבאיים, סקר הקצין הבכיר את מצבו של חיזבאללה, וציין כי הארגון נשען בעיקרו על שלוש רגליים: הגנה גיאוגרפית – מתחמים המפוזרים בדרום לבנון ומתוחזקים בשגרה על ידי פעילים בודדים, שצפוים להיות מתוגברים בשעת חירום. הרגל בשנייה של הארגון היא האש, שמתאפשרת הודות למלאי של עשרות אלפי רקטות בעלות מנעד טווחים המכסה את כל מדינת ישראל, וביניהן גם רקטות מסוג "בורקן".  

הרגל השלישית, שאליה התייחס הקצין בהרחבה, היא ההתקפה - איום שמציבה היחידה המיוחדת של הארגון, הנקראת כוח "רדואן", שלהערכת הקצין לא תופעל במטרה לכבוש יישובים בישראל, אלא רק לפשוט עליהם כדי לנסות ולייצר הישג תודעתי: "זה כוח איכותי של חיזבאללה. אנחנו לא מזלזלים בו, אבל ברגע שהם יחצו את הגבול אנו רואים בפעולה כזו הזדמנות לפגוע בהם".

 חיילים בגבול לבנון (ארכיון)
 

חיילים לצד המכשול על גבול לבנון (דו"צ)

 

הקצין הבכיר הדגיש כי צה"ל מסוגל וערוך להתמודד עם תרחיש של אירוע מתפרץ לאורך הגבול. "במלחמה הבאה כוחות רדואן יושמדו. זה לא יכריע את חיזבאללה, אבל יהיה הישג", אמר הבכיר באותו הקשר, והתייחס גם למוטיבציה של הארגון לפתוח בעימות: "חיזבאללה מורתע - הוא מאוד לא רוצה מלחמה, ויצא למלחמה רק כשאין לו ברירה. אני לא רואה את האיראנים מצליחים להפעיל את חיזבאללה אם זה לא האינטרס של נסראללה".

הבכיר ציין את מצבו הכלכלי הרעוע של חיזבאללה כנקודת תורפה משמעותית, אך רמז על שינוי ביחסו של צה"ל לרשויות ולמשטר בלבנון, שכידוע אינם נשלטים פורמלית בידי חיזבאללה. "ההפרדה שעשו בעבר בין מדינת לבנון לחיזבאללה היא שגיאה, היום אנחנו מבינים את זה", אמר הבכיר בהתייחסו לאפשרות של תקיפת תשתיות בלבנון בזמן מלחמה. 

במקביל חשף היום צה"ל את פרויקט "אבן משתלבת" – מכשול הנדסי שנבנה לאורך הגבול עם לבנון, ושינוי תוואי השטח במטרה להקשות על האויב אם וכאשר תפרוץ מלחמה. עד כה, לאורך כ- 130 הקילומטרים של הגבול נבנו 11 ק"מ בלבד של חומה, כאשר בשלב זה ייבנו בסך הכל 13 ק"מ. ראש מנהלת גדר ההפרדה, תת-אלוף ערן אופיר, הודה כי היה מעוניין לבנות חומה לאורך כל גבול לבנון, אך לדבריו לשם כך חסרים 1.7 מיליארד שקלים. לחומה הנבנית יש חלק תת-קרקעי, שמעליו 6 מטרים של חומה יצוקה ושלושה נוספים של מוטות ברזל. 

 חיילים בגבול לבנון (ארכיון)
 

חייל לאורך המכשול הנבנה על גבול לבנון ( דו"צ)

 

"כחלק משיפור המוכנות באוגדה מתבצע מאמץ ארגון המרחב ללחימה. מאמץ הנדסי לשינוי תוואי השטח לטובתנו ושיבוש תוכניותיו של האויב", נמסר מצה"ל. "כחלק ממענה הגנה שלם נבנים בשנים האחרונות מיצוקים ומכשולים במרחב הגזרה. מטרתם - ניצול הקרקע למען עיכוב האויב והגנה על תושבי הצפון".

"בניית המכשול הינו צעד הגנתי המיושם בשטחה הריבוני של מדינת ישראל", הבהיר צה"ל. "המכשול אינו חוצה את הקו הכחול כפי שנקבע על ידי האו"ם בשנת 2000. מדובר במהלך מתוכנן שנועד לשמר את היציבות בגבול לטווח הארוך ומתואם באופן מלא עם כוחות יוניפי"ל. האינטרס לשמירה על היציבות היחסית שריר וקיים ואין סיבה שיושפע מהעבודות שמתקיימות כולן, כאמור, בשטח מדינת ישראל".

גלריית תמונות:

 בניית מכשול על גבול לבנון בואדי קטעיה
בניית מכשול על גבול לבנון בואדי קטעיה(דו"צ )1/4 תמונות
 בניית מכשול לאורך גבול לבנון
בניית מכשול לאורך גבול לבנון( דו"צ)2/4 תמונות
 חיילים בגבול לבנון (ארכיון)
חיילים לצד המכשול על גבול לבנון(דו"צ )3/4 תמונות
מכשול לאורך הגבול עם לבנון
מכשול לאורך הגבול עם לבנון( דו"צ)4/4 תמונות

המכשול נבנה מדרום וממזרח לגדר הקיימת כאשר בנייתו מתבצעת בשלושה מרחבים: רכס הסולם, מטולה ומשגב עם. צה"ל מסר כי בנוסף למכשול, במקטעים שונים תוקם גדר ביטחונית מפלדה בגובה שישה מטרים. על בסיס המכשול ייפרסו אמצעי איסוף ואמצעים טכנולוגיים נוספים.

"כחלק ממענה הגנה שלם נבנים בשנים האחרונות מיצוקים ומכשולים במרחב הגזרה", נמסר. "מכשול קטעיה - נבנה ב-2015 בגזרת 300 וכולל מיצוק, הצבת סוללות וחישוף בגובה 12-7 מטרים לאורך המובלעת. מכשול קטמון- נבנה ב-2016 בגזרת 300 וכולל מיצוק, הצבת סוללות וחישוף בגובה 6 מטרים לאורך המובלעת. מכשול רקפת- נבנה ב-2018 בגזרת 769 וכולל מיצוק בגובה 8 מטרים לאורך המובלעת. בנוסף, מתבצעות עבודות חישוף בנקודות אסטרטגיות שיאפשרו למערך התצפיות איתור וזיהוי יעיל יותר במרחב".