נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, רויטרס

בכיר אמריקני חושף: אני חלק מכיס התנגדות בתוך ממשל טראמפ

במאמר דעה בעילום שם ב"ניו יורק טיימס", חשף הבכיר כי הוא ואחרים רואים את נשיא ארה"ב כ"פזיז, לעומתי, קטנוני ולא אפקטיבי". טראמפ בתגובה: "על העיתון להסגיר הכותב"

  • פורסם ב:
  • 06/09/2018 01:52
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/09/2018 03:15
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

ה"ניו יורק טיימס" פרסם אמש (רביעי) מאמר דעה יוצא דופן בעילום שם של בכיר בממשל האמריקני, שטוען כי הוא, לצד בכירים נוספים, פועלים לסיכול המדיניות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. טראמפ מסר בתגובה כי על העיתון להסגיר את הכותב מטעמי ביטחון לאומי, ומהבית הלבן נמסר כי מדובר ב"פחדן שצריך להתפטר".

"הנשיא טראמפ עומד בפני מבחן שכמותו לא עמד אף מנהיג אמריקני", אמר הבכיר. "בכירים רבים בממשלו פועלים מבפנים לסכל חלקים מתכניותיו ונטיותיו הגרועות ביותר".

בווידאו: תגובת טראמפ למאמר הדעה

 

הבכיר הבהיר כי הוא ועמיתיו מעוניינים בהצלחת הממשל וסבורים כי חלק מהמדיניות בה נקט הפכו את ארה"ב לבטוחה ומשגשגת יותר. "עם זאת, אנו מאמינים שחובתנו הראשונה היא למדינה", הסביר הכותב. "הנשיא הזה פוגע באופן עקבי בבריאותה של הרפובליקה".

"לכן, רבים מאיתנו התחייבו לעשות כל מה שניתן כדי לשמר את המוסדות הדמוקרטיים, תוך ניסיון להכשיל את דחפיו השגויים של מר טראמפ, עד אשר הוא יסיים את תפקידו", כתב. "שורש הבעיה היא חוסר המוסריות שלו. כל מי שעבד עמו יודע החלטותיו לא נובעות מעקרונות כלשהם".

הכותב האנונימי ציין כי למרות שנבחר מטעם המפלגה הרפובליקנית, הנשיא מתרחק מהאידיאלים שלה, כמו "חשיבה חופשית, שווקים חופשיים ואנשים חופשיים". "באופן כללי, דחפיו של טראמפ הם התנגדות למסחר והתנגדות לדמוקרטיה", הסביר.

נתניהו וטראמפ במהלך ביקורו בישראל
 

נתניהו וטראמפ במהלך ביקורו בישראל (רויטרס )

 

"גם כשישנן הצלחות, הן מגיעות למרות הנשיא, ולא בגלל סגנון מנהיגותו הפזיז, לעומתי, קטנוני ולא אפקטיבי", הדגיש הכותב. "בכירים רבים בזרועות הביצועיות של הבית הלבן ובסוכנויות השונות, מודים באופן פרטי בתדהמה היומיומית שהם חשים אל מול אמירותיו ופעולותיו של המפקד העליון. רובם פועלים לבודד את מבצעיהם מגחמותיו".

"פגישות עמו סוטות לעתים קרובות מהנושא, הוא חוזר על דבריו שוב ושוב, ואופיו האימפולסיבי מביא להחלטות חצי אפויות, נטולות ידע, ולעתים פזיזות", סיפר המקור האנונימי. "אין לדעת אם הוא יחליט לשנות את החלטתו דקה לאחר שקיבל אותה".

הכותב חזר והדגיש כי רבים מיועציו, גם אלה שמותקפים חדשות לבקרים בכלי התקשורת, פועלים באופן פרטי למנוע מ"החלטותיו הגרועות" של טראמפ להגיע לכדי מימוש, אם כי לא תמיד בהצלחה. "על הציבור האמריקני לדעת שישנם מבוגרים בחדר. אנו מבינים מה שקורה ומנסים לעשות את הדבר הנכון, גם כשדונלד טראמפ לא מעוניין בכך", אמר הבכיר, והסביר כי בעוד שהנשיא נוטה להעדיף דיקטטורים ואוטוקרטים ומציג מעט הערכה למנהיגים של בעלות ברית מסורתיות של ארה"ב במערב, בכירי ממשל פועלים בערוצים מקבילים כדי לעשות את ההיפך.

הכותב האנונימי ציין כי בתחילת הדרך שקלו אחדים מהבכירים בקבינט להפעיל את התיקון ה-25 לחוקה האמריקנית, לפיה ניתן יהיה להתחיל בהליך להדחת הנשיא. "לא עשינו זאת כי אף אחד לא רצה במשבר חוקתי", הסביר. "לכן נעשה מה שנוכל בכדי להטות את הממשל לכיוון הנכון, עד שבדרך זו או אחרת, הכול ייגמר".

 דונלד טראמפ וקים ג'ונג און
 

"מעדיף דיקטטורים על פני בני ברית מסורתיים". דונלד טראמפ וקים ג'ונג און (רויטרס )

 

זמן קצר לאחר פרסום המאמר, הגיב הנשיא טראמפ בפומבי לדברים שנאמרו בו: "זוהי חרפה. איש לא עשה בפחות משנתיים מה שאנחנו עשינו. זהו מקור אנונימי מתוך הממשל, בטח כושל, שנמצא כאן מכל הסיבות הלא נכונות. גם ה'ניו יורק טיימס' נכשל, בלעדיי העיתון לא היה קיים. יום אחד, כשלא אהיה נשיא, כל כלי התקשורת המזויפים יפשטו רגל". מאוחר יותר צייץ טראמפ את המילה: "בגידה?" ושאל "האם ה'בכיר' באמת קיים, או שה'ניו יורק טיימס' הכושל משתמש במקור מזוייף? אם המקור האנונימי אכן קיים, העיתון צריך, מטעמי ביטחון לאומי, להסגיר אותו לידי הממשל".

מהבית הלבן נמסר בתגובה: "62 מיליון אזרחים הצביעו עבור הנשיא טראמפ. איש מהם לא הצביע עבור מקור אנונימי ופחדן של ה'ניו יורק טיימס' הכושל. אנו מאוכזבים, אך לא מופתעים, שהעיתון בחר לפרסם את מאמר הדעה הפתטי, חסר הזהירות והאנונימי הזה. מדובר בשפל חדש עבור העיתון, ועליו לפרסם התנצלות. מדובר בעוד ניסיון של התקשורת הליברלית להכפיש את הנשיא. כותב המאמר בחר לרמות, במקום לתמוך, בנשיא הנבחר של ארה"ב. הוא לא שם את המדינה במקום הראשון, אלא את עצמו ואת האגו שלו לפני רצונו של העם האמריקני. הפחדן הזה צריך לעשות את הדבר הנכון ולהתפטר".