גן ילדים (אילוסטרציה), Fotolia

"לא חשים בטוחים": ההורים שנלחמים בתופעת ההתעללות בפעוטונים

הדיווחים על אלימות בגנים מצטברים, בעוד חוק הפיקוח על המעונות טרם נכנס לתוקף. בינתיים, ההורים החליטו לקחת את היוזמה לידיים: "לא מקבלים את המצב" • דו"ח תשע"ח

בשנה האחרונה נחשפו דיווחים רבים על התעללויות והזנחות לכאורה בפעוטונים ברחבי הארץ. שלוש גננות נעצרו והואשמו שהיכו ילדים בגן במרכז, ומעשי התעללות נוספים נחשפו, בין היתר, ברמת גן, בגבעתיים ובחיפה. בתוך כך, בכנסת מתנהלים מאמצים לעדכן את חוק הפיקוח על המעונות. מספר הורים מוטרדים החליטו לקחת את היוזמה לידיהם ולפעול למען ביטחון ילדיהם במסגרות השונות.

ימית, גננת ב"גן פרפר" בירושלים, גילתה לפני שנתיים שהגננת בגן שבו שהו ילדיה הפרטיים מתעללת בהם: "זה הרגע שהפסקתי לנשום. הלב שלי נחת ואפילו לא הצלחתי לבכות מההלם", סיפרה ימית על רגע הגילוי. "להגיד לילדה בת חצי שנה או לילד "תמות" ו"תיחנק" ו"תישרף"? איך אפשר? מי שעושה את זה – גומרת משפחה שלמה". ימית הבינה שאין לה ברירה, עזבה את מקום עבודתה הקודם והקימה גן, על מנת לספק לילדיה – ולילדים אחרים – מסגרת בטוחה.

 ענת דייגי עם בנה התינוקשמת בהיותו בפעוטון
 

ענת דייגי עם בנה התינוק שמת בהיותו בפעוטון (חדשות עשר)

 

ענת דייגי, שבנה התינוק נמצא מת בעת ששהה במשפחתון, החליטה אף היא להילחם בתופעת ההתעללויות. יחד עם הורים נוספים, אספה דייגי באמצעות הרשת החברתית למעלה מ-150 אלף שקלים, כדי לעתור לבג"ץ ולדרוש רישיון לגננות והכשרה של מטפלות, וכן לתבוע שחוק הפיקוח המיושן מ-1965 יותאם לשנות האלפיים.

"אני קודם כל בעד חוק הפיקוח, אבל אני מאוד מבינה את הצורך במצלמות כי פשוט אין אחר כך איך להוכיח את הדברים", אמרה דייגי. חן, אם לשני פעוטות שחברה ליוזמה של דייגי, הוסיפה: "אנחנו לא מוכנות להמשיך לקבל את המצב כמו שהוא. יש כאן מצב שמבחינתנו הוא רשלנות, חוסר אחריות. הילדים שלנו הקטנטנים נשלחים כל יום למסגרות שאנחנו לא מרגישים מספיק בטוחים בהן".

בימים האחרונים התקיימו בכנסת דיונים על אודות הצורך בפיקוח על הגנים והתקנת מצלמות, אבל החקיקה והיישום עדיין, ככל הנראה, רחוקים.