טראמפ על הקרב הצפוי באידליב: "אם יהיה טבח – ארה"ב תכעס מאוד"

הנשיא האמריקני הזהיר מפני רצח תושבי מעוז המורדים האחרון בסוריה, בעקבות כוונת אסד לכבוש אותו. "3 מיליון אנשים חיים שם. המתקפה צריכה להיות זהירה כי העולם צופה"

הלחימה בסוריה: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר אמש (רביעי) על הקרב הצפוי באידליב כי "זה מאוד עצוב מה שקורה שם. יש שם 3 מיליון אנשים שחיים שם. המתקפה צריכה להיות מאוד זהירה כי העולם צופה. אם יהיה טבח ארצות הברית תכעס מאוד". בתוך כך, בתוך כך, הכחיש טראמפ את הדיווח לפיו תכנן להתנקש בנשיא סוריה, בשאר אסד.

בתוך כך, משרד החוץ הרוסי מסר אמש כי רוסיה תמלא את חובתה לשחרר את אידליב מ"טרוריסטים" עד "שהחיסול יושלם באופן סופי". רוסיה קראה למדינות אחרות לתמוך במהלך ולא להתנגד לו, שכן, על פי הצהרת משרד החוץ הרוסי, פעולות אלה תואמות את ההסכם הרב צדדי נגד קבוצות מיליטנטיות.

 פינוי ילדה שנפגעה בתקיפה של הצבא הסורי
 

פינוי ילדה שנפגעה בתקיפה של הצבא הסורי (רויטרס)

 

תושבי מחוז אידליב, מעוז המורדים האחרון בסוריה, נושאים עיניהם לפסגה המשולשת בין נשיא איראן חסן רוחאני, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארודאן, שתתקיים מחרתיים בטהראן.

הקרב באידליב הוא רק עניין של זמן, אך בינתיים רוסיה מנסה להגיע לפתרון שיכלול כמה שפחות אש והרוגים. אולם, אתמול כזכור הפציץ חיל האוויר הרוסי בניין שבו אוכלוסייה אזרחית באזור העיר ג'סר א-שורור שבמחוז אידליב. "הכול פגע בבתי אזרחים באזורים מאוכלסים", סיפר תושב העיר.

בעולם קיים חשש כבד לגורל תושבי האזור. ארדואן הזהיר מרצח עם ובסביבתו טוענים שאסד מתכוון לנקום ולחסל אלפי אנשים. גם ארה"ב התריעה השבוע מפני האסון שעלול להתרחש במחוז והבהירה כי קיים חשש לשימוש צבא אסד בנשק כימי.

כוחות אסד מניפים את דגל סוריה באל-חמדייה הסמוכה למעבר קונייטרה
 

כוחות אסד מניפים את דגל סוריה באל-חמדייה הסמוכה למעבר קונייטרה (חדשות עשר)

 

שלשום, סיפר פאדל, פעיל האופוזיציה הסורית באידליב, בריאיון לחדשות עשר, על ההכנות והחששות מהמתקפה הצפויה. "הגיעו אלינו ידיעות מעיירות שנכבשו על ידי מיליציות איראניות, בעיקר מאזור הפריפריה של דרום חלב, שגובל באזור מזרח הפריפריה של אידליב, קרוב למרכז העיר", סיפר פאדל. "על פי הידיעות, יש באזורים האלה מספר רב של מיליציות איראניות שלגביהן הבסיס למלחמה הוא עדתי".
 

כשנשאל האם לדעתו כוחות המורדים ינסו להיאבק במתקפת צבא אסד, השיב כי "המשטר הסורי נהג במדיניות של אדמה חרוכה, בעיקר כפי שראינו באל-רוטה ובדרעא. באידליב יש הרבה לוחמים, אלפים על פי ההערכות, שמתייצבים נגד המשטר - והם יילחמו עד הנשימה האחרונה".

 הריסות מבנים בדרעא
 

הריסות מבנים בדרעא (חדשות עשר)

 

שלשום, הזהיר טראמפ את נשיא סוריה אסד, שלא לתקוף את אידליב. נוסף על כך, התרה טראמפ ברוסיה ובאיראן שלא לקחת חלק במהלך זה, שעלול להוביל לאסון הומניטרי גדול. הדברים נכתבו בחשבון הטוויטר של הנשיא האמריקני.

"אסור לנשיא אסד לתקוף בפזיזות את מחוז אידליב", כתב טראמפ, "הרוסים והאיראנים יעשו טעות הומניטרית חמורה אם ייקחו חלק באסון ההמוניטרי הפוטנציאלי. מאות אלפי אנשים עלולים להיהרג. אל תתנו לזה לקרות!".

גם שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, התייחסה לנושא וקראה בחשבון הטוויטר שלה לצבא סוריה שלא להשתמש בנשק כימי בקרב הצפוי באידליב: "כל העיניים נשואות לאסד, רוסיה ואיראן באידליב", כתבה היילי, בצירוף ההאשטאג "לא לנשק כימי".