הסיכוי להחרפה בעימות בין מוסקבה ולונדון - גבוה מאוד • פרשנות

בריטניה מנסה לשכנע את האיחוד האירופי להחריף את הסנקציות נגד רוסיה. מחר, בדיון במועצת הביטחון של האו"ם, יוצגו ממצאי החקירה שערכו הרשויות הבריטיות

הסיכוי להחרפה משמעותית בעימות בין מוסקבה ולונדון, לאור הטענות החדשות של בריטניה בפרשת הרעלת המרגל הרוסי סקריפל, הוא גבוה מאוד. מה שבריטניה מנסה לעשות כעת זה לשכנע את האיחוד האירופי להחריף את הסנקציות נגד הרוסים. זאת למרות שהם פורשים מהאיחוד האירופי. בלונדון מקווים שביבשת יתייצבו לצדם. כזכור, בעבר היה גירוש המוני של דיפלומטים רוסים מיותר מתריסר מדינות אירופאיות כאקט הזדהות של האירופאים עם הבריטים.

ההערכה היא שאסטרטגית, הרוסים מנסים לבחון עכשיו את האיחוד האירופי. יש לציין כי במקביל, האמריקנים הטילו, עקרונית, על הרוסים את הסנקציות החריפות אי פעם והן אמורות להיות מופעלות תוך שלושה חודשים.

 סרג'יי סקריפל, מרגל רוסי לשעבר
 

סרג'יי סקריפל, מרגל רוסי לשעבר ( BBC)

 

היום, כאמור, פרסמה התביעה בבריטניה הצהרה לפיה יש בידיה מספיק ראיות על מנת להעמיד לדין שני בני אדם בעלי אזרחות רוסית באשמת קשירת קשר לרצח המרגל הרוסי לשעבר, סרגיי סקריפל ובתו יוליה בחודש מרץ האחרון בסליסברי שבאנגליה.

ראשת ממשלה בריטניה, תרזה מיי, אמרה כי "צדקנו לכתחילה כשאמרנו שרוסיה אחראית לכך. שני החשודים בהרעלה הם סוכנים של המודיעין הצבאי הרוסי". עוד הוסיפה מיי כי פעולת ההרעלה אושרה בדרג גבוה - מחוץ למודיעין הצבאי הרוסי. "נעשה כל צעד אפשרי על מנת להעמיד את שני החשודים לדין בבריטניה", הוסיפה מיי. "רוסיה מבקשת לערער את ביטחוננו. נדחוף לרשימת סנקציות חדשות נגד רוסיה. בעזרת בעלות בריתנו נספק מגוון של כלים על מנת להתנגד למודיעין הצבאי הראשי". עם זאת, ציינה מיי כי "אנו לא נלחמים בעם הרוסי".

צו מעצר אירופי הונפק לשני האזרחים הרוסים, אלכסנדר פטרוב ורוסלן בושיקוב. "לא נפנה לרוסיה בבקשה להסגרת האנשים האלה, כיוון שהחוקה הרוסית לא מרשה הסגרה של אזרחיה", אמרה סו המינג מהתביעה הבריטית. בתוך כך, שגריר בריטניה ברוסיה שוחח היום עם גורמים במשרד החוץ הרוסי בנוגע לפרשה. דוברה של מיי אמר כי בריטניה תציג את ממצאי החקירה בישיבת מועצת הביטחון שתיערך מחר. משרד החוץ הרוסי מסר בתגובה לדברים כי השמות שפורסמו על ידי בריטניה בהקשר להרעלת סקריפל אינם מוכרים לו. "חקירתם של תיקים כמו הרעלת סקריפל, דורשת שיתוף פעולה וניתוח זהיר של הממצאים" מסרה דוברת המשרד והוסיפה כי רוסיה מפצירה בלונדון לשתף פעולה בחקירת האירוע.

 אריזת בושם מזויפת שעל פי החשד שימשה להרעלת המרגל הרוסי ובתו
 

אריזת בושם מזויפת שעל פי החשד שימשה להרעלת המרגל הרוסי ובתו ( משטרת בריטניה)

 

מחקירת המשטרה עולה החשד כי את גז הנוביצ'וק הבריחו האזרחים הרוסים בתוך בקבוק בושם של נינה ריצ'י: "זה היה כיסוי מושלם להברחת הנשק לתוך המדינה", מסרו מהמשטרה. "ואמצעי מושלם לשילוח הגז לפתח דלתו של סקריפל". על פי החשד, דון סטרוג'ס, שמתה מהרעלת נוביצ'וק מספר חודשים לאחר האירוע, נגעה בבקבוק הבושם הקטלני, שככל הנראה לא הועלם כראוי לאחר הרעלת סקריפל ובתו.

ממשטרת בריטניה נמסר כי שני החשודים הגיעו ללונדון ממוסקבה בשני במרץ השנה וברביעי במרץ שבו לרוסיה ותמונותיהם פורסמו. מפקד המחלקה ללוחמה בטרור במשטרה, ניל בסו, שני החשודים הגיעו לבריטניה לפני כן. נוסף על כך אמר כי שאריות גז העצבים "נוביצ'וק" נמצאו בחדר המלון בו שהו השניים. כשנשאל האם שני החשודים הם סוכנים רוסים, השיב המפקד כי "אני פונה לציבור בכל העולם לזהות אותם".

בהמשך דבריו, בסו הביע תמיכה בראש ממשלת בריטניה. "אני עומד לצד דבריה של תרזה מיי שאמרה כי רוסיה אשמה", והוסיף כי החשודים בני כ-40, והם נסעו עם דרכונים רוסיים מקוריים, אך תחת זהות בדויה".

סרגיי סקריפל היה איש צבא רוסי שריגל עבור בריטניה, נכלא ברוסיה ושוחרר לבריטניה בעסקת חילופי אסירים לפני שמונה שנים. בחודש מארס הורעל באמצעות גז עצבים בסולסברי, שבה התגורר עם בתו והשניים אושפזו כשהם בסכנת חיים. בבריטניה האשימו את רוסיה במעשה, והתקרית הובילה למשבר דיפלומטי בין שתי המדינות במהלכו גירשו כל אחת מהמדינות עשרות נציגים אחת של השניה

בתחילת חודש אוגוסט דווח כי זוג הבריטים דון וצ'רלי סטרג'ס הורעל על פי החשד באמצעות גז העצבים נוביצ'וק, אותו החומר שממנו נפגעו סקריפל ובתו. השניים נמצאו ללא הכרה בעיר אמסברי, הסמוכה לסולסברי, שם הורעל המרגל, והובהלו לטיפול כשהם באורח אנוש. כמה ימים לאחר מכן נקבע מותה של דון, בגיל 44.