פקידים בכירים: ישראל במגעים לכינון יחסים דיפלומטיים עם צ'אד

מסמכים שהגיעו לידי חדשות עשר חשפו כי נשיא הרפובליקה המוסלמית מבקש להעמיד את בנו בראש משלחת לי-ם. בכירים במשרד החוץ: "אם זה יקרה, ניז'ר ומאלי ילכו מיד בעקבותיה"

ישראל מקיימת בשלושת החודשים האחרונים מגעים חשאיים לכינון יחסים דיפלומטיים רשמיים עם צ'אד, רפובליקה מוסלמית גדולה דוברת ערבית במרכז אפריקה שניתקה את יחסיה עם ירושלים לפני יותר מְארבעים שנה בלחץ מדינות ערב, כך אמרו פקידים ישראלים בכירים. על פי מסמכים שהגיעו לידי חדשות עשר, נשיא צ'אד אידריס דבי מבקש לשלוח לישראל את בנו כדי להעביר מסר רגיש לראש הממשלה נתניהו, ולדון עימו בחידוש היחסים. 

פקיד ישראלי בכיר ציין כי מי שקיים את השיחות בין המדינות הוא איש הצללים "מעוז", בכיר בשב"כ שמשמש כיום כשליח מיוחד של היועץ לביטחון לאומי מאיר בן-שבת לעולם הערבי והמוסלמי, שיצר קשר עם בנו של הנשיא דבי והמשיך עמו במגעים שנוצרו קודם לכן על ידי איש העסקים הצרפתי-יהודי פיליפ סולומון והרב אברהם מויאל. בירושלים מקווים כי ההזדמנות שנוצרה מול צ'אד תסתיים בתוצאה חיובית.

לישראל יש אינטרס גדול בחידוש יחסים עם צ'אד. בכירים במשרד החוץ אומרים כי אם צ'אד תחדש יחסים עם ישראל – שתי מדינות מוסלמיות נוספות במרכז אפריקה, ניז'ר ומאלי, ילכו מיד בעקבותיה. צ'אד עשירה במחצבים ובהם אורניום. נוסף על כך, נלחמת הרפובליקה בטרור האסלאמי ורוצה לקנות נשק וידע ביטחוני ישראלי.

 אידריס דבי, נשיא צ'אד
 

אידריס דבי, נשיא צ'אד (חדשות עשר)

 

בחודש מאי הגיעה פנייה מפתיעה מצ'אד. סולומון ומויאל פנו לשגריר ישראל באונסק"ו באותה תקופה, כרמל שאמה-הכהן, וביקשו להעביר מסר מדבי, עימו נפגשו ימים ספורים קודם לכן, על רצונו להתניע מחדש את המגעים על חידוש היחסים עם ישראל. שאמה-הכהן דיווח על כך למנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם, שאישר לו להמשיך במגעים. במקביל עודכנו בנושא בכירים במטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה.

בתחילת אוגוסט העבירו אנשי הקשר מויאל וסולומון מכתב מנשיא צ'אד ובו נכתב כי "משלחת נושאת איגרת מטעם נשיא צ׳אד דבי מבקשת לבוא לירושלים כדי למסור אותה אישית לראש הממשלה נתניהו". לפי האיגרת, שעותק ממנה הגיע לידי חדשות עשר, נשיא צ'אד הדגשי כי מויאל וסולומון נאמנים עליו ופועלים ברשות ובסמכות, כדי לסייע בקידום היחסים עם ישראל. נוסף על כך, כתב כי בין חברי המשלחת שיגיעו לישראל יהיו גם בנו, שמשמש בתפקיד ביטחוני בכיר במדינה, ויחד עמו גם ראש המשמר הנשיאותי.

האיגרת מנשיא צ'אד יועדה ל"מעוז" וכאשר הגיעה, התקיימה התייעצות במשרד ראש הממשלה. מנכ"ל משרד החוץ הבהיר כי נשיא צ'אד כבר "ברח" בעבר לישראל ולכן התנאי להגעת המשלחת צריך להיות מכתב מטעמו ובו הצהרה על חידוש היחסים עם ישראל.

 נשיא צ'אד אידריס דבי והרב אברהם מויאל
 

נשיא צ'אד אידריס דבי והרב אברהם מויאל (שידורי הטלוויזיה בצ'אד)

 

ב-24 באוגוסט העבירו מויאל וסולומון באמצעות השגריר שאמה-הכהן איגרת מתוקנת – הפעם ממוענת למנכ"ל משרד החוץ. באיגרת, שעותק ממנה הגיע לידי חדשות עשר, נכתב כי "ביקור המשלחת יסמל את רצונה של צ׳אד בכינון יחסים דיפלומטיים עם מדינת ישראל". אלא שהנוסח הזה לא סיפק את מנכ"ל משרד החוץ, שדחה אותה על הסף. לא ברור מה הרקע לתשובה השלילית שמסר מנכ"ל משרד החוץ. ככל הנראה הסיבה לכך היא החלטה שהתקבלה בירושלים להיפטר ממויאל וסולומון ולנהל מו"מ ישיר עם צ'אד. פקיד ישראלי בכיר אמר לחדשות עשר כי הקשר שנוצר עם בכירים ברפובליקה המוסלמית התבצע דרך ערוץ ישיר ולא בעזרת מויאל וסולומון, שהוחלט לא להסתייע בהם.

בשלוש השנים האחרונות ביקר ראש הממשלה שלוש פעמים ביבשת אפריקה, על מנת ליצור קשרים עם מדינות שאיתן אין לישראל יחסים דיפלומטיים. אחת המדינות הללו היא צ'אד, שהניסיון האחרון לחדש עימה את היחסים היה ב-2016. מנכ"ל משרד החוץ דאז דורי גולד טס אז לצ'אד ופגש את הנשיא דבי במעונו במדבר סהרה. בניגוד לציפיות, ביקורו של גולד לא הביא אז לחידוש היחסים עם צ'אד. כל צד הטיל את האחריות לכישלון על השני וכתוצאה מכך נוצר נתק במגעים הדיפלומטיים בין המדינות, שארך כשנתיים.