הרב הראשי לישראל לשעבר, יונה מצגר, Getty Images

"אין לי שום קשר לעניין": תיעוד בלעדי מחקירת הרב מצגר

בסרטונים מתוך חקירת הרב הראשי לשעבר, שהותרו לפרסום לבקשת חדשות עשר, ניתן לראות את מצגר מכחיש את ההאשמות כלפיו: "אם הייתי עשיר, אשתי הייתה נוסעת באוטובוסים?"

בית המשפט המחוזי בירושלים התיר אתמול (רביעי), לבקשת חדשות עשר ותוכנית ״המקור", לשדר תיעודים מחקירותיו במשטרה של הרב הראשי לשעבר יונה מצגר, שמרצה בימים אלה את עונשו לאחר שהודה והורשע בקבלת שוחד בסך חמישה מיליון שקלים.

בסרטונים ניתן לראות את הרב מכחיש באופן מוחלט את שלל ההאשמות כלפיו, וזאת על אף הראיות שמציגים בפניו חוקרי יאח"ה. בין היתר נשאל הרב על פרטי יוקרה שנמצאים לכאורה ברשותו:

מצגר: "מה זה פראדה?"

חוקר: "נעליים, פראדה זה מעצב. דברי יוקרה"

מצגר: "רחוק ממני הדברים האלו"

חוקר: "בוא נגיד שבסכום של התרומה אפשר לקנות שני זוגות נעליים מאלו"

מצגר: "יש לי את הדברים האלה שנים, שנים (אוחז ווסט שלו). מעצבים? תסלחו לי (...) אין לא חלוקה ולא כספים ולא שום דבר. סתם, תגיד לי אם אני הייתי כזה עשיר ומקבל כל כך הרבה כספים, אשתי הייתה נוסעת באוטובוסים? מה זאת החוצפה הזאת שאתם מדברים אלי ככה בכלל? רמות חיים, דירות, סיפורים.. איך אנחנו חיים?"

בהמשך, הרב ממשיך להגן על עצמו:

מצגר: "זה מוגזם! מה אתם עושים מכל מפגש כספים וסיפורים ואני ואני ואני - מה אני פה? צריך לזכור כל פעם מפגש שיש עם בן אדם שעושה דברים? כן! תראה איך שאנחנו חיים. באתם לבקר אצלי בבית, מה אני בכזה בית מפואר?"

חוקר: "אמרתי, אז אולי אתה מספיק חכם בשביל לא לנקר עיניים"

מצגר: "די! בית קטן שלושה וחצי חדרים, שישה ילדים גדלנו, אם אני הייתי מיליונר הייתי גר ככה?"

 הרב יונה מצגר בעת חקירתו
 

הרב יונה מצגר בעת חקירתו ( צילום מסך)

 

הרב מצגר פנה ליהודים עשירים ועודד אותם לתרום לעמותות מסוימות, אשר מצידן העבירו אחוזים ניכרים מהתרומות לכיסו. בין היתר הוא עודד את בעלי החנות סנצ'ורי 21 בניו יורק לתרום לשורה של עמותות. חלק לא קטן מתרומותיהם, הגיע לידיו:

חוקר: "בחקירה הקודמת טענת שאתה לא יודע מי הבעלים של הסנצ'ורי 21 בניו יורק. אתה זוכר עכשיו אולי במקרה מי בעל החנות?"

מצגר: "לא, לא זוכר"


חוקר: "אייזיק (בעלי החנות) כיסה את עלות הקניות בעצמו?"

מצגר: "מה פתאום, מה פתאום"

חוקר: "אולי אתה לא זוכר גם?"

מצגר: "למה שיעשה את זה, מה קרה?"

חוקר: "כי הוא חבר שלך, מה זה למה? הוא חבר שלך, חנות שלו. למה לא?"

מצגר: "לא"

מצגר: "לא, אני מדבר מהגיון".

הרב מצגר בעת חקירתו במשטרה
 

הרב מצגר בעת חקירתו במשטרה (צילום מסך)

 

בהמשך החקירה, ממשיך מצגר ומכחיש את הטענות נגדו, וכן את דבריו של עד המדינה, שהיה מאוד קרוב אליו ונהנה בעצמו מכספי השוחד: 

חוקר: "אני אומר לך שדוריץ' העביר ל(עד המדינה) 37 אלף דולר בשקלים".


מצגר: "פעם ראשונה שאני שומע על זה. (עד המדינה) לא מעביר לי כספים, הוא גם לא נוכל. התלבשתם עלינו בלי שום קשר למציאות. תאמינו לי"


חוקר: "האיש פה בא ומספר סיפור שלם?"

מצגר: "אני לא רואה פה שום מילה אחת שבן אדם אומר שאני קשור לכספים הללו. אני רב, באים אלי המונים ברוך השם, ואני משתדל להיות דלת פתוחה לכל אדם ואני לא מקבל כספים, אני לא סופר כספים"


חוקר: "אני הבאתי בפנייך מי אמר את זה ומתי"

מצגר: "אתה מכיר את המושג 'אוטר געזונקט'? אז אמר..."

תחקיר על הפרשה כולה ישודר בקרוב בתוכנית "המקור"

 הרב הראשי לישראל לשעבר, יונה מצגר
 

הרב הראשי לישראל לשעבר, יונה מצגר ( Getty Images)

 

כזכור, הרב מצגר הואשם בביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בעת שכיהן בתור הרב הראשי לישראל. לפי כתב האישום, מצגר קיבל לכיסו טובות הנאה שמקורן בבעלי ממון, תושבי חוץ, אשר רצו להתגייר או לערוך בירורי יהדות, וביקשו את עצתו ועזרתו כרב ראשי. עוד עולה מכתב האישום כי בשלושה מקרים שונים, שהתרחשו במהלך השנים 2012-2007, הפנה מתגיירים תושבי חוץ לרב גבריאל כהן ששימש כרב וכאב בית דין בלוס אנג'לס. הרב מצגר עשה כן בעקבות הסכמה מוקדמת, לפיה הרב כהן יעביר לידיו מחצית מכל סכום שיתקבל מאותם תושבי חוץ.

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר על מצגר ארבע שנות מאסר וחצי. גזר דין זה ניתן בצעד יוצא דופן בניגוד להסדר הטיעון שאליו הגיעו פרקליטי הרב יהודה פריד וטל גבאי עם המדינה. על פי ההסדר שנדחה, יקוצצו סכומי השוחד בכתב האישום במחצית לחמישה מיליון שקלים ועונש מאסרו יעמוד על שלוש שנים וחצי. מצגר אף יקבל עונש מאסר על תנאי ותשלום קנס של חמישה מיליון שקלים, הכולל חילוט דירת מגורים אחת השייכת לו, קנס ותשלום מס.

ב-5 במארס 2017 הגיש מצגר ערעור לבית המשפט העליון בנוגע לחומרת העונש, וכעבור כחודש בית הדין קיבל את הערעור וקבע כי הוא ירצה שלוש שנות מאסר וחצי. במאי האחרון הגיש מצגר בקשת חנינה לנשיא המדינה. בנוסף לכך, הרב עתר לבית המשפט המחוזי בלוד בדרישה לאפשר לאשתו להיות המפקחת עליו, לאחר שהמשטרה שללה זאת ממנה. הבקשה נבחנת בימים אלה.