אלכסנדר פטרוב ורוסלן בושירוב, חשודים בניסיון הרצח של המרגל הרוסי סרגיי סקריפל, משטרת בריטניה

מיי: ההרעלה בוצעה ע"י אנשי המודיעין הרוסי - ואושרה בדרג גבוה

בריטניה הודיעה כי זוהו שני הרוסים שהרעילו את סקריפל והוצא נגדם צו מעצר. מפקד המחלקה ללוחמה בטרור טען שנמצאו ראיות בחדר המלון שלהם. "הגז כנראה הוברח בבושם מזויף"

התביעה בבריטניה פרסמה היום (רביעי) הצהרה לפיה יש בידיה מספיק ראיות על מנת להעמיד לדין שני בני אדם בעלי אזרחות רוסית באשמת קשירת קשר לרצח המרגל הרוסי לשעבר, סרגיי סקריפל ובתו יוליה בחודש מרץ האחרון בסליסברי שבאנגליה.

ראשת ממשלה בריטניה, תרזה מיי, אמרה כי "צדקנו לכתחילה כשאמרנו שרוסיה אחראית לכך. שני החשודים בהרעלה הם סוכנים של המודיעין הצבאי הרוסי". עוד הוסיפה מיי כי פעולת ההרעלה אושרה בדרג גבוה – מחוץ למודיעין הצבאי הרוסי. 

נעשה כל צעד אפשרי על מנת להעמיד את שני החשודים לדין בבריטניה", הוסיפה מיי. "רוסיה מבקשת לערער את ביטחוננו. נדחוף לרשימת סנקציות חדשות נגד רוסיה. בעזרת בעלות בריתנו נספק מגוון של כלים על מנת להתנגד למודיעין הצבאי הראשי". עם זאת, ציינה מיי כי "אנו לא נלחמים בעם הרוסי".

צו מעצר אירופי הונפק לשני האזרחים הרוסים, אלכסנדר פטרוב ורוסלן בושיקוב, כך מסרו בתביעה. "לא נפנה לרוסיה בבקשה להסגרת האנשים האלה, כיוון שהחוקה הרוסית לא מרשה הסגרה של אזרחיה", אמרה סו המינג מהתביעה הבריטית. בתוך כך, שגריר בריטניה ברוסיה שוחח היום עם גורמים במשרד החוץ הרוסי בנוגע לפרשה. דוברה של מיי אמר כי בריטניה תציג את ממצאי החקירה בישיבת מועצת הביטחון שתיערך מחר.

 
 
 


 

 אריזת בושם מזויפת שעל פי החשד שימשה להרעלת המרגל הרוסי ובתו

אריזת בושם מזויפת שעל פי החשד שימשה להרעלת המרגל הרוסי ובתו ( משטרת בריטניה)

 

מחקירת המשטרה עולה החשד כי את גז הנוביצ'וק הבריחו האזרחים הרוסים בתוך בקבוק בושם של נינה ריצ'י: "זה היה כיסוי מושלם להברחת הנשק לתוך המדינה", מסרו מהמשטרה. "ואמצעי מושלם לשילוח הגז לפתח דלתו של סקריפל". על פי החשד, דון סטרוג'ס, שמתה מהרעלת נוביצ'וק מספר חודשים לאחר האירוע, נגעה בבקבוק הבושם הקטלני, שככל הנראה לא הועלם כראוי לאחר הרעלת סקריפל ובתו.

 

ממשטרת בריטניה נמסר כי שני החשודים הגיעו ללונדון ממוסקבה בשני במרץ השנה וברביעי במרץ שבו לרוסיה ותמונותיהם פורסמו. מפקד המחלקה ללוחמה בטרור במשטרה, ניל בסו, שני החשודים הגיעו לבריטניה לפני כן. נוסף על כך אמר כי שאריות גז העצבים "נוביצ'וק" נמצאו בחדר המלון בו שהו השניים. כשנשאל האם שני החשודים הם סוכנים רוסים, השיב המפקד כי "אני פונה לציבור בכל העולם לזהות אותם".
 

בהמשך דבריו, בסו הביע תמיכה בראש ממשלת בריטניה. "אני עומד לצד דבריה של תרזה מיי שאמרה כי רוסיה אשמה", והוסיף כי החשודים בני כ-40, והם נסעו עם דרכונים רוסיים מקוריים, אך תחת זהות בדויה".
 

 אלכסנדר פטרוב ורוסלן בושירוב החשודים בניסיון הרצח של סרגיי סקריפל

אלכסנדר פטרוב ורוסלן בושירוב החשודים בניסיון הרצח של סרגיי סקריפל (משטרת בריטניה )

 

משרד החוץ הרוסי מסר בתגובה לדברים כי השמות שפורסמו על ידי בריטניה בהקשר להרעלת סקריפל אינם מוכרים לו. "חקירתם של תיקים כמו הרעלת סקריפל, דורשת שיתוף פעולה וניתוח זהיר של הממצאים" מסרה דוברת המשרד והוסיפה כי רוסיה מפצירה בלונדון לשתף פעולה בחקירת האירוע.
 

סרגיי סקריפל היה איש צבא רוסי שריגל עבור בריטניה, נכלא ברוסיה ושוחרר לבריטניה בעסקת חילופי אסירים לפני שמונה שנים. בחודש מארס הורעל באמצעות גז עצבים בסולסברי, שבה התגורר עם בתו והשניים אושפזו כשהם בסכנת חיים. בבריטניה האשימו את רוסיה במעשה, והתקרית הובילה למשבר דיפלומטי בין שתי המדינות במהלכו גירשו כל אחת מהמדינות עשרות נציגים אחת של השניה


יוליה סקריפל אמרה בריאיון לכלי תקשורת בבריטניה שפורסם בסוף חודש מאי, לאחר שחרורה מבית החולים, כי "בטווח הארוך, אני מקווה לחזור הביתה, למדינתי". סקריפל ציינה בדבריה לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי שוחררה מבית החולים ב-9 באפריל, אולם היא ממשיכה בטיפולים הנדרשים.


 

 סרגיי סקריפל

סרגיי סקריפל ( חדשות עשר)

 


לאחר ששהתה בתרדמת למשך 20 ימים, לדבריה, "התעוררתי למשמע החדשות שייתכן והורעלנו". לדבריה, "עדיין קשה לי להאמין שהותקפנו כך. העובדה שנעשה שימוש בחומר שתוקף את העצבים היא מזעזעת. אנחנו בני מזל ששרדנו את ניסיון ההתנקשות". כשבוע לפני כן שוחרר האב, סרגיי, מבית החולים. נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, התייחס אז לשחרורו ואמר כי רוסיה מאחלת לסקריפל החלמה מהירה. עוד הוסיף פוטין כי לו סקריפל היה מורעל בגז עצבים - הוא היה מת.

בתחילת חודש אוגוסט דווח כי זוג הבריטים דון וצ'רלי סטרג'ס הורעל על פי החשד באמצעות גז העצבים נוביצ'וק, אותו החומר שממנו נפגעו סקריפל ובתו. השניים נמצאו ללא הכרה בעיר אמסברי, הסמוכה לסולסברי, שם הורעל המרגל, והובהלו לטיפול כשהם באורח אנוש. כמה ימים לאחר מכן נקבע מותה של דון, בגיל 44.

"אני המומה ומזועזעת ממותה של דון סטרג'ס, ואני מוסרת את תנחומיי למשפחתה וליקרים לה", אמרה ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, מת לאחר ההודעה על דבר מותה של האישה. "המשטרה וכוחות הביטחות פועלים לבדיקת המקרה, שנחקר כפרשת רצח".

יוליה סקריפל, הורעלה יחד עם אביה, המרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפל

יוליה סקריפל, הורעלה יחד עם אביה, המרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפל ( חדשות עשר)