אביבה חייבי עם בתה נועה חייבי, באדיבות המשפחה

אמה של נפגעת רמדיה: "30 דקות אחרי שדיברנו - היא הלכה לעולמה"

אביבה חייבי שהתה בחו"ל כשבתה מתה בפתאומיות. היא סיפרה על נועה שנלחמה על חייה נגד כל הסיכויים, עד שנדם ליבה: "15 שנה התרגלנו לצפצופי מכונות ההנשמה - ופתאום שקט"

אביבה חייבי, אמה של נועה, אחת מנפגעות "פרשת רמדיה" שהלכה אמש (שלישי) לעולמה, סיפרה הבוקר על 15 השנים שבהן גידלה את בתה עם כל הקשיים שהיו כרוכים בכך ותיארה את השעות האחרונות בחיי בתה.
 

"היא הייתה הנפגעת הקשה ביותר בפרשה ולא נתנו לה סיכוי, אך כל פעם מחדש היא נלחמה על החיים שלה, היא רצתה לחיות", ספרה האם. "היא פשוט לא ויתרה במשך 15 שנה ואתמול היא פשוט התעייפה והרימה ידיים".
 

חייבי ספרה כי ההידרדרות במצבה של בתה החלה לפני ארבע שנים. "אחרי שבועיים שחשבו שזה מוות מוחי, הילדה פתאום חזרה לעצמה והבאתי אותה הביתה בחזרה. נכון שהמצב שלה הידרדר והיא נכנסה לתרדמת, אבל כמובן שלא ויתרנו עליה".
 

"היא הייתה פה איתנו בחדר, והייתה מרכז הבית", סיפרה האם על ילדתה ועל החיים במחיצתה. "ילדה מדהימה, יפה בטירוף, דיברה איתנו, נכון שהיא הייתה בתרדמת, אבל היינו יכולים לתקשר איתה עם המכשירים. התרגלנו 15 שנה לצפצופים, ופתאום השקט הזה, זה מאוד, מאוד חסר. רק מי שיש לו מכונות הנשמה בבית יכול להבין על מה מדובר".

 
 רמדיה

רמדיה (רויטרס )

 


 

חייבי עוד סיפרה כי מותה של הבת תפס אותה דווקא כשהחליטה לצאת לנופש אחרי תקופה שחששה לעשות זאת, כי פחדה שמשהו עלול לקרות לבת שלה. "תמיד היינו איתה ברגעים הקשים, ולצערי בפעם האחרונה, שזה אתמול, עד שסוף סוף החלטתי לצאת לנופש - פחדתי לצאת לנופש, ידעתי שיכול לקרות משהו, אם יקרה, אני רוצה להיות לידה", ציינה האם.
 

היא תארה היום גם הרגעים האחרונים בחייה של בתה. "דיברתי איתה בבוקר בווטסאפ, במצלמה, ואמרתי לה כמה שהיא יפה, כמה היא חמודה ונהדרת, וכמה אני אוהב אותה ושתזכור שאני חוזרת בשישי והכל בסדר", היא משחזרת. "פעם ראשונה שהיא בתרדמת בארבע שנים והיא התחילה להזיז את השפתיים. שאלתי את העובדת הזרה שהייתה לידה, מה קורה? קראתי 'נועה, מה את רוצה להגיד לי?'. זהו, חצי שעה מאוחר יותר היא נפטרה, פתאום, ממש פתאום. פשוט הלב הפסיק לפעום. ניסו להחיות אותה והיא הרימה ידיים. פשוט רצתה להגיד לי שלום. הכי קשה לי, שלא הייתי לידה. הייתי צריכה לחזור, הייתי בכריתים וחזרתי רק בלילה, כשאני יודעת שהבת שלי פה ואני לא לידה. זה ילדה שנולדה בריאה והייתה תינוקת מדהימה".
 

לפני כחודש וחצי פרסמה אביבה פוסט בפייסבוק שבו תועדו חגיגות יום ההולדת של הבת:
 

פרופ' אביבה פתאל-ולבסקי, מנהלת היחידה לנוירולוגית ילדים בבית חולים "דנה" במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב, שהייתה זו שאבחנה כי מקור הפגיעה של הילדים בפרשה הוא תחליף החלב. "כשפגשתי את נועה היא הייתה כבר מונשמת", סיפרה, "ואני יושבת מול אביבה, האם הצעירה והמסורה, מנסה לעודד אותה, לחזק, לנסות להסביר כיצד הנורא מכל קרה לתינוקת הבריאה והמושלמת שלה".

"ידעתי שזו פגיעה קשה שהרסה כל חלקה טובה בתינוקת הזעירה הזו ושהיא נפגעה בצורה שאינה ברת שיקום ועדיין, ניסיתי לטפח תקווה כי מה אומרים לאמא צעירה שעולמה חרב עליה בגלל מזון שהיה אמור להיות בטוח עבורה", הוסיפה. "אסון רמדיה מלווה אותי מאז ועד היום, ומותה של נועה הבוקר טלטל אותי ברמה אישית. אני מוסרת את תנחומיי הכנים לאביבה ומקווה שלעולם יותר לא נדע פגיעה באף תינוק בגלל התנהלות פושעת של חברת מזון".

פרשת תחליפי החלב נחשפה בנובמבר 2003, לאחר שהתברר כי תינוקות רבים שניזונו מהפורמולה הצמחית לתינוקות מתוצרת החברה הגרמנית "הומאנה" ששווקה בישראל על ידי רמדיה, סבלו מבעיות התפתחות קשות במערכת העצבים עקב חסרונו של תיאמין (ויטמין B1) במזון.

ב-2008, חמש שנים מאוחר יותר, הגישה הפרקליטות כתבי אישום נגד שלושה מבכירי רמדיה וחמישה עובדי משרד הבריאות. האישומים נגד עובדי משרד הבריאות הסתיימו בהסדרי טיעון בהם הודו בעבירת "מעשה העלול לגרום להפצת מחלה" ובתמורה לא הורשעו בפלילים אך נידונו לעבודות לתועלת הציבור.
 

על פרד בלק, טכנולוג המזון של החברה, נגזרה שנת מאסר וחצי, ועל המנכ"ל לשעבר גידי לנדסברגר, שהורשע באי מילוי תקן, נגזרו 400 שעות עבודות שירות. לאחר הרשעתו של טכנולוג המזון של החברה בגרימת מוות ברשלנות של ארבעה תינוקות ולפגיעה בעשרות נוספים, האם אביבה.