ח'אן אל אח'מר, חדשות עשר

בג"ץ דחה את עתירת תושבי חאן אל-אחמר - ואפשר למדינה את הריסתו

בפסק הדין נקבע כי ניתן לפנות את הכפר הבדואי שמצוי בשטח C. ליברמן: "החלטה אמיצה אל מול מתקפת צביעות של השמאל ואירופה". שליח האו"ם מלאדנוב: "מנוגד לחוק הבינלאומי"

בג"ץ דחה הבוקר (רביעי) את עתירת ועד תושבי הכפר חאן אל אחמר נגד פינויו. השופטים חנן מלצר, יצחק עמית וענת ברון קבעו כי ניתן לפנות את הכפר, ביטלו את הצו הארעי שאסר על הריסתו מאז חודש יולי האחרון והתירו למדינה להוציא לפועל את תוכנית הפינוי של הכפר הבדואי שבגדה המערבית.
 

זמן קצר לאחר פרסום ההחלטה, בירך עליה שר הביטחון אביגדור ליברמן. "חאן אל אחמר יפונה!", צייץ בחשבון הטוויטר שלו. "מברך את שופטי בג"ץ על החלטה אמיצה ומתבקשת - אל מול מתקפת צביעות מתוזמרת של אבו-מאזן, השמאל ומדינות אירופה".
 

 
 

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, גינה את ההחלטה. "האו"ם קורא לישראל להפסיק את רעיון הרס היישוב הבדואי. הרס כזה מערער את רעיון שתי המדינות ומנוגד לחוק הבינלאומי", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

ח"כ איימן עודה מהרשימה המשותפת, שאתמול נפגש עם שרת החוץ של האיחוד האירופי כדי לדרוש את גינוי חוק הלאום, כתב לאחר פרסום פסק הדין בעניין הריסת הכפר כי מדובר ב"מהלך כולל שימנע כל סיכוי להקמת מדינה פלסטינית ולשלום".
 


תנועת רגבים, שהגישה גם היא עתירה בעניין הריסת הכפר, הביעה את שביעות רצונה מהחלטת השופטים: "בג"ץ קבע שלא ניתן לאפשר לרש"פ את ההשתלטות העויינת שהיא מבצעת בעזרת מימון אירופי, על קרקעות בשליטה ישראלית ביו"ש"
 ח"כ מוסי רז ממרצ הביע את אכזבתו מפסק הדין. "גם אם הפינוי חוקי", כתב רז. "הוא נשאר כתם מוסרי ענק. פינוי אנשים מבתיהם כד להרחיב התנחלות זו טינופת מוסרית מהמעלה הראשונה".
 


בפסק הדין, כתבה השופטת ענת ברון כי "ניתן להבין לליבם של העותרים המבקשים להימנע מן הפינוי, והקושי הכרוך במעבר מן המקום שבו קבעו את ביתם למקום חדש הוא ברור. עם זאת, מדובר בבנייה בלתי חוקית – ועל כך אין חולק; ובנסיבות המקרה אין בנמצא עילה שבדין להתערבות שיפוטית באופן שבו בחרה המדינה לאכוף את הדין על העותרים".
 

עוד הוסיפה ברון כי "אין כל היתכנות להסדרת הבנייה הבלתי חוקית באופן תכנוני; אחד הטעמים המרכזיים להתנגדותה של המדינה למבוקש בעתירות שלפנינו, היא העובדה שהמתחם ממוקם כולו סמוך לדרך ראשית (כביש מספר 1) ועל מקרקעין שייעודם הוא דרך לפי תוכנית מפורטת תקפה, ומטעם זה אין לדברי המדינה כל היתכנות להכשרת הבנייה הבלתי חוקית במתחם. בהינתן האמור, ניתן להניח כי גם בעתיד לא ייעשה שימוש במתחם למגורי אוכלוסייה כלשהי".

 

  ח'אן אל אח'מר

ח'אן אל אח'מר ( חדשות עשר)

 


בנוסף כתבו שופטי בג"ץ כי ישנו חשש שפעולות ההריסה ילוו באלימות: "קיים חשש של ממש להפרות סדר המוניות ואלימות בעת ביצוע צווי ההריסה, במיוחד מצד שוהים שאינם מתושבי המקום, ונוכח קריאות ברשתות החברתיות להגיע למקום ולמחות, אף באופן אלים, נגד מימוש צווי ההריסה. אין לנו אלא להביע תקווה כי הצווים יבוצעו בדרכי שלום"
 

בחודש יולי האחרון הוציא בג"ץ צו עיכוב הליכים להריסת בתי הכפר הבדואי חאן אל-אחמר הנמצא בשטח C בעקבות עתירה שהוגשה על ידי עו"ד עלא מחאג'נה, שמייצג את תושבי הכפר, וברקע הביקורת הקשה שהועברה על המהלך, שאושר בבית המשפט העליון, מצד מדינות אירופה.

תושבי הכפר הבדואי סיפרו באותה עת לחדשות עשר על חששם מפני ההריסה, והדגישו כי רוב התושבים מתנגדים לפינוי, גם אם יתקבל תמורתו פיצוי. "אנחנו נולדנו באדמה הזו, חיים בה 60-70 שנים ועכשיו רוצים לגרש אותנו ממנה בלי רחמים ובלי מצפון", אמר איסמאעיל ערער, תושב הכפר, "לא נעזוב גם אם נמות כאן. אין לנו לאן ללכת".
 

שלושה דיפלומטים אירופים אמרו אז לחדשות עשר כי שגרירי גרמניה, צרפת, בריטניה, איטליה וספרד ביקשו לשקול מחדש את הריסת הכפר, אחרת באירופה יגיבו למעשה. לפי הדיפלומטים, שגרירי חמש המדינות הגדולות באיחוד האירופי נפגשו עם סגן היועץ לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, עודד יוסף, והזהירו כי הריסת הכפר שבין מעלה אדומים לירושלים, תוביל לצעדי תגובה נגד ישראל מצד מדינות רבות באירופה.

 

 ח'אן אל אח'מר

ח'אן אל אח'מר ( google maps)

 

לדברי הדיפלומטים, ביקשו השגרירים כי ישראל תשקול מחדש את הריסת הכפר והדגישו כי הם מודאגים מאוד מכך שהריסת הכפר היא הכנה לבניית התנחלות חדשה בשטח C, שתמנע רצף טריטוריאלי במדינה פלסטינית עתידית.

בתגובה, ישראל דחתה את הבקשה והודיעה כי ההריסה תמשיך כמתוכנן. סגן היועץ לביטחון לאומי אמר בפגישה כי בית המשפט העליון אישר את הריסת הכפר וציין שבמקומו הנוכחי הוא מפגע בטיחותי. עוד הוסיף כי לתושבים הוצעו כמה חלופות מגורים אחרות ולכן ישראל תמשיך בהכנות להריסת הכפר כמתוכנן.
 

בשגרירות צרפת בישראל גינו גם את המהלך. "צרפת מעוניינית להביע את הדאגה שלה בנוגע למצב בכפר חאן אל-אחמר. ההריסה נוגדת את החוק ההומניטרי הבינלאומי בכך שהוא מוביל לפינוי אנשים והעברתם מביתם. אנחנו מבקשים מהרשויות בישראל לא להמשיך בתוכנית בהריסת כפרים בדואים בכלל והכפר חאן אל-אחמר בפרט ולהמנע מהרחבת ההתנחלויות בשטחים הכבושים".
 

באיחוד האירופיי הוסיפו כי "התכוניות של ישראל מהווות איום על פתרון שתי המדינות ופוגעת בסיכוי לשלום. מעשיה מנוגדים לחוק הבינלאומי ואנחנו מצפים שההחלטות בנוגע לכפרים באזור C יבוטלו".
 

המנהל האזרחי חילק בפברואר 2017 כ-40 צווי הריסה למבנים בחאן אל-אחמר כאשר לפני כחודשיים, נדחתה על ידי בית המשפט העליון עתירת התושבים כנגד ההריסה.