הנעלים האדומות המקוריות של דורותי מהסרט "הקוסם מארץ עוץ", רויטרס

"אין כמו בבית": 13 שנים לאחר שנגנבו, הוחזרו נעליה של דורותי

הגנבים שניפצו את הזכוכית שהגנה על הנעליים המקוריות של כוכבת "הקוסם מארץ עוץ" לא הותירו סימני זיהוי, אך ה-FBI הצליח לאתר אותן ולהשיבן למוזיאון על שם ג'ודי גרלנד

הנעליים האדומות של דורותי מהסרט "הקוסם מארץ עוץ" הוחזרו אתמול (שלישי), אחרי 13 שנה, למוזיאון על שם ג'ודי גרלנד שבמינסוטה, ארה"ב, בתום חקירה של ה-FBI. זוג הנעליים, אחד מארבע הזוגות שנעלה גרלנד בסרט הידוע, ששוויו של כל אחד מהם מוערך במיליוני דולרים, נגנב ב-27 באוגוסט 2005.

הנעליים נגנבו מהמוזיאון בשעת לילה. הגנבים, על פי החקירה, פעלו בזריזות, שברו את קופסת הזכוכית ומיד לקחו את הנעליים. לאחר הגניבה, לא נמצאו כמעט רמזים או ראיות שיאפשרו לזהות את הגנבים, כמו עקבות או טביעות אצבע, ומצלמות האבטחה לא פעלה באותו לילה.

עד לאחרונה, הזוג יקר הערך לא נמצא, אולם בשנת 2015, מעריץ אנונימי של הסרט הציע פרס כספי בסך מיליון דולרים בעבור החזרת הנעליים, וביולי 2017 אותר הזוג האבוד על ידי המשטרה המקומית בשיתוף עם ה-FBI. פרטים מועטים פורסמו על החקירה ועל נסיבת מציאתן של הנעליים האדומות.

מיד לאחר שנמצא הזוג, הוא נשלח לבדיקה בוושינגטון על מנת לוודא כי מדובר בזוג המקורי שאבד לפני שנים. אתמול, כאמור, הושב חזרה למוזיאון שבמינסוטה. "היינו בטוחים שהיום הזה יבוא", אמר מפקד המשטרה של גרנד רפידס, סקוט ג'ונסון. "אנחנו אסירי תודה ל- FBI ולכל מי שעבד כדי להביא את האוצר הקולנועי הזה מהצללים אל האור". הוא הוסיף ואמר כי "אחרי הכל, אין מקום כמו בבית", והידהד את אחד הציטוטים המפורסמים ביותר של דורותי.

הסרט הקלאסי "הקוסם מארץ עוץ" הוקרן לראשונה בבתי הקולנוע בשנת 1939. בתפקיד הראשי "דורותי" שיחקה ג'ודי גרלנד, ולכל אורך הסרט היא נעלה זוג אדום ומנצנץ שהפך לאחד מסימני ההיכר של הסרט. הנעליים הוצבו במוזיאון בגרנד רפידס, עיר הולדתה של גרלנד. "נעליה של דורותי הן פריט יקר ערך בתרבות האמריקאית", אמר ג'יל סנבורן, סוכן מיוחד של ה-FBI.