שרי אריסון, יח"צ

עזיבתה של אריסון לא תשפיע לרעה על בנק הפועלים • פרשנות

בעשור האחרון צמצמה אריסון את מעורבותה כבעלת שליטה בבנק, ועזיבתה לא צפויה לטלטל אותו. להפך - בהיעדרה המנהלים צפויים להתחזק, והציבור יגדיל את אחזקותיו

אחרי כעשרים שנות שליטה, שרי אריסון, האישה העשירה בישראל, הודיעה אתמול (שלישי) כי תמכור את מניותיה בבנק הפועלים. המהלך שצפוי להכניס לכיסה מיליארדי שקלים חותם תקופה סוערת שבה הגנה על פיטורי מאות עובדים ועל יו"ר הבנק דני דנקנר, שלבסוף הורשע בפלילים.

החלטתה של אריסון למכור את מניותיה אינה עוד עסקת ענק מהסוג שראינו לא מעט במשק המקומי. המכירה למעשה מוציאה מהזירה את האישה העשירה במשק הישראלי, מי שהונה האישי נאמד ב-6 מיליארד דולר. מזה תקופה מנסה אריסון למכור את חלקה בבנק הפועלים, 20%, אבל עד היום לא הצליחה למצוא משקיעים בסדר הגודל שלה שירצו ויוכלו לרכוש את חלקה בבנק, ששוויו 36 מיליארד שקלים. באישור בנק ישראל, אריסון תמכור את מניותיה בבורסה בהדרגה, על פני שש השנים הקרובות. במצב השוק הנוכחי היא צפויה לקבל עבורן יותר משבעה מיליארד שקלים.

אריסון, שירשה לפני כעשרים שנה את הבנק מאביה המנוח תד, כיכבה מאז בשלל הפרשיות שנקשרו בשמו: ההסתבכות האחרונה של אריסון הגיעה בחודש שעבר, כשנחקרה בפרשת השוחד ששילמה לכאורה חברת "שיכון ובינוי" לפקידים במדינות עולם שלישי. ב-2002 גיבתה באופן פומבי את החלטת הבכירים לפטר 900 עובדים, בתקופה בה הבנק ראה רווחים גבוהים. פיטורי 10% ממועסקי החברה בשיאו של מיתון נחשב לסמל לניתוק של אריסון ממצוקותיה של החברה הישראלית. את תדמיתה הציבורית שיקמה אריסון בעיקר בזכות מפעל הפילנתרופיה שלה, ובראשו פרויקט "יום המעשים הטובים". יוזמותיה נתקלו בתגובה צינית, בעיקר כי במקביל המשיכה להגן על דני דנקנר, יו"ר הבנק, שהורשע בפרשת הולילנד.

 
 
  שרי אריסון
 

שרי אריסון (יח"צ)

 

ב-2009 החלה אריסון לצמצם את מעורבותה כבעלת שליטה, מיעטה להגיע לישיבות והשאירה את ההחלטות בידי הדירקטורים שמינתה. לכן, נראה כי עזיבתה של אריסון לא אמורה להשפיע לרעה על הבנק הגדול בישראל. שלושת הדירקטורים שמינתה יעזבו מייד, אך המנכ"ל והיו"ר ימשיכו כרגיל בתפקידם. למעשה, דווקא בהיעדר מעורבות של טייקונים, המנהלים צפויים להתחזק, והציבור יגדיל את אחזקותיו בבנק.

הבורסה, שלא אוהבת טלטלות חדות, הגיבה רע לעזיבתה של אריסון את בנק הפועלים, ומניית הבנק ירדה בעקבות המהלך ב-3.24%. ירידתה של שרי אריסון מהבמה מצטרפת למגמה של חילופי הדורות במשק. אחרי דנקנר, לבייב, אלוביץ' ואחרים, גם האישה העשירה בישראל יצאה אתמול סופית מהמגרש המרכזי.