בצה"ל מעריכים: הסיכוי להסלמה ברצועה גבוה מהאפשרות להסדרה

עוד סבורים בצבא כי שני האזרחים הישראלים המוחזקים בידי הארגון - בחיים • צה"ל חשף כי בשנה האחרונה הותקפו 202 מטרות בסוריה, כחלק מהמאבק בהתבססות איראן והעברות הנשק

  • פורסם ב:
  • 04/09/2018 17:40
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/09/2018 00:00
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

בצה"ל מעריכים כי אפשרות להסלמה ברצועת עזה - גדולה יותר מהסיכוי להסדרה. במקביל, הצבא הציג את נתוני התקיפות נגד ההתבססות האיראנית בסוריה והברחות הנשק מאיראן לחיזבאללה דרך המדינה המשוסעת בשנה האחרונה: הותקפו 202 מטרות, שבהן 275 רכיבים ו-792 חימושים. בצה"ל מציינים גם כי האיראנים החליטו להתבסס צבאית בעיראק, כפי שעשו בלבנון ובתימן - זאת ברקע הדיווחים על העברת טילים איראנים לעיראק.

הערכת צה"ל בנוגע לסיכויי ההסלמה ברצועה נובעים מכך שחמאס קיבל החלטה אסטרטגית לשבור את הסטטוס קוו ברצועה לאור כשלונותיו. ההערכה בצבא היא שגם לאחר המבצע הבא בעזה, ששמו כבר נבחר, הופץ ומזכיר את השם "צוק איתן" - ישראל וחמאס ידונו בסופו של דבר על אותם דברים שהצדדים מדברים עליהם כעת.


בצבא אף מעריכים כי אברה מנגיסטו והישאם א-סייד המוחזקים בידי חמאס ברצועה - נמצאים בחיים. באשר לגופותיהם של הדר גולדין ואורון שאול, בצה"ל קובעים כי הגופות מצויות בידי חמאס, זאת בניגוד לפרסומים לאחרונה שטענו אחרת.

באשר למנהרות הטרור של חמאס, צה"ל מעריך כי כיום נותרו מנהרות בודדות ברצועה, לאחר סיכולן של 15 מנהרות לאחרונה. עד כה נבנה שליש מהמכשול התת קרקעי נגד המנהרות סביב עזה.

בצה"ל אף התייחסו לפרסומים השונים שביקרו את הצבא והרמטכ"ל על היעדר הפעלת כוח מספקת ברצועה. "מי שאומר שאם נפעיל עוד קצת כוח נגד הטרור ברצועה, הטרור יסתיים – לא מבין על מה הוא מדבר", אמרו בצה"ל. "אלו הם מוכרי אשליות".

 תרגיל חטיבת גולני

תרגיל חטיבת גולני (דובר צה"ל)

 
 

לאור הפרסומים האחרונים אודות הפגיעה הקשה בתקציב אונר"א, צה"ל הציג לדרג המדיני את עמדתו בסוגיית קטיעת הסיוע לארגון הפליטים הפלסטינים. צה"ל מסר כי אונר"א מספק מזון ותרופות ל-1.2 מיליון פלסטינים ברצועת עזה וכ-280 אלף תלמידים לומדים במוסדותיו. על פי עמדת הצבא, שהוצגה לדרג המדיני, אם יקטע הסיוע לאונר"א, יהיה צורך במענה חליפי לעזתים על מנת למנוע משבר הומניטרי ברצועה.


צה"ל אף הציג אתמול (שלישי) מכתב ששלח הרמטכ"ל גדי איזנקוט ב-30 באוגוסט לוועדת חוץ וביטחון שבה קבע כי "צה"ל נמצא בכשירות גבוהה למלחמה ביחס לכל תרחיש איום וייחוס". זאת בעקבות דבריו של נציג קבילות חיילים, שטען שצבא היבשה של צה"ל אינו ערוך למלחמה. לדברי צה"ל, כשירות הצבא למלחמה טובה, והמאזן האסטרטגי של ישראל במזרח התיכון הוא הטוב ביותר ב-70 השנים האחרונות. לפי הערכת צה"ל, ב-2018 אין לאויב כלשהו כוונה התקפית נגד מדינת ישראל.

במקביל, הרמטכ"ל איזנקוט החליט שלא להתערב בסוגיית מינוי מחליפו ולא להמליץ לשר הביטחון איזה אלוף הוא סבור שהוא המועמד הטוב ביותר להתמנות לרמטכ"ל ה-22. 

 המכתב ששלח הרמטכ"ל איזנקוט לנתניהו בנוגע לכשירות צה"ל למלחמה

המכתב ששלח הרמטכ"ל איזנקוט לנתניהו בנוגע לכשירות צה"ל למלחמה ( חדשות עשר)

 


בתוך כך, צה"ל אישר כי בשנים האחרונות הועבר סיוע הומניטרי למורדים המתונים בסוריה, ובו גם ציוד רפואי שהועבר למי שבישראל מכנים "בני המקום" – התושבים הסונים של הכפרים הסוריים ברמת הגולן. עוד לדברי צה"ל, הכוחות האיראניים בסוריה נפגעו משמעותית לאחר התקיפות במבצע "בית הקלפים", נגד 70 יעדים איראנים, דבר שהוביל את טהראן לעצור ולחשב מחדש את פעולותיה בסוריה.