זעם על סרטון ראש השנה של ליברמן: "מעודד הטרדות מיניות"

השר פרסם קטע וידאו, ובו מוצגת טכניקה לזיהוי מטען חבלה על אישה ערבייה - הכנסת מצלמה מתחת לבורקה. "הסרטון מקדם פגיעה בנשים". לשכת השר: "מדובר בקטע הומוריסטי"

שר הביטחון אביגדור ליברמן פרסום היום (שלישי) סרטון לרגל ראש השנה – ועורר זעם וטענות לכך שהתוכן אינו ראוי ופוגעני כלפי נשים.

בסרטון נראה מדריך הכושר מתן גביש, שעליו מבוססת לכאורה דמותו של מדריך קרב המגע ערן מורד, שאותו מגלם סשה ברון כהן בסדרה "מי זו אמריקה". בסרטון מובאים קטעים הדומים למתיחות של כהן במערכוניו. בין היתר, מציג המדריך לליברמן מכשיר שמזהה טרוריסטים, שמצפצף כאשר הוא מועבר על גופו של השר.

החלק שעורר ביקורת מציג את גביש משתמש בטלפון סלולרי על מקל סלפי ומכניס אותו מתחת לבורקה של אישה ערביה, כדי לגלות אם יש עליה מטען חבלה. אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אמרה כי "בחירתו של שר הביטחון ליברמן להציג אקט של ביזוי מיני של נשים מוסלמיות כברכה לשנה החדשה היא עקומה ומעוותת".

לדברי סוליציאנו, "ליברמן מציג את הביזוי וההשפלה שעוברות נשים במסגרת בידוק ביטחוני כאקט מצחיק. צילום מתחת לחצאית הוא עבירה פלילית, ואילו סרטון זה מכשיר הטרדות מיניות והופך אותן לבדיחה. במקום לדאוג לביטחונן של נשים מעודד ליברמן הטרדות מיניות ומציגן כאקט קומי חסר חשיבות. על שר הביטחון להתנצל מיידית ולהוריד את הסרטון שמשאיר טעם רע מאוד עבור הצופות והצופים".

 סרטון הברכה לשנה החדשה של אביגדור ליברמן
 

הקטע מעורר הזעם מסרטון ברכת ראש השנה של ליברמן (טוויטר)

 

חברת הכנסת מירב מיכאלי הגיבה לסרטון בחשבון הטוויטר שלה וכתבה: "ליברמן צריך להסיר לאלתר את הסרטון ולהתנצל מאד וגם לקיים בכל משרד הבטחון הדרכה יסודית על החוק למניעת הטרדה מינית. מר ליברמן, לכל הנשים יש חצאיות ואסור לצלם אשה מתחת לחצאית בלי קשר לאורך שלה או לדת שלה".

מנכ"לית עמותת כולן, ברכה ברד, הוסיפה: "עוד גבר ישן שלא מבין את העידן החדש שבו הוא נמצא. יש הבדל גדול בין קומיקאי שמציג תכנים בצורה הומוריסטית, לשר שאמור להיות אחראי על הביטחון של אזרחיות ואזרחי ישראל. אם השר ליברמן חושב שזה לגיטימי להציג בסרטון בכיכובו שיטות לצילום נשים מתחת לחצאית כחלק מצורך ביטחוני, הוא לא צריך להיות שר ביטחון במדינת ישראל. זכותן של נשים לחיות בסביבה מוגנת ובטוחה ללא צורך לחשוש מגברים שעשויים להטריד אותן. שר ביטחון שמציג לראווה סרטון שכזה הוא לא שר שמקדם ביטחון הוא שר שמקדם פגיעה והטרדה בנשים".

מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה: "מדובר בסרטון הומוריסטי לשנה החדשה וכך יש להתייחס אליו"