הפרקליטות על תיקי רה"מ: קיצור זמן לא יכול לבוא על חשבון האמת

הפרקליטה המלווה את חקירות נתניהו הבהירה: "לתיק 4000 יש משמעות גדולה, נגיש המלצות על כל התיקים ביחד". המשנה ליועמ"ש: מקווה שהחלטת היועץ תגיע בחלק הראשון של 2019

עו"ד ליאת בן ארי, פרקליטת מיסוי וכלכלה המלווה את חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמרה היום (שלישי) כי "אחריות כבדה מוטלת על כתפינו. נכון שיש תיקי 1000 ו-2000, אבל גם יש תיק 4000, יש לו משמעות גדולה". תיק 4000 נוגע לפעולות של נתניהו שקשורות למיזוג "בזק" ו"יס", שעל פי החשד נעשו בתמורה לסיקור אוהד באתר "וואלה".

בן ארי הבהירה כי "הדברים קשורים אחד בשני וזו החלטה שקיבלנו, להמליץ על הכול ביחד. לא ניתן לקבל החלטות מהירות". בדבריה בוועידת המשפט השנתית בתל אביב, היא הוסיפה כי "קיצור הזמן לא יכול לבוא על חשבון האמת. לא אוכל להמליץ משהו שלא אהיה בטוחה בו". היא עוד ציינה כי "אנו נמצאים בהשלמות חקירה בתיקי 1000 ו-2000. מדובר בשאלות מורכבות. זה לא אם יש דם על הסכין או לא, מדובר בסוגיות מורכבות".

"אתם מבקשים משהו שאנחנו לא יכולים לעשות אותו", הבהירה. "בימים אלו ממש יש השלמות חקירה שמבוצעות, גם ב-1000 וגם ב-2000, חלק מהם נובעים כתוצאה מ-4000". היא הוסיפה כי "אנחנו כבר יושבים וכותבים חוות דעת בשני התיקים האלו, אנו מדברים על חודשים".

פרקליטת מיסוי וכלכלה, ליאת בן ארי
 

פרקליטת מיסוי וכלכלה, ליאת בן ארי והמשנה ליועמ"ש רז נזרי (חדשות עשר)

 

רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הוסיף בדבריו בוועידה כי הוא "מקווה שהחלטת היועץ תגיע בחלק הראשון של 2019". הוא הוסיף כי בתיק 4000, הסכם עד המדינה שנחתם עם יועץ התקשורת לשעבר של משפחת נתניהו, ניר חפץ, "הביא איתו עשרות או מאות קלטות שיש בהן מאות או אלפי שעות של שמע". לדבריו, "מה היה צריך לעשות? היה לנו ברור שאם לוקחים את כל החומרים, זה לוקח עוד חודשים, אבל מה אנחנו אמורים לעשות? לעצום עינינו ולסתום אוזנינו? אולי בקלטות יש ראיות מרשיעות או מזכות? האחריות שלנו היא לבדוק את זה. מצפים שנעצור ונקבל החלטוה עכשיו?".

"פרשת עמותות ברק נפתחה בשנת 2000 ונסגרה בשנת 2003, ובאמצע בחירות שברק התמודד בהן - וגם אז היו טענות, איך יש בחירות כשבאמצע יש חקירה", אמר נזרי, "אני לא זוכר את ברק שביקש להאיץ את החקירה. מה לעשות שחקירות לוקחות זמן".

עם זאת, הוא ביקר את קריאותיו של ראש הממשלה לשעבר לזרז את החקירה. "ברק הרי בטח רוצה להגן על שלטון החוק ושתתקבל החלטה מהר, אבל אנשים שוכחים שגם יועמ"ש זה שלטון החוק", טען נזרי, "כשבא אדם כזה, ראש ממשלה לשעבר, ואומר לא 'למה התעכבתם או לא', אלא מטיל כתם בטוהר השיקולים - אמירות כאלה הם לא פחות פגיעה בשלטון החוק".

"בחודשים האחרונים רואים כל הזמן, מצד אחד של המפה הפוליטית אומרים, 'אתם מגנים, מנדלבליט מגן על נתניהו', ומצד שני גורמים אחרים שאם היו יושבים פה היו אומרים, 'רודפים את ראש הממשלה'", עוד אמר נזרי. "אני רוצה לומר דבר ברור: שניהם טועים - לא ימין ולא שמאל, אנחנו הולכים ישר. כשהולכים עם אמירות כאלה, זאת פגיעה בשלטון החוק".

 נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה
 

נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה (רויטרס)

 

בדיון בבית משפט השלום בתל אביב שנערך ביום חמישי, אמרה נציגת הפרקליטות כי גורמי החקירה במשטרה סבורים כי החקירה בתיק 4000 תסתיים בתוך כחודש, מיד לאחר החגים.

בשבוע שעבר פורסם כי מסתמן כי המשטרה תמליץ להגיש נגד רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, כתב אישום בחשד לקבלת שוחד בצוותא עם ראש הממשלה ושיבוש הליכי משפט במסגרת תיק 4000. במשטרה סבורים ששרה נתניהו הייתה מודעת להטבות שניתנו לבזק. עם זאת, היועמ"ש לא צפוי לקבל את ההמלצה. ההערכה היא כי ההמלצות בתיק יועברו לפרקליטות בתוך חודשיים.

יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, היה מעורב בשליחת מסרונים וגם ידע על ההטבות שניתנו לכאורה לבזק. עם זאת, מידת מעורבותו לא ברורה ולכן לא ידוע אם המשטרה תמליץ על אישום נגדו.


מטעם ראש הממשלה נמסר בתגובה לפרסום כי "יאיר ושרה נתניהו כלל אינם עובדי ציבור. הניסיון לטיפול עליהם עלילת שוחד בגלל כמה פניות דוברות שגרתיות בנוסח 'שרה נתניהו נפגשה עם ניצולי שואה', הוא הזוי. כשההאשמות נגד ראש הממשלה נתניהו קורסות, ממציאים לוליינות משפטית מופרכת נגד בני משפחתו, בניסיון לייצר בכוח האשמה על עבירה שלא הייתה. לא רק שאין פה בשר, אין אפילו עצם".

 שאול אלוביץ
 

שאול אלוביץ ( אייל טואג)

 

כמו כן, נציגי המשטרה אמרו בדיון בשבוע שעבר, שנערך בבית משפט השלום בתל אביב ועסק בהקפאת נכסיהם של בני הזוג אלוביץ', כי ישנן ראיות לכך ש"בני הזוג נתניהו היו מודעים למשמעות הכלכלית של מעשיהם". עוד הבהירו נציגי המשטרה כי אשת ראש הממשלה חשודה בלקיחת שוחד במסגרת תיק 4000. יש לציין כי החשד נגד שרה נתניהו, כמו גם החשדות נגד בנה יאיר, אינו חדש והיא אף נחקרה בעבר בחשד למעשים אלו. עם זאת, זו הפעם הראשונה שהמשטרה מצהירה זאת בבית המשפט.

לפני כשבועיים וחצי נחקר ראש הממשלה בפעם ה-11 ועומת עם עדות שהעניק השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן. בעדותו לפני כחודש ברשות לניירות ערך, ארדן דיבר על הרפורמות בשוק הסיטונאי, אלה שנועדו להיטיב עם המתחרות של בזק. לאחר שאבי ברגר, מנכ"ל משרד התקשורת הקודם, פוטר, השתנתה גם עמדת המדינה בעתירות שעמדו בפני בג"ץ בנושא. 

במקביל לחקירת נתניהו, נחקר גם שאול אלוביץ', בעלי "וואלה" ובזק. המשטרה סבורה שנתניהו פיטר את ברגר על מנת להיטיב עם אלוביץ' ולבקשתו. נתניהו הכחיש את הטענה הזו וטען שאם ברגר פוטר בסופו של דבר, הרי שזה קרה בגלל שמדובר במשרת אמון. ההערכה היא שכתב אישום בכפוף לשימוע יוגש בתוך חצי שנה לכל המוקדם.

הפרקליטות סבורה שיש להאשים את נתניהו בשוחד ובכך היא מיישרת קו עם עמדת המשטרה. עם זאת, למשטרה ולפרקליטות אין "אקדח מעשן" בתצורת עד או הקלטה שיצביע על הקשר בין הסיקור האוהד ב"וואלה" וההטבות לבזק לכאורה. כמו כן, המשטרה תמליץ על הגשת כתב אישום נגד שאול אלוביץ' ורעייתו איריס בגין מתן שוחד.