ריבלין עם דוטרטה, מארק ניימן/לע"מ

דוטרטה לנשיא: "נקנה נשק רק מישראל - במדינות אחרות יש מגבלות"

נשיא הפיליפינים הבהיר בשיחה עם ריבלין כי הוא "שומר על מוסר". ריבלין הודה לדוטרטה, שהשווה את עצמו להיטלר, על המקלט שהוענק ליהודים בשואה, והוסיף: "היטלר היה השטן"

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה אמר היום (שלישי) כי "ההנחיות לאנשי הצבא שלי זה שבתחום הציוד הצבאי והנשק יש רק מדינה אחת לקנות ממנה - מישראל". לדבריו, בפתח פגישתו עם הנשיא ראובן ריבלין בירושלים, "ארה"ב היא חברה טובה, אבל אם נקנה ממנה יש מגבלות, כך גם סין וגרמניה".

"אני לא רואה סיבה שתהיה בעיה איתנו מהבחינה הזאת", הבהיר דוטרטה. "אנחנו רחוקים מכם ולא קשורים לבעיות כאן. אנחנו שומרים על מוסר ועקרונות הדמוקרטיה". זאת, חרף דיווחים על שימוש מופרז ולא מידתי בכוח מצד כוחות הביטחון הפיליפיניים תחת שלטונו של דוטרטה, ובצל מחאת פעילים למען זכויות אדם מחוץ לבית הנשיא בעת הפגישה, שדרשו להימנע מסחר בנשק עם המשטר הפיליפיני. 

הפגנה מחוץ לבית הנשיא במחאה על מכירת נשק לפיליפינים
 

הפגנה מחוץ לבית הנשיא במחאה על מכירת נשק לפיליפינים (רויטרס)

 
 
 
 

דוטרטה עוד ציין כי במקרים רבים ארצו קיבלה סיוע מישראל בתחום המודיעין. "בתחום הטרור אנחנו צריכים להילחם כדי לנצח אויב משותף", טען. "התחלנו להפציץ יעדים במינדנאו במסגרת המלחמה הזאת", הוסיף דוטרטה, בהתייחסות לאי בדרום מדינתו, שם נאבק הצבא בכוחות אסלאמיסטיים. 

הנשיא ריבלין, מצדו, הודה לדוטרטה, שהשווה את עצמו בעבר להיטלר, על המקלט שהפיליפינים העניקה ליהודים בזמן השואה. "כל העולם החופשי, כל האנושות אז - הרגישו שהיטלר היה השטן בכבודו ובעצמו. ראית ביד ושם את הדברים אמש והרגשת את סבלם של אלה שחוו את האסון בשואה", אמר ריבלין לדוטרטה.

אמש ביקר הנשיא השנוי במחלוקת במוזיאון "יד ושם" שבירושלים, והדליק משואה לזכר הנספים בשואה. "שהעולם ילמד את השיעור מהפרק המזעזע הזה בהיסטוריה האנושית. שלבבות האנשים ברחבי העולם ישארו פתוחים, ושמוחותיהם ילמדו לעבוד יחד למען השגת חוף מבטחים לכל הנרדפים", כתב דוטרטה בספר המבקרים.

 נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה במוזיאון יד ושם
 

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה במוזיאון יד ושם (רויטרס)

 

אתמול נפגש הנשיא דוטרטה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בפתח הפגישה בחרו שני המנהיגים להתייחס לנושא השואה, נתניהו אמר: "אנו זוכרים את תפקידה החשוב של הפיליפינים שקיבלה פליטים יהודים במהלך השואה", ועמיתו הפיליפיני המחיש את האמירה באמצעות קשריו האישיים לסיפור ההיסטורי: "בתי פה, היא זימרמן - צאצאית של יהודי שהגיע לפיליפינים לפני שנים רבות, בזמן השואה". לסיום אמר דוטרטה: "שנמשיך להיות מבורכים ביחסים חזקים".

על פי דוחות שפרסמו ארגוני זכויות אדם בין לאומיים, המשטרה הפיליפינית ירתה למוות ב-12 אלף אזרחים תחת כהונתו של דוטרטה, שזכה על ידי מגזין "טיים" לכינוי "המעניש". סהר ורדי מארגון "חמושים" לפיקוח על הייצוא הביטחוני הישראלי, התייחסה להגעתו לארץ, ואמרה: "זה מצב אבסורדי - אדם שמשווה עצמו להיטלר בצורה חיובית יבקר ביד ושם ויחנוך אנדרטה לזכר חסידי אומות עולם". דוטרטה נודע בעולם בעיקר בשל אמירותיו השעורייתיות, ביניהן גם הצדקת מעשי אונס, התגאות בהרג אזרחים, ותקיפה מילולית נגד נשיא ארצות הברית ברק אובמה.   

ורדי הצביעה על הבעייתיות ביחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות: "המצב הפנימי בפיליפינים הוא אמנם הבעיה העיקרית - אבל זה נעשה בנשק ישראלי. צרכני הסמים נורים, בין היתר, על ידי נשקי תבור, נגב, גליל וספייק, וזה אומר שיש לנו איזושהי אחריות על זה. הביקור כאן זו הזדמנות לדבר על זה".

טרם לביקורו, דיווחה התקשורת בפיליפינים כי דוטרטה שוקל לרכוש מישראל ציוד צבאי ואחר עבור משמר החופים הפיליפיני. יועצו המיוחד של דוטרטה, כריסטופר לורנס, אמר בריאיון כי לנשיא יצטרפו מפקדי ממשמר החופים בביקור. "הם יבדקו את האפשרות לרכוש ציוד כדי להפוך את משמר החופים למודרני יותר", אמר.