מפגינות נגד מתן זכויות לקהילת הלהט"ב במלזיה, רויטרס

זוג לסביות ספג עונש הלקאה במלזיה: "הגיע הזמן שנתבגר כחברה"

אחת מחברי הפרלמנט במדינה התייחסה לעונש שהוצא לפועל אל מול קהל של כמאה אנשים: "לא כך עובד חינוך". מחוקק אחר: "האסלאם מלמד הענקת כבוד לכל אדם באשר הוא"

חבר פרלמנט במלזיה התייחס הבוקר (שלישי) לעונש המלקות שנגזר על שתי נשים שהורשעו בקיום יחסים חד-מיניים, והוצע לפועל אתמול. צ'ארלס סנטיאגו, המייצג את מדינת סלנגור בבית המחוקקים, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "עלינו להתבגר כחברה, וללמוד כיצד להכיל שונות".

סנטיאגו התייחס בסדרת הציוצים גם לאוסף התמונות ממעמד ההלקאה בבית המשפט, שפורסם לציבור: "נדהמתי למראה התמונות המשפילות של מאה אנשים הבוהים בשתי הנשים המוכות", כתב, והוסיף: "עלינו להפסיק לחדור לפרטיותם של אנשי קהילת הלהט"ב, להפסיק לסמן אותם כמטרה, ולהפסיק להתעלל בהם".

כעסו של סנטיאגו הדהד וזכה לתמיכה מחבר פרלמנט מלזי נוסף, קהירי ג'מלודין ממדינת רמבאו, שכתב: "האסלאם מלמד הענקת כבוד לכל אדם באשר הוא. מידת הרחמים עדיפה על עונש". גם עמיתתם לבית המחוקקים, האנה יהו, התייחס לעונש באומרה: "לא כך עובד חינוך".   

משתתפים מוסלמים במצעד הגאווה בלונדון
 

משתתפים מוסלמים במצעד הגאווה בלונדון (getty images)

 

כזכור, שתי נשים הורשעו במלזיה בגין קיום יחסי מין לסביים, האסורים על פי החוק במדינה. העונש שגזר עליהן בית המשפט כלל, בין היתר, שש מלקות באמצעות מקל. העונש החמור גרר מחאה מצדם של פעילי זכויות אדם, שטענו כי מדובר בעינוי. ברקע ההתנגדות, דחה בית המשפט השרעי העליון את ביצוע גזר הדין, מבלי להזכיר את המחאה, ובטענה כי מדובר בעיכוב הנובע מ"אילוצים טכניים". ניסיונות להשיג תגובה רשמית מבית המשפט לא צלחו. ואתמול הוצע העונש לפועל אל מול בניין בית המשפט ההומה.

הקהילה הלהט"בית במלזיה נרדפת באופן מתמשך. קבוצות פעילים למען זכויות אדם טוענות כי בחודשים האחרונים ניכרת מגמת עלייה באי הסובלנות כלפי קהילת הלהט"ב במדינה.

לפני כשלושה שבועות, אישה טרנסג'נדרית הותקפה על ידי קבוצת מוסלמים בעיר סרמבן שמדרום לקואלה לומפור. מוקדם יותר החודש, הרשויות הסירו דיוקנאות של שתי פעילות בקהילה מתערוכת צילומים, בטענה כי הן מעודדות פעילויות להט"ביות.