קלייר וויינלנד, חולת סיסטיק פיברוזיס, חדשות עשר

"חיים בעלי משמעות": חולת CF שפעלה לשינוי תודעתי מתה בגיל 21

קלייר ווינלנד שהתפרסמה ברשת ונגעה לליבם של מיליונים נכנעה למחלתה לאחר ששהתה בתרדמת. מהעמותה שהקימה נמסר כי איבריה ייתרמו. "המוות הוא בלתי נמנע"

קלייר ווינלנד, חולת CF שהצליחה ליצור שינוי תודעתי אודות המחלה ונגעה לליבם של מיליונים, נכנעה אתמול (שני) למחלתה, והיא בת 21. בהודעה מטעם העמותה שהקימה נכתב כי איבריה יתרמו. "נשתמש במילותיה של קלייר: 'המוות הוא בלתי נמנע, אך הפיכת החיים לבעלי משמעות היא אפשרות הנתונה בידינו'", לשון הודעת העמותה.

לאחר שחיה כנגד כל הסיכוים והערכות הרופאים במשך למעלה מעשר שנים, עברה בשבוע שעבר ווינלנד ניתוח מורכב להשתלת ריאות שהוגדר כהצלחה. אך לאחריו שקעה בתרדמת כתוצאה משבץ מוחי, ואמש, כאמור, נקבע מותה. היא נולדה עם מחלת הסיסטיק פיברוזיס, והרופאים העריכו כי תוכל לחיות רק עד גיל 10.

לאחר שהתאוששה באופן נדיר מתרדמת בגיל 13, הקימה עמותה למען משפחות ילדים החולים במחלה. במרוצת חייה עברה מעל ל-30 ניתוחים. "בעזרת העמותה התאפשר להגיע לאנשים, לעזור לאנשים ולתרום לאנשים", סיפרה וויינלנד, "לא כי אני אדם נהדר, אלא כי הצלחתי ליצור במהלך החיים שלי משהו שאני מתגאה בו".

 קלייר וויינלנד, חולת סיסטיק פיברוזיס
 

קלייר וויינלנד, חולת סיסטיק פיברוזיס המפורסמת (חדשות עשר)

 

בד בבד, היא הרצתה ב"טד", וניהלה ערוץ יו-טיוב, שתכניו נצפו על ידי מיליוני אנשים ברחבי ארה"ב. וויינלנד שמה לעצמה למטרה להשתמש ברשת החברתית כדי לגרום לציבור שלא להירתע מחולי CF. "אנשים מפחדים לשאול מה יש לך, 'אכפת לך אם אני אשאל למה יש לך את זה?' אני חושבת לעצמי, אלוהים אדירים...", היא הסבירה באחד הסרטונים.

לאחרונה, נודע לוויינלנד שתזדקק להשתלת ריאות על מנת לשרוד. "לא קלטתי עד כמה לא ציפיתי לחיות זמן רב כל כך, מעולם לא ציפיתי שיהיה לי סיכוי", אמרה הצעירה כשבישרה לעוקביה ביו-טיוב על הניתוח הצפוי.