טראמפ מזהיר את אסד, פוטין ורוחאני: אל תתקפו את אידליב

הנשיא האמריקני כתב בטוויטר כי אסור לנשיא סוריה לתקוף "בפזיזות" את המחוז, והוסיף כי רוסיה ואיראן יטעו אם ישתתפו במהלך זה. ניקי היילי: "כל העיניים על אידליב"

  • פורסם ב:
  • 04/09/2018 01:53
  • |
  • עודכן ב:
  • 04/09/2018 04:05
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

הלחימה בסוריה: נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הזהיר הלילה (שלישי) את נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, שלא לתקוף את אידליב. נוסף על כך, התרה טראמפ ברוסיה ובאיראן שלא לקחת חלק במהלך זה, שעלול להוביל לאסון הומניטרי גדול. הדברים נכתבו בחשבון הטוויטר שלו של הנשיא האמריקני.

"אסור לנשיא אסד לתקוף בפזיזות את מחוז אידליב", כתב טראמפ, "הרוסים והאיראנים יעשו טעות הומניטרית חמורה אם ייקחו חלק באסון ההמוניטרי הפוטנציאלי. מאות אלפי אנשים עלולים להיהרג. אל תתנו לזה לקרות!".

גם שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, התייחסה לנושא וקראה בחשבון הטוויטר שלה לצבא סוריה שלא להשתמש בנשק כימי בקרב הצפוי באידליב: "כל העיניים נשואות לאסד, רוסיה ואיראן באידליב", כתבה היילי, בצירוף ההאשטאג "לא לנשק כימי". 

 
 
 
 בשאר אסד
 

בשאר אל-אסד (רויטרס)

 

כזכור, שירותי המודיעין בארצות הברית הרכיבו בנק מטרות לתקיפת מתקני נשק כימי בסוריה. כך דווח  בשבת ברשת CNN. טרם התקבלה החלטה לתקוף בסוריה, אך בכיר בממשל טראמפ אמר כי בנק המטרות נועד לאפשר לצבא האמריקני להגיב בזריזות אם אסד יתקוף שוב את אזרחיו בנשק כימי.

בשבועות האחרונים ממשל אסד העביר לאידליב מסוקי תקיפה, שהממשל האמריקני חושש שישמשו להטלת פצצות כלור על המורדים. אפשרות נוספת שמדאיגה את בכירי הממשל האמריקני היא מתקפה קונבציונלית על העיר, שעשויה להביא למותם של אלפים, ולהעמיק את המשבר ההומניטרי בגבול סוריה-טורקיה.

המערכה באידליב מגבירה את המתח בין ארצות הברית לרוסיה. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, האשים ביום שישי את ארגון "הקסדות הלבנות" בתכנון מתקפה מבוימת על העיר, כדי להצית את האזור ולהפיל את האשמה על משטר אסד: "בעקבות מידע שבידינו, על פרובוקציה מתוכננת של 'הקסדות הלבנות' הזהרנו את המערב שלא להתערב, ולא לשחק באש".

הפנטגון הגיב לדבריו של לברוב:."רוסיה יצאה בקמפיין שקרים אינטנסיבי שמטרתו לפגוע באמינותן של ארצות הברית ובנות בריתה", נכתב בהצהרה ששחרר שון רוברטסון, דובר הפטנגון. "אבסורדית מכולן היא הטענה שארגוני זכויות אדם מתכננים תקיפה כימית כדי להצדיק תקיפה אמריקנית בסוריה. השקרים שרוסיה מפיצה מסמנים את ניסיונה לחמוק מראש מאחריות לזוועות שיתרחשו אם אסד ישתמש שוב בנשק כימי".

 ילדה שנפגעה מתקיפה של משטר אסד בסוריה

ילדה שנפגעה מתקיפה של משטר אסד בסוריה (רויטרס)

 

כזכור, שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם אמר ביום חמישי כי צבא אסד מתכוון לכבוש את מחוז אידליב מידי המורדים. "נלך עד הסוף", אמר אל-מועלם, "ננסה להימנע מהרג אזרחים, מטרתנו המרכזית הם לוחמי ג'בהת א-נוסרה". דברי שר החוץ הסורי נאמרו לאחר שנפגש עם מקבילו הרוסי, סרגיי לברוב.

בהתייחסו להאשמות נגד הצבא הסורי כי השתמש בלחימה במורדים בנשק כימי, אמר אל-מועלם כי "אין לנו צורך בנשק כימי, ואין לנו כלל נשקים מסוג זה". "אנחנו נמצאים בשלבים האחרונים של מיגור הטרור ובשחרור ארצנו ממחבלים", חתם שר החוץ הסורי.

שר החוץ הרוסי אמר לאחר פגישת השניים כי "המפגש הזה התרחש בזמן המתאים, משום שהמשימה לעצור את הטרור בסוריה עדיין קיימת". "כל היסודות כבר מונחים כדי להתחיל ליצור תנאים עבור שלום ולמען שובם של הפליטים", הוסיף לברוב".

בתוך כך, מקור המקורב למשטר מסר מוקדם יותר כי צבא אסד מתכונן, בתמיכת רוסיה, לקראת מתקפה הדרגתית במחוז אידליב שבצפון מערב המדינה, בו נותרו עוד מורדים. לדברי המקור, "בקרוב תחל המתקפה". בד בבד, דובר הקרמלין טען כי מחוז אידליב הפך ל"מעוז טרוריסטים" והבהיר כי יש להתמודד עם הבעיה, להגדרתו. הוא הוסיף כי ההיקף הנרחב של התרגיל הצבאי הרוסי הצפוי בים התיכון "מוצדק, בשל המצב הקשה בסוריה".