מטוס איראני (ארכיון), חדשות עשר

"גורמי מודיעין: איראן מבריחה נשק לחיזבאללה במטוסים אזרחיים"

אנשי ביון מערביים מסרו ל"פוקס ניוז" כי מטוסי חברה שחלק ממנהליה ב"משמרות המהפכה", טסים במסלולים לא שגרתיים כדי להעביר אמל"ח ללבנון. "בוחנים את יכולות המערב לסכל"

גורמי מודיעין מערביים טענו אמש (שני) כי איראן מבריחה רכיבים לייצור נשק מדויק לארגון חיזבאללה, באמצעות מטוסים של חברת " Qeshm Fars Air", ששלושה מחברי מועצת המנהלים שלה חברים במשמרות המהפכה. כך דווח ב"פוקס ניוז".

חשדם של גורמי הביון התעורר כאשר הבחינו במטוסים של החברה טסים מאיראן ללבנון במסלולים ארוכים ובלתי שגרתיים. ב-9 ביולי יצא מטוס בואינג 747 מבסיס חיל האוויר בטהראן, ובדרך ללבנון ביצע עצירה בנמל התעופה הבינלאומי בדמשק. לאחר מכן, טס לעבר לבנון דרך צפון המדינה, ולא כמקובל. במקרה נוסף, שאירע ב-2 באוגוסט, מטוס נוסף ביצע מסלול דומה, אך מבלי לנחות בדמשק באמצע המסלול.

 
 
 
 מסלול המטוס האיראני ללבנון בדרכים לא שגרתיות
 

מסלול המטוס האיראני ללבנון בדרכים לא שגרתיות (גוגל מפות)

 

לדברי הגורמים, הרכיבים נועדו עבור מפעלים איראניים הפועלים ללבנון. "האיראנים מנסים להופיע עם דרכים חדשות לצורך הברחת נשק מהמדינה לבעלות בריתה במזרח התיכון", מסרו גורמי הביון, "הם בוחנים את יכולות המערב להכשיל מאמצים אלו".

 מסלול המטוס האיראני ללבנון בדרכים לא שגרתיות
 

מסלול המטוס האיראני ללבנון בדרכים לא שגרתיות (גוגל מפות)

 

כזכור, משרד החוץ בטהראן התייחס בשבת לראשונה לדיווח שפורסם בשבוע שעבר בסוכנות הידיעות רויטרס, לפיו איראן העבירה לאחרונה טילים בליסטיים לעיראק. "הטענה הזו שקרית, לא נכונה ומגוחכת", נמסר ממשרד החוץ האיראני, "מטרת הפרסום להשפיע לרעה על יחסי החוץ של טהראן, בפרט על היחסים עם שכנותיה".

גם בארה"ב הגיבו, ותקפו את איראן. שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "מודאג מאוד מהדיווח לפיו איראן העבירה טילים בליסטיים לאדמת עיראק. אם יש אמת בדברים, מדובר בהפרה בוטה של הריבונות העיראקית ושל החלטת מועצת הביטחון של האו"ם. בגדד צריכה להחליט מה קורה בשטחה - לא טהראן".

בשישי, אמר גורם ישראלי בכיר לחדשות עשר, כי ישראל יודעת שאיראן העבירה את הטילים האחרונים לעיראק, ואף עקבה מקרוב אחר המהלך. עוד הוסיף כי ישראל ידעה על המהלך האיראני מזה כמה שבועות וכי בירושלים עוקבים מקרוב אחרי המהלך. הפקיד הבכיר ציין כי ההערכה בישראל היא שהאיראנים העבירו את הטילים לעיראק בתגובה לתקיפות הישראליות נגד הבסיסים האיראנים בסוריה והקושי הגובר שלהם לפעול נגד ישראל משטח סוריה.

על פי הדיווח ברויטרס, איראן העבירה טילים בליסטיים אל תוך עיראק, מסרה חלקם לידי מיליציות שיעיות ומנסה לפתח תשתית ייצור טילים בעיראק. לטילים יש טווח שיכול לפגוע בתל אביב ובריאד. לפי שלושה גורמים רשמיים באיראן, שני אנשי מודיעין מעיראק ושני גורמי מודיעין מערביים, איראן העבירה את הטילים למיליציות, בעלות בריתה בעיראק, במהלך החודשים האחרונים. חמישה מהמקורות אמרו כי איראן מסייעת לאותן קבוצות לייצר טילים כאלה בעצמן.