יותר שילוב - אך גם יותר הדרה: השנה של החיילות בצה"ל

לצד זינוק במספר הנשים בתפקידים קרביים, צצו השנה לא מעט עדויות על הדרה בצה"ל. "אם היום אוסרים עליהן ללבוש חולצה לבנה, מה יגידו להן מחר?" • דו"ח תשע"ח

מספר הלוחמות בצה"ל צמח ב-400% בעשור האחרון. למרות זאת, ואולי בגלל, צצים עוד ועוד סיפורים על הדרת נשים בשורות צה"ל. ברוב המקרים לא מדובר באקטים דרמטיים, אלא באירועים קטנים בשגרה הצבאית. לצד עלייה מבורכת במספר הנשים בתפקידים קרביים בצה"ל, עלה בשנים האחרונות מספרם של בני הישיבות שמתגייסים, ולצידם עלה גם מספר החרדים לובשי המדים. כפועל יוצא, התרבו לאין ערוך נקודות החיכוך שלהם עם החיילות.

בחודש יוני האחרון הגיעה קבוצת אמהות הלבושות חולצות לבנות, לטקס סיום קורס מדריכות טנקים של בנותיהן בלטרון. זאת, לאחר שהתברר להן שעל בנותיהן נאסר להסתובב בחולצות לבנות בבסיס. "נאמר לבנות שאסור להן להיות בטייץ או חולצה לבנה בשעות הפנויות שלהן", אמרה יסכה הרני, אם לחיילת בשריון שהשתתפה במחאה. "זה הדהים אותי, כי אם היום אומרים לחיילות שאסור להן ללבוש חולצה לבנה, אז מחר אני כבר לא יודעת מה עלולים להגיד להן. אולי יגידו להן לרכוס את הכפתור האחרון בחולצה או לעטות מטפחת על הראש?"

 מחאת החולצות הלבנות
 

מחאת החולצות הלבנות (חדשות עשר)

 

"זה לא רק חולצות לבנות", אמרה חיילת שחוותה על גופה את האפליה. "אסור לנו גם לעשות צמות אחת לשנייה. לישון באותו חדר ולהתקלח באותן מקלחות מותר לנו, אבל לעשות צמה? עלול להתעורר שם איזה רגש, השם ישמור. אותי עיכבו ביציאה מהבסיס כי עשיתי לחברה שלי צמה".