היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, חדשות עשר

היועמ"ש: "חוק הלאום אינו פוגע בזכויות המעוגנות בחוקי היסוד"

מנדלבליט התייחס גם לחקירות ראש הממשלה: "עושים זאת הכי מהר שאפשר, אך מבלי לוותר על המקצועיות". על תנ"צ גיא ניר: "לא מתקבל על הדעת שקצין בכיר מתנה מסירת חומרים"

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התייחס היום (שני) בוועידת המשפיעים של "חברת החדשות" לסוגיות העומדות בראש סדר היום הציבורי, וביניהן חוק הלאום, חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו, והסאגה המשפטית בעניינו של תנ"צ גיא ניר.

בנוגע לחוק הלאום אמר מנדלבליט כי הוא "אינו פוגע כהוא זה במעמדן של זכויות היסוד החוקתיות. חוק היסוד החדש מצוי באותו מישור של הירארכיה-נורמטיבית כמו חוקי היסוד הקודמים". עוד אמר היועמ"ש באותו נושא כי "קיימת הבחנה בין הטיפול המשפטי עליו אני אמון, לבין הדיון הציבורי והחברתי הנדון בשדה הפוליטי. אנחנו לא עוסקים בדעות האישיות שלנו, אלא בשרטוט מתחם הפעילות שבתוכו הדרג המדיני מחליט מה הוא מוצא לנכון. לשם כך הוא נבחר, והוא זה שנושא באחריות מול הציבור".

לגבי חקירות ראש הממשלה אמר היועץ: "פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, ואני מפקחים כל העת על התקדמות החקירות. אנו עושים זאת הכי מהר שאפשר, אך מבלי לוותר על המקצועיות", ובהמשך דבריו אמר מנדלבליט: "אני גם ער לניסיונות לצבוע את ההחלטות בנוגע לתיקי החקירה של ראש הממשלה בצבעים פוליטיים. מצדו האחד של המתרס טוענים כי אנו רודפים אחר תוצאה מסוימת, ומצידו השני טוענים כי אנו רודפים אחר תוצאה הפוכה. אלו וגם אלו שטוענים כי אנו רודפים אחר תוצאה שאינה עניינית, טועים ומטעים. הדבר היחיד שאנחנו רודפים אחריו הוא האמת".

 ביבי מנדלבליט
 

ראש הממשלה נתניהו והיועמ"ש מנדלבליט (חדשות עשר)

 
 
 
 

היועץ המשפטי התייחס כאמור גם לסוגייה המשפטית סביב תת ניצב גיא ניר, ראש אגף המודיעין לשעבר במשטרה, שפנה למנדלבליט וביקש ממנו לקבל חסינות בתמורה להעברת חומר והקלטות נגד בכירי המשטרה. "מנהלת המחלקה לחקירות שוטרים ופרקליט המדינה לא מצאו שיש בטענותיו ובחומרים שהוא העביר עד עתה כל בסיס לפתיחה בחקירה או בדיקה פלילית. הקצין חוזר וטוען כי בידו חומרים נוספים, המוכיחים לכאורה ביצועם של מעשים חמורים, ואף עבירות פליליות. על כן, ביקשתי מעורכי דינו להמציא לידינו כל חומר כזה, ללא דיחוי וללא סייגים", אמר מנדלבליט, והוסיף: "אני נחוש לבחון כל טענה בצורה יסודית וממצה".

"אין זה מתקבל על הדעת שקצין בכיר במשטרת ישראל מחזיק בידיו, ככל הנראה משך זמן רב מאוד, חומרים המוכיחים לטענתו ביצוען של עבירות חמורות לכאורה, והוא מתנה תנאים למסירתם לגורמים המוסמכים. התנהלות זו עומדת בסתירה מוחלטת לחובותיו ולאחריותו מתוקף דרגתו ומתוקף השתייכותו למערכת אכיפת החוק. לכן, אני מצפה כי החומרים שבידיו יועברו כאמור ללא דיחוי וללא כל תנאי, על מנת שנוכל לבחון את טענותיו", דברי מנדלבליט.

עורכי הדין יצחק בם ומיכאל דבורין, המייצגים את תנ"צ ניר, מסרו כי "מתוך דבריו של היועץ המשפטי בועידת המשפיעים, אשר הם מטרידים ומעוררי דאגה, נראה כי הוליכו את היועמ"ש שולל. התלונות אשר הוגשו על ידי תנ"צ ניר למח"ש לא נבדקו כלל. העדות היחידה שנגבתה על ידי מח"ש היא של ראש יחב"מ, נצ"מ סימה ימין ז"ל. עדות מטלטלת המאששת את תלונתו של תנ"צ ניר ומייחסת למני יצחקי וקצינים נוספים ביצוע עבירות פליליות חמורות. 


בנוסף, המפכ"ל עצמו קיבל עוד בתחילת כהונתו דיווחים ממספר קצינים, ביניהם תנ"צ לילי באומהקר, על עבירות חמורות של יצחקי ובחר לטייח ולהסתיר דיווחים אלה אפילו מפני השר. התלונות החמורות המגובות בראיות שממתינות על שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה טרם נבדקו עדיין, כולל ראיות לסיכול מינויו של תא"ל גל הירש לתפקיד המפכ"ל. לכן תמוה למדי כי היועץ המשפטי ממהר לקבוע כי אין בהן דבר אף בטרם פנה אל תנ"צ ניר ורפ"ק צ', המתלוננים, להודיע להם כי אין בכוונתו כלל לחקור את תלונותיהם. אף החומרים הרבים שנמסרו כאמור למח"ש וליועץ המשפטי עצמו לא נבדקו.אנו דוחים את ההאשמות המופנות כלפי תנ"צ ניר שפעל וימשיך לפעול על פי חובותיו ועל פי צו מצפונו ללא חשש לטובת עם ישראל ומדינת ישראל. אנו תקווה כי מי שעומד בראש מערכת האכיפה במדינת ישראל נטול פניות ולא יאפשר לגורמים בעלי אינטרס להסתיר את האמת ולהימנע מבדיקתה אשר תתבצע בסופו של דבר ע"י הגורמים המוסמכים"
.