הכלכלה האיראנית ממשיכה להידרדר: ערך המטבע בשפל היסטורי

חרף המאמצים של הממשל לשפר את המצב, באופק כבר נראות הסנקציות נגד תעשיית הנפט בנובמבר • רה"מ: "הסכם הגרעין קירב אותנו לעולם הערבי באופן חסר תקדים"

המטבע האיראני הגיע היום (שני) לשפל חסר תקדים מול הדולר – כך עולה היום מנתונים בלתי רשמיים שהציג אתר האינטרנט "בונבאסט" שעוקב אחר שערי המטבעות בעולם. זאת, בזמן שהמצב הכלכלי במדינה ממשיך להידרדר, ברקע ההטלה המחודשת של הסנקציות האמריקניות בעקבות ביטול הסכם הגרעין. לפי הנתונים, דולר אחד שווה כעת 128 אלף ריאל.

המטבע רושם בחודשים האחרונים שיאי שפל לנוכח הכלכלה החלשה, הקשיים שחווים הבנקים המקומיים והדרישה הגבוהה לדולר האמריקני בקרב העם האיראני, החושש שכאשר תיכנס לתוקף הפעימה השנייה של הסנקציות האמריקניות, שיוטלו בנובמבר על תעשיית הנפט האיראנית, הכלכלה תידרדר עוד יותר.

בחודשים האחרונים פועלת הרפובליקה האסלאמית כדי לפתור את המשבר החריף, שכבר הוביל להתקוממויות ברחבי המדינה. בשבוע שעבר הפרלמנט האיראני הדיח את שר הכלכלה, ומוקדם יותר הודח שר העבודה והוחלף יו"ר הבנק המרכזי.

ההפגנות באיראן בחודש שעבר
 

ההפגנות באיראן (חדשות עשר )

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום לסנקציות שהוטלו על איראן, ואמר כי "ההסכם עם איראן היה הסכם גרוע מכל הבחינות, זולת דבר אחד – הוא קירב אותנו לעולם הערבי בהיקפים שאנחנו לא הכרנו אף פעם, ואחד היעדים הגדולים שלנו זה להמשיך. אני חושב שהדבר הנוסף והחשוב זה כמובן העובדה שיש נורמליזציה הדרגתית עם מדינות מרכזיות בעולם הערבי".

עוד אמר ראש הממשלה כי "אנחנו בתהליך של פריחה מדינית, אנחנו גם במאבק על הצדק והאמת, ואני חושב שאנחנו בתהליך של נורמליזציה הדרגתית, שהיא בסופו של דבר מבשרת את הפתח האמיתי לשלום".

 נתניהו ורוחאני
 

נתניהו ורוחאני (רויטרס)

 

בשבוע שעבר התייחס נשיא איראן, חסן רוחאני, למצב הכלכלי והצהיר כי טהראן תתגבר על האתגרים הכלכליים שמולם היא מתמודדת. רוחאני טען כי אנשים רבים איבדו אמונם בעתיד המדינה לאחר הסנקציות שהוטלו על ידי ארצות הברית, אולם טהראן תביס פקידים "אנטי-איראנים" בבית הלבן. עוד אמר הנשיא האיראני כי ההפגנות ברחבי המדינה בתחילת השנה, עודדו את טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין.

רוחאני פנה לחברי הפרלמנט במדינתו והוסיף: "היו מודעים לכך שחבלה יוצרת חורבן ושתמונות קודרות של חיי אדם יוביל לחשיכה נוספת". עוד ציין כי "ישנה דרך שלישית להתמודד עם המשבר במקום לנטוש או להישאר בהסכם הגרעין". עם זאת, הוא לא פירט אלא טען כי הסביר אותה יום קודם לכן בשיחתו עם מקבילו הצרפתי עמנואל מקרון. לפי דיווחים בכלי תקשורת באיראן, חברי הפרלמנט האיראני לא השתכנעו מדבריו של רוחאני.