רה"מ ודוטרטה חתמו על הסכמי שיתוף פעולה: "חולקים תשוקה לשלום"

הנשיא הפיליפיני המבקר בארץ נפגש עם נתניהו ואמר: "שמעתי שמתייחסים כאן למטפלים ממדינתי כבני אדם", נתניהו: "הפיליפינים קיבלו פליטים יהודים במהלך השואה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (שני) עם נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה, המבקר כעת בארץ. במהלך פגישתם חתמו שני המנהיגים על הסכם סיעוד, מזכר הבנות בתחום שיתוף הפעולה המדעי, ומזכר הבנות בנושא שיתוף פעולה בעידוד השקעות בין המדינות. "אנחנו חולקים את אותה התשוקה לשלום, אותה התשוקה לבני אדם, וגם את אותה התשוקה שלא לאפשר למדינות שלנו להיות מושמדות בידי אלה שמחזיקים באידאולוגיות מושחתות", אמר דוטרטה בפתח הפגישה.

ראש הממשלה נתניהו אמר מצידו: "אלפי משפחות בישראל התעודדו בזכות התמיכה שניתנה לקשישים על ידי עובדים פיליפינים", והוסיף: "אני שייך לאחת מאותן משפחות. אבי המנוח זכה בשנותיו האחרונות לטיפול נהדר על ידי מטפלת מהפיליפינים בשם לי - אישה עם חמלה ותבונה יוצאות דופן". הנשיא הפיליפיני התייחס אף הוא לנושא הסיעוד: "תודה על אירוח כ-20 אלף פיליפינים, שמטפלים באזרחים הוותיקים שלכם. שמעתי שמתייחסים אליהם כבני אדם, בניגוד למקומות אחרים".

במסגרת ההסכם הביליטרלי שנחתם היום בין המדינות תבוטל עמלת התיווך על העסקת עובדים זמניים מהפיליפינים בישראל,  בנוסף נחתם כאמור מזכר הבנות המבסס תוכניות לשיתוף פעולה בין משרדי המדע והטכנולוגיה של המדינות, ומזכר נוסף לעידוד שיתוף פעולה לקידום השקעות בילטרליות ישירות.

נתניהו עם נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה
 

נתניהו עם נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה (עמוס בן גרשום/ לע"מ)

 
 

בפתח הפגישה בחרו שני המנהיגים להתייחס גם לנושא השואה, ראש הממשלה נתניהו אמר: "אנו זוכרים את תפקידה החשוב של הפיליפינים שקיבלה פליטים יהודים במהלך השואה", ועמיתו הפיליפיני המחיש את האמירה קשריו האישיים לסיפור ההיסטורי: "בתי פה, היא זימרמן - צאצאית של יהודי שהגיע לפיליפינים לפני שנים רבות, בזמן השואה". לסיום אמר דוטרטה: "שנמשיך להיות מבורכים ביחסים חזקים".

דוטרטה פתח את ביקורו במפגש עם אזרחים פיליפינים שעובדים בארץ. בהמשך ייפגש גם עם נשיא המדינה, ראובן ריבלין. פגישותיו עם המנהיגים הישראלים אלה לא ילוו במסיבות עיתונאים, ככל הנראה על מנת להימנע מאמירות לא מתוכננות של הנשיא השנוי במחלוקת. כמו כן, יבקר דוטרטה ביד-ושם, בעיר העתיקה ובאנדרטת "הדלתות הפתוחות" בראשון לציון המציינת הצלת היהודים ע"י הפיליפינים. לאחר מכן ימשיך הנשיא הפיליפיני לירדן, שם ישהה מיום חמישי עד ליום שבת.

אתמול דיווחה התקשורת בפיליפינים כי דוטרטה שוקל לרכוש מישראל ציוד צבאי ואחר עבור משמר החופים הפיליפיני. יועצו המיוחד של דוטרטה, כריסטופר לורנס, אמר בריאיון כי לנשיא יצטרפו מפקדי ממשמר החופים בביקור. "הם יבדקו את האפשרות לרכוש ציוד כדי להפוך את משמר החופים למודרני יותר", אמר.