שר החוץ האיראני נפגש עם אסד: "שיתוף הפעולה ימשך בכל התחומים"

מוחמד ג'וואד זריף הגיע לביקור פתע של יום אחד בדמשק. הנשיאות הסורית מסרה שהשניים הדגישו בפגישתם כי "איומי המערב נובעים מהכישלון בביצוע תוכניותיו בסוריה"

  • פורסם ב:
  • 03/09/2018 09:46
  • |
  • עודכן ב:
  • 03/09/2018 19:00
  • |
  • כתבים:
  • דני מולכו

שר החוץ האיראני, מוחמד גוו'אד זריף, נפגש היום (שני) עם נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, במסגרת ביקור לא מתוכנן בסוריה. הנשיאות הסורית מסרה כי השניים הדגישו בפגישתם כי "שיתוף הפעולה בין המדינות ימשך בכל התחומים, זאת לאור השינויים האזוריים והבין לאומיים". 

עוד נמסר כי במהלך הפגישה הסכימו המדינאים הערבים כי "איומי המערב על שתי המדינות נובעים מכישלון שנחל בביצוע תוכניותיו בסוריה - הלחצים המופעלים על דמשק וטהראן לא ימנעו מהמדינות להגן על העקרונות והאינטרסים של העם האיראני והסורי, שבראשם שמירת הביטחון והיציבות באזור באופן מלא".

בתחילת ביקורו קיים זריף שיחות עם גורמים רשמיים אחרים במשטר אסד. בפגישתו עם מקבילו הסורי וליד אל-מועלם דנו השניים בסוגיית הפליטים שישובו לבתיהם בסוריה עם תום המלחמה ובסוגיות אזוריות נוספות - כך לפי הערוץ האיראני "אל-עאלם". במהלך הפגישה שיבח שר החוץ הסורי את מקבילו האיראני על הסיוע אשר מעניקה איראן לסוריה במאבקה נגד ה"טרוריסטים", לדבריו, ועודד את איראן להמשיך בסיוע זה.

אל-מועלם וזריף הדגישו את הצורך בשיתוף פעולה כלכלי צמוד בין שתי המדינות, שיתבטא במתן סיוע מצד חברות איראניות בשיקום סוריה. לצד זאת, דנו בצורך לשתף פעולה עם ארגונים בינלאומיים, ובראשם האו"ם, לפתרון המשבר בתימן.

 שר החוץ האיראני, מחמוד זריף, וסגן שר החוץ הסורי, פייסל אל מקדאד
 

שר החוץ האיראני, מחמוד זריף, וסגן שר החוץ הסורי, פייסל אל מקדאד (אל עלאם )

 

עוזרו של זריף לעניינים מדיניים, חוסיין ג'אברי-אנסארי, מלווה את שר החוץ בביקורו השני בדמשק מאז נכנס לתפקיד. הביקור צפוי לכלול גם הכנות לוועידה משולשת של מנהיגי איראן, רוסיה וטורקיה בנוגע למצב בסוריה, שתיערך ביום שישי הקרוב בטהראן. זריף ושר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אמרו דברים דומים, לפיהם למשל הסורי יש הזכות לסכל "טרוריסטים" באידליב.

ביום חמישי נחשפו תמונות לווין שבפעם הראשונה מתעדות מפעל הטילים חדש שהוקם על ידי איראן בוואדי ג'הנם שנמצא לא רחוק ממסיאף, מרכז הצבאי-מדעי של סוריה, שעל פי פרסומים זרים הותקף בעבר כמה פעמים על ידי ישראל.

  נשיא סוריה אסד בריאיון ל"אל-עאלם" האיראנית. ארכיון
 

נשיא סוריה אסד בריאיון ל"אל-עאלם" האיראנית. ארכיון ( אלעאלם)

 
 
 

צילומי הלוויין החדשים חושפים את מאמץ הבנייה המשמעותי שהתנהל באתר בשנה האחרונה, אך מעבר לכך, גם את הדמיון הבולט בין המפעל החדש לבין מבנים באתר יצור טילים בפרצ'ין שבאיראן. ההשוואה בין המתקנים מצביע בוודאות גבוהה על מעורבות איראנית בהקמת האתר החדש בסוריה, זאת על אף עשרות פעולות שנקטה ישראל בניסיון למנוע זאת.

עד היום, רוב האתרים ליצור טילים שנחשפו בסוריה הושמדו אחרי זמן קצר יחסית בתקיפות ליליות מסתוריות. אלא שבסמוך לוואדי ג'הנם ממוקמת סוללת טילי S-400 רוסית, שעשויה לסייע לשרידות המתקן הצבאי החדש.  

על פי ההערכות, איראן השקיעה עד היום17  מיליארד דולר בסוריה של אסד, סכום לא מבוטל עליו המדינה האיסלאמית לא תוותר בקלות.לפיכך ניתן לשער כי למרות ההצלחות הישראליות בשנה האחרונה נגד ההתבססות האיראנית - המערכה הזאת עדיין לא קרובה להסתיים.

  נשיא איראן חסן רוחאני
 

נשיא איראן חסן רוחאני (רויטרס)

 

בשבוע שעבר דווח בסוכנות הידיעות האיראנית "תסנים" כי איראן וסוריה חתמו על הסכם להרחבת שיתוף הפעולה הצבאי והביטחוני בין שתי המדינות. זאת, במסגרת ביקורו בן היומיים של שר ההגנה האיראני אמיר חתאמי לדמשק, במהלכו נועד עם נשיא סוריה בשאר אסד, עם מקבילו עלי עבדאללה איוב ועם בכירי הצבא הסורי.
 

על פי הדיווח, ההסכם מפרט את התחומים שבהם יורחב שיתוף הפעולה הביטחוני בין דמשק לטהראן. "סוריה עוברת משלב המשבר לשלב השיקום", אמר חתאמי בעת החתימה על ההסכם. מקבילו הסורי איוב הודה לאיראן על חלקה במאבק בטרור, להגדרתו, והבהיר כי דמשק לא תאפשר לגורמים אחרים לפגוע ביחסים הקרובים עם איראן.

השר האיראני התחייב בפני הסורים כי מדינתו תספק תמיכה צבאית וסיוע בבנייתה מחדש של סוריה. "לא רק תושבי האזור כי אם בני אדם בכל העולם חבים את תודתם ללחימה נגד הטרוריסטים בסוריה", אמר חתאמי לאסד בפגישתם, כך לפי "תסנים". עוד אמר לנשיא הסורי כי הוא מלא תקווה שכל סוריה "תשוחרר" בקרוב וכך יוכלו הפליטים הסוריים לשוב לביתם. "היחסים בין המדינות חזקים מתמיד", השיב אסד בפגישתם.

חתאמי נפגש גם עם שר ההגנה הסורי, עלי עבדאללה איוב, והשניים שוחחו על ההתמודדות עם "קבוצות הכופרים" – סונים קיצוניים מתנגדי המשטר, כפי שדיווחה סוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א.
 

"איראן יכולה לעזור לסוריה על ידי הרחבת הארסנל הצבאי שלה", הדגיש חתאמי בכנס תקשורתי בדמשק, לפי דיווחי התקשורת. "לרפובליקה האיסלאמית של איראן יש יכולות גבוהות בתחום ההגנה והיא יכולה לעזור לסוריה להרחיב את הצטיידות כוחותיה הצבאיים", אמר השר האיראני.