בצל הטענות להפרת זכויות אדם: עונש מאסר לשני עיתונאים במיאנמר

השניים המועסקים ע"י סוכנות הידיעות "רויטרס" הורשעו בחשיפת סודות מדינה, אולם לטענתם הופללו במטרה למנוע מהם לדווח על טבח הרוהינגיה. "אין בי פחד, לא עשיתי דבר רע"

בית המשפט במיאנמר הרשיע היום (שני) שני עיתונאים של סוכנות הידיעות "רויטרס" בהפרת חוקים הנוגעים לסודות מדינה, וגזר עליהם שבע שנות מאסר בפועל. גזר הדין התקדימי של שני העיתונאים, שפעלו לחשוף את פעילות המשטר נגד מיעוט הרוהינגיה, נחשב למקרה בוחן בכל הנוגע לשמירה על הדמוקרטיה במדינה האסייתית.

השופט במחוז ינגון קבע כי ווה לון, בן 32, וג'ו סו או, בן 28, השיגו מסמכים מסווגים. בכך, על פי בית המשפט, השניים הפרו את "חוק הסודות", שנחקק בעת השלטון הקולוניאליסטי הבריטי וכמעט ולא נאכף בפועל מאז.

 

לטענת השניים, שוטרים מסרו להם את המסמכים המסווגים במסעדה בינגון, ומיד לאחר מכן עצרו אותם בגין החזקתם. במהלך המשפט, טענה ההגנה, בין היתר, כי ההליך נועד "להעניש" את העיתונאים על דיווחם בנוגע להרג ההמוני של בני הרוהינגיה המוסלמים בידי המשטר.

 העיתונאי ווה לון בבית המשפט במיאנמר
 

העיתונאי ווה לון בבית המשפט במיאנמר (רויטרס )

 

ארגונים ופעילים למען חופש עיתונאי, כמו גם האו"ם, האיחוד האירופי ונציגי ארה"ב, קנדה, אוסטרליה ומדינות נוספות קראו לזיכויים של השניים. "היום הוא יום עצוב עבור מיאנמר, העיתונאים ווה לון וג'ו סו או וחופש העיתונות בכל מקום", מסר העורך הראשי של "רויטרס", סטיבן אדלר. לון אמר לאחר מתן גזר הדין: "אין בי פחד. לא עשיתי דבר רע. אני מאמין בצדק, דמוקרטיה וחירות".

החלטת בית המשפט מגיעה ברקע לחץ מקומי ובין-לאומי על המשטר, בהנהגת זוכת פרס נובל לשלום אונג סן סו צ'י, להפסיק את המתקפות נגד הרוהינגיה, במה שתואר לאחרונה בדוח של האו"ם כפשע נגד האנושות. מיאנמר דוחה בתוקף את הטענות. עם זאת, הרשויות הודו בהרג עשרה בני רוהינגיה בכפר אין דין, בתקרית שעליה דיווחו שני העיתונאים שנשפטו.